pátek 17. února 2017

Barvení hennou a indigem: neobvyklé otázky a moje odpovědi

Tento týden jsem si barvila vlasy. Pamatuji si, když jsem byla mladá a nadějná, tak jsem barvení vlasů měla ráda. Skoro jsem se na něj těšila, nová barva - nová já. Čím jsem starší, tím víc tuto neskutečně otravnou činnost nesnáším. Jako je to tak hodina práce, k tomu minimálně dvě hodiny sezení s barvou na vlasy a strašení sousedů (a pošťáků). Jasně mohla bych tento rituál zkrátit třeba na hodinu se vším všudy s chemickými barvami. Nebo při návštěvě kadeřníka. To se mi ale zase nechce přejít na chemii, když už jsem s hennou vydržela tak dlouho. Ale poslední dobou pořád přemýšlím, že se na to vykašlu a začnu se ctí a hrdostí nosit své přirozené šediny. Jen jestli to není moc extrémní, přeci jenom naše mládím posedlá společnost na to není moc připravená. A budu vypadat starší? Jak moc starší? No nic.

Dost těch stěžovaček. Při posledním barvení mě napadlo, že je možná spousta otázek, které při barvení hennou řešíte jako já. O henně jsem toho napsala už spoustu, jak to míchám, co to míchám, jak to barvím, jak to nejlíp funguje, jak se mi s tím žije. To jsou ale víceméně informace, které se dozvíte všude na internetu. Ale je i spousta otázek, na které na internetu odpovědí moc nenajdete. Jaké odpovědi jsem si našla já? Navíc jsem zjistila, že tady čtyři roky nebyl článek o henně, to je třeba napravit.

Na úvod: Vlasy si hennou barvím asi 8 let, během té doby jsem chemickou barvu na hlavě neměla. Barvím se nejčastěji směsí henny, indiga a senny, čistou hennu jsem zkoušela jednou a ta barva není už pro mě. Barvím se asi každý třetí měsíc, protože jsem líná... a tři měsíce je přesně ta doba, do kdy dokážu tolerovat odrosty. Barvím se jen kvůli šedinám, chci docílit co nejbližšího výsledku mé přirozené barvě vlasů. Mojí současnou nejoblíbenější hennou je Light Mountain Light Brown.


Můžu si barvit jenom odrosty?
S tímto jsem hodně bojovala. Protože po henně jsou vlasy prostě hezčí. Nanést po celé délce a vlasy budou lesklejší, barevnější, krásnější. Ale to je prostě fakt na dlouho. Takže teď už barvím jenom odrosty. Mám dlouhé a husté vlasy, na odrosty dávám polovinu balení (100 g), co bych použila na celou hlavu. Hennu nanesu pořádně ke kořínkům po celé hlavě. Vmasíruji zhruba tak, že henna pokryje od kořínků deset až dvacet centimetrů, tak odhadem, jak mi to vyjde. Zbytek namíchané henny pak náhodně vetřu do délek vlasů. Je to celkem zvláštní, vypadá to fakt divně, ale... je to rychleji nanesené, je to rychleji umyté, protože pracuji jen s polovinou dávky. A barevně to není poznat. Navíc se mi henna nehromadí v konečcích vlasů, takže by se dalo i říct, že mám rovnoměrnější a krásnější barvu. Výsledek se mi s polovičním barvením líbí víc. A prostě je s tím méně práce.

Šampon ano, nebo ne?
Se správným postupem jsem hodně bojovala, mi přijde, že informace na netu jsou v tomto ohledu hodně rozporuplné. Před po jak moc. Takže já jsem za. Šampon vždy a všude. Před barvením hennou je důležité zbavit vlasy všeho mazu a nejen to. Dokonce se doporučuje minimálně jedno mytí před barvením ani nedávat balzámy nebo kondicionéry, cokoliv co zůstává na vlasech, uhlazuje a zjemňuje, totiž brání přilnutí henny na vlasy, takže si umyju hlavu jen šamponem, pak tak pár dnů chodím, umyju si vlasy znovu a rovnou mokré je barvím. Před barvením je pak nejlepší volit nějaký ten čistící šampon a rozhodně by neměl obsahovat silikony. Vlastně ani oleje nebo proteiny. A lepší je podle mě nějaký ten poctivý pěnivý se sulfáty. Opravdu mi přijde, že díky tomu mi barva na vlasech lépe drží. Otázkou číslo dva je, jestli šamponovat po umytí. A já jsem opět pro. Lépe se tím totiž umývá henna z vlasů, taky to eliminuje vůni, kterou henna ve vlasech nechává, a navíc mi přijde, že to neovlivňuje barevný výsledek. Toho jsem se bála, že šampon po barvení hned vymyje velkou část barvy. Tak naštěstí ne. Po barvení volím spíš výživný šampon, klidně se silikony, s oleji a jinými. Většinou tedy sahám po nějakém přírodním, mám pak pocit, že se nevymývá barva, a nejlépe s vysokým obsahem olejů a másel, mám pocit, že to lépe barvu fixuje.


Opravdu to dělá takový bordel?
Ano dělá. A bohužel šikovností a zkušenostmi sice časem eliminujete bordel při nanášení. Ale zůstane vám bordel při umývání ve vaně. A při mytí vlasů nechá indigo alespoň dvakrát ještě modrý kroužek kolem vany/sprchy. Navíc mi asi tak do třetího umytí vlasů zůstává barva z indiga i na hřebenu, není to pěkné, je to špinavé a je to modré všude. Může to nechat i lehký nádech na polštáři nebo na tričku. Indigo se prostě vymývá a nejde s tím dělat nic, jen s tím počítat. (A nejvíc bordelu dělá henna z Lush!)

Je vůbec možné mít na vlasech studenou hennu?
Myslím, že je. I když tedy dlouhé doby jsem zkoušela horní dolní, postavit se na zadní. Na internetu existuje asi tak miliarda návodů, jak na to. Jak teplá voda, s kafem, s čajem, s kořením. Existuje toho spousta. A podle mě je výsledek prostě nakonec stejně minimální. Nezáleží totiž ani na tom, s čím a jak moc toho s hennou smícháte. Záleží na samotné použité henně. Zaprvé by měla obsahovat indigo. Zadruhé by měla obsahovat i sennu, tedy podle mě, někdo si vystačí jen s tím, že tam bude indigo, ale na mě je pak výsledek až moc tmavý. No a poměr henna - indigo - senna... není to jen tak a každá značka to neumí a stejně je pak výsledek potom teplý. Chce to zkoušet a nakonec tu studenou hennu najdete. (Já našla Light Mountain, ale prý nová Cosm’etika by taky měla být.)

Co to udělá s vlasy?
Možná jste už zaslechli, že henna vysušuje vlasy. No a je to tak, já bych hennu opravdu suchým vlasům asi úplně nedoporučila. Nebo leda to určitě míchat s oleji a másly, případně vyzkoušet mastnou hennu z Lush (mastnou ve významu peněz i konzistence). Já už olej nepřidávám, protože jsem na to opět co... líná. A moje vlasy to navíc ani nepotřebují. Po hennování je mám určitě lesklejší, mají větší objem, jakože v délkách, vlasy jsou takové až tlustší. Mají i větší objem u kořínků, protože k sobě moc nepřiléhají, jak kdyby se vlasy navzájem trošku odpuzovaly. A prostě jsou fakt hezké. Navíc se mi vůbec nemastí, takže klidně si týden neumývám hlavu, naposledy jsem dala rekord 10 dnů, ale to už byl trošku extrém. A podle mě určitě platí, že je dobré si po barvení hennou neumývat vlasy minimálně 48 hodin, aby se stihla barva usadit. Míň se mi pak vymývá indigo a barva je déle studená.

12 komentářů:

 1. Pekne si to zhrnula. Ja som momentalne mar mesiacov opat v stadiu farbenia chemiou, hennovanie, pri vsetkych jeho velkych pozitivach je pre mna stale velka otrava a potom pride bod, kedy to chcem mat jednoduchsie a seknem s tym. Ale mam teraz uplne kratke vlasy, tak sa mozno k henne opat vratim, proces bude jednoduchsi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tie kratke vlasy Ti NESKUTOCNE seknu!!!

   Vymazat
  2. musím souhlasit, hodně ti krátké tmavé sluší. jinak krátké vlasy jsou nahennované hned, to už mi přijde, že je až jedno, jestli henna nebo chemie.

   Vymazat
 2. Dobré ráno ;)
  Tak to ses trefila přesně do mého momentálního problému. Vlásky si hennou barvím už asi tři roky, používám Lush, prostě miluju tu vůni, která zůstává ve vlasech, ač mi zezačátku připomínala mokrou trávu ;D
  Každopádně ač míchám černou s tmavě hnědou, párkrát jsem vyzkoušela jen samotnou černou, tak stejně je výsledek na mě příliš světlý. Prostě bych nejraději měla vlasy černé, jako uhel.
  Na doporučení kamarádky chci vyzkoušet hennu od značky Khadi, kde mě akorát zaráží úplně jiný doporučený postup, než se právě uvádí u Lush, tzn. umýt si vlasy šamponem a pak barvit a nechat působit cca 3 hodiny. Lush jsem mívala vždy přes noc a ano, nikdy jsem se pořádně nevyspala.. Tak uvidím, kouknu i na značku, kterou používáš Ty, pro mě je neznámá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já mám spíš problém naopak, vždycky mám nabarveno tmavší, než bych chtěla. jinak vím, že lush udává, že nechat působit dlouho, ale myslím, že je to blbost. co jsem si tak nastudovala, tak po dvou hodinách už nemá henna na vlasech barvící účinek, pouze pečující. a od té doby to fakt víc než dvě hodiny na hlavě nenechávám a nepřijde mi, že by to bylo nějak míň nabarvené. přes noc fakt nemusíš. khadi je fajn, já s ní měla právě problém, že ta světle hnědá je moc tmavá, proto jsem ji přestala používat.

   Vymazat
  2. No uvidím, co ta Khadi. Zkusím to i podle Tvého nábodu - pár dnů před nepoužívat balzámy a před samotným barvením si vlasy umýt ;)

   Vymazat
 3. Díky za poučný článek. Na chemické barvy mám alergii, takže se taky budu muset podívat po něčem přírodním... Vyhlížím první šediny a děsím se toho, co budu pak dělat, protože mám hodně chladnou barvu vlasů ale zároveň si nemůžu dovolit nic tak tmavého, jako je indigo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no šediny prostě nic moc. jedině sebrat odvahu a na všechno se vykašlat a šediny na rovinu přiznat.

   Vymazat
 4. S těma šedinama sem si vzpomněla na díl Simpsnů, co sem viděla včera. Marge se rozhodla přiznat šediny a přestat se barvit na modro. Líza ji podpořila v jejím rozhodnutí přiznat barvu, ale závěr byl, že se zas vrátila k modré. Já za sebe musím říct, že sem si vždycky říkala, že kdybych zešedivěla, tak přiznám barvu a nebudu se barvit. Ale zatím nešedivím a navíc mám světlé vlasy, kde to nebude zas tak moc razit. Takže, kdo ví. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele třeba moje máma je blonďatá a šediny nikdy neřešila a vypadalo to úplně normálně. tak nějak přirozeně byla pořád blonďatá a najednou je jen šedivá a to jen, když se na to soustředím. jinak jsou to prostě světlé skoro blond vlasy. závidím jí to, na mně je každá šedina vidět z okolo jedoucího autobusu.

   Vymazat
 5. Hennuju taky zhruba 8-9 let čistou hennou, a za ty roky jsem si říkala, že už to mám docela vychytané. Hennu jsem na celou hlavu dávala asi jen 3x ze začátku, a to proto, že jsem měla zničené vlasy z barvení (barvila jsem si je pře tím 2x chemií). Momentálně mám nejraději Henne Color, ale asi půjdu o dům dál, zkusit, jestli mě pořád baví Khadi. Občas si někde koupím sáček no name henny, a divím se, že je kolikrát lepší než nějaká značková. A postup barvení, že dobarvím odrosty, a úpak zbytek random rozpatlu se mi taky osvědčil. Navíc to na některých místech dělá zajímavý melír ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je pravda, červená henna od noname dokáže občas hodně překvapit. jinak myslím, že asi máme stejnou metodu barvení, já to tedy občas nevydržím a udělám si plnou dávku na celou hlavu, miluji svoje vlasy po hennování.

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...