sobota 22. dubna 2017

Používáte opalovací krém? Používáte ho málo! (včetně výpočtu správného množství)

Tento týden sice sněžilo, ale léto se blíží. A s tím stoupá i spotřeba opalovacích krémů, alespoň ta moje. O opalovacích krémech je toho možné napsat hodně. A hodně z toho dneska psát nebudu. Třeba proč vůbec používat. Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB. Chemický nebo fyzický. Co měří a co říká SPF. Kdy aplikovat. Jak často. A tak vůbec. Tak o tom dneska nic psát nebudu. Už tak to je dlouhé, jak cesta courákem z Brna do Jihlavy. (Byli jste varováni.) Dneska bych si ráda napsala pár vět o tom, jak málo opalovacího krému používám a jak se s tím srovnávám. A taky vás čeká počítání a schválně si nechte někde po ruce krejčovský metr. Tak co, kdo ho má větší?


Do opalovacího krému jsem musela dorůst

To jen tak na úvod. Vzpomínám si, jak jsem ve dvaceti jezdila v létě brigádničit do sadů, celé dny trhala broskve a jablka a ani jednou se nenamazala opalovacím krémem. A taky jsem to přežila. Co víc, ani jsem neměla tenkrát pocit, že dělám něco špatně. Taky si pamatuji ten okamžik, kdy jsem si někdy kolem třiceti uvědomila, že rakovina kůže není jen mýtus. A že jsem dost pravděpodobně jedna z rizikových skupin, která by měla svá znamínka sledovat. Když jsem si po třicítce na vlastní kůži ověřila, že hyperpigmentace není jen nějaká ta urban legend.

Ve zkratce by se tak dalo říct, že do -nácti jsem si s opalovacím krémem hlavu nelámala vůbec. Maximálně jsem se mazala Nubianem 5. Ale ani jsem nebyla nijak extrémně spálená. Jo jako malá jsem si spálila několikrát ramena, asi i ožehla nos, ale nic extrémního. Mezi dvacítkou a třicítkou jsem postupně poznávala kouzla a stinné stránky opalovacích krémů, ale rozhodně jsem si nemyslela, že je to nutnost. To si myslím až teď několik let po třicítce. I když je nutno říct, že to nijak nepřeháním. Na obličej jsem se tedy naučila každé ráno mazat opalovací krém, mou preferovanou silou je minimálně SPF20, v létě pak dávám přednost SPF50. S tělem to moc nepřeháním, ale když se jdu koupat, tak dvacítku krém s sebou většinou mám.
SPF50 je jen o 1 % lepší než SPF30

Opalovací krémy jsou značně nepředvídatelné. Možná si pamatujete tu poučku, co se tak před dekádou říkala. Opalovací krém se má používat podle fototypu pokožky. Každá pokožka vydrží na sluníčku jinak dlouho, než zčervená. Například nějaké ty slabší fototypy vydrží 20 minut na přímém slunci, než se spálí. Opalovací krém tuhle dobu prodlužuje svým násobkem. Takže při SPF10 už můžete na sluníčku vydržet 200 minut, při SPF50 by to bylo zhruba 1000 minut. Což tedy v dnešní době bych na tohle pravidlo až tak nesázela. Zaprvé totiž bychom se měli mazat kontinuálně a ochranu obnovovat. A zadruhé žádný krém nevydrží být aktivním 100% opalovacím krémem 1000 minut, což je asi 16 hodin. (A tohle pravidlo navíc platí jen pro UVB záření.)

Další pravidlo, co se traduje, je to, že se stoupajícím SPF je opalovací krém stále méně užitečný. Neboli, že klesá přírůstek jeho účinnosti. Laboratorní testy například prokázaly, že aplikace SPF30 dokáže blokovat téměř všechny sluneční paprsky, propouští k pokožce jen 1/30 slunečního záření, to je asi 3 %. SPF50 je pak účinnější, ale stejně zhruba 1/50, tedy 2 % paprsků stále propustí k pokožce. Tedy SPF30 zablokuje 97 % sluníčka, zatímco SPF50 zablokuje 98 % sluníčka. To znamená, že od určité hladiny není až tak důležité, jak velké SPF máte. Ono nakonec i to SPF15, to propustí k pokožce 1/15 slunečního záření, což je 7 %, to mi přijde docela fajn. Takže proč vůbec používat SPF50, když i většina dermatologů říká, že více než SPF30 nepotřebuje nikdo. Nestačila by mi potom tedy jen třicítka?


Na množství záleží

No nestačila. SPF30 totiž opalovací krém má pouze tehdy, když ho použijete dostatečné množství. Průzkumy ukázaly, že většina lidí používá průměrně asi třetinu až čtvrtinu doporučeného množství. Dermatologové odhadují, že výsledná ochrana opalovacího krému v takto zmenšeném množství je asi na 20 % - 50 %, v závislosti na množství, které opravdu použijete. Takže možná se mažete SPF30, ale mažete si ho tak málo, že ve výsledku na obličeji máte SPF10.

Podle všech možných doporučení je optimální nanášet 2 mg krému/1 cm2 kůže. Při různých propočtech z toho většinou vychází, že doporučená aplikace na jeden průměrný obličej je asi 1,2 g. Pokusila jsem se to spočítat i pro sebe. Ano zaokrouhlovala jsem. Ano nebrala jsem v úvahu zkreslení dané zakulacením obličeje. Eliminovala jsem i velikosti různých křivek na obličeji, jako je nos, naducané tvářičky a vystrčená brada. Takže můj výsledek je víceméně orientační, stejně vám ho řeknu.

 • od ucha k uchu měřím asi 27 cm
 • od vlasů k bradě pak asi 21 cm
 • pokud by to byl obdélník, tak výsledná plocha je tak nějak přes 500 cm2
 • vynásobeno potřebným množstvím opalovacího krému
 • dostaneme 1 g opalovacího krému při jedné aplikaci na můj obličej
 • což tak nějak plus mínus dejme tomu dá 1 ml pro jednu aplikaci
 • 30 ml balení opalovacího krému na obličej by vám tak mělo vydržet asi jeden měsíc
 • opravdu si myslíte, že používáte dostatečné množství opalovacího krému?
Pro ilustraci množství je na obrázku následovné: hnědé je vzorek BB, pytlíček říkal 1 ml, tedy zhruba doporučené množství opalovacího krému na jeden obličej, nažloutlé je Acorelle 1 pumpička, tolik si toho dávám, bílé je Cosrx odhadem stejné množství jako 1 ml BB. Acorelle je jasně nejméně, objemově je to tak polovina až třetina 1 ml. Cosrx je správné množství... které ovšem já optimálně použiji ve dvou dnech, jinak je toho krému prostě na obličeji hodně. Tohle množství 1 ml jsem se pokusila aplikovat na obličej a skončila jsem tak, že jsem neuroticky roztírala přebytečný krém po krku, ve výstřihu a na rukách. Ano mažu si opalovacího krému na obličej prostě málo.

V souvislosti s množstvím mě pak vždycky dojímá argument, že používám minerální makeup a ten obsahuje ochranné faktory přirozeně, je to fyzická ochrana a mně to úplně stačí. Když vám tohle říká někdo trošku informovanější, tak většinou i zahlásí, že průzkumy prokázaly, že SPF je u minerálů třeba 10 a že to je pro naši končinu úplně v pohodě.

Takže zaprvé bych chtěla říct, že minerální makeupy opravdu přirozeně obsahují SPF. Může být 10, může být 15, možná i vyšší. Sami výrobci to často neuvádí na obalu, protože aby to mohli uvést, museli by nechat makeup certifikovat, což není levná sranda. Ale každý minerální makeup z principu obsahuje ochranné filtry. Jak moc velké, to je ale otázka. No ona to klidně může být i ta patnáctka, ale má to takové menší ale. Laboratorní měření prokázalo SPF15 při aplikaci asi 1,2 g minerálního makeupu na obličej. Průzkumy prokázaly, že u sypkých produktů, které obsahují přirozeně SPF, na sebe v průměru aplikujeme asi tak 1/14 doporučeného množství. Takže opravdu vám minerální makeup nedá přirozeně dostatečnou ochranu.

 • představte si takové velké balení minerálního makeupu, které má 12 g (takové mívali u Lumiere, aneb můj nejoblíbenější minerální makeup všech dob, co už se nevyrábí, budiž jim země lehká)
 • těchto 12 g vystačí na kolik aplikací 1,2 g pro plnou ochranu s dostatečným SPF? 
 • správně na 10 
 • představte si, že jedno velké balení makeupu spotřebujete za dva týdny
 • máte před očima tu vrstvu, kterou na sebe každý den naplácáte (a jak to asi tak bude vypadat)? 
 • asi ano a je dost pravděpodobné, že 1,2 g minerálního makeupu nespotřebujete ani za týden, ani za dva týdny, někteří jedinci ani za měsíc. 

A ještě jednou si na to množství ukažme. Na ruku jsem si vymačkala pytlíkový vzorek Nuxe o velikosti 2 ml. Trošku zapomeňme, že možná to ani nebyly 2 ml, ten vzorek mi přišel fakt malý, bývají rozhodně větší a hojnější. No ale předpokládejme, že na ruku jsem si vymáčkla 2 ml krému. Rozdělila jsme ho na polovinu a tuhle polovinu bych si měla správně každé ráno namazat na obličej jako opalovací krém. Pořád si myslíte, že si mažete dostatečné množství opalovacího krému? Si to taky zkuste s nějakým tím vzorkem.
Raději se mažu 50

Když jsme si tak probrali problémy s množstvím, tak se dostáváme k logickému vyústění: v létě na sebe nejraději mažu SPF50+. Jako nedělám si iluze, i když to všechno vím, znám úskalí a vím, kolik je správné množství opalovacího krému pro jeden obličej, tak stejně toho na sebe mažu málo. A doufám, že výsledná ochrana se pohybuje alespoň tak někde kolem SPF25. V zimě to pak nepřeháním a klidně mi stačí jen ten SPF25, kterého si stejně dám málo a dostanu se někam k SPF10, což mi v kombinaci s BB nebo SPF v makeupu stačí. Toto léto navíc SPF hodlám pojistit i opalovacími faktory ve spreji, doufám, že letos dorazily i do naší maloměstské lékárny. Loni to byl velký hit a u nás to prostě neměli.


Vrstvím dvojitě 

Krom toho, že mažu co největší faktor, tak zároveň opalovací vrstvy vrstvím. Ano vím, že když navrstvím SPF50 + SPF30 tak = SPF50. Faktory se nesčítají (neplatí tedy SPF80), ale platí ten nejvyšší použitý. I tak na sebe vrstvím SPF50 v krému a SPF30 v BB krému/makeupu, protože pak možná, i když asi ani to ne, ale možná se alespoň přiblížím doporučenému množství. Takže výsledný SPF je třeba 30, což je zase o kousek víc, než 30% ochrana SPF50. Celé to pak zapudruji i minerálním makeupem, jen tak pro jistotu.


BB není opalovací krém

Dlouhou dobu jsem úplně nechápala všude doporučované to, že makeup s SPF v žádném případě není náhradou opalovacího krému. Mi to vždycky s BB krémy fungovalo. A hysterii kolem nepoužívejte BB krémy místo opalovacího krému jsem moc nechápala. Kdysi dávno jsem dokonce četla dost emocionálně vyhrocený článek na asijském blogu, že si holka zapomněla namazat opalovací krém, ale měla v kabelce BB, tak se namazala tím... a pak celý den cítila, jak se jí škvaří obličej a doslova, jak jí odumírají kožní buňky. Tak to mi přijde trošku přehnané.  

Nebo já nevím, možná je tam nějaký ještě další důvod pro tento hysterický postoj, jen o něm nevím. Pro mě je problém s těmito makeupy/BB jediný. Nikdy si makeupu nedokážu aplikovat tak velké množství, jak je doporučeno pro jeho maximální SPF ochranu. Ani si nechci představovat, jak by to vypadalo. Ještě si dokážu představit, že spotřebuji 30 ml krému za měsíc. Ale spotřebu jedné celé lahvičky makeupu za jeden měsíc si asi představit nedokážu. Ani nechci. Na druhou stranu si ale myslím, že pokud narazíte na dobrý BB, tak je to velmi fajn alternativa. Osobně bych ho tedy raději navrstvila na opalovací krém, ale někdy dávám i jen BB. V takovém případě, ale vždy dávám dvě vrstvy BB krému a opravdu ho nanáším jako krém, tedy v dostatečném množství. A většinou ho znovu nanáším odpoledne. Jasně na velké večerní líčení to není, ale na takovou tu dovolenkovou koupačku v pohodě.Tak co, změřili jste to a máte větší obličej? Menší a roztomilejší? Kolik si mažete opalovacího krému? Opravdu nakoupíte a spotřebujete jedno balení měsíčně?

Dobrá zpráva ale je, že pokud máte chorobnou potřebu nakupovat (ehmehm), tak zrovna opalovací krémy jsou skvělými cílovými produkty. Ty se spotřebují hned.

19 komentářů:

 1. Asi se budu muset vypravit na nakup :) vetsinou pouzivam kremy s spf 15 a vic nic... samozrejme u vody, nebo nekde na jihu 50, ale tady do prace temer nic... musim se nad sebou zamyslet :D super clanek s hodně novymi informacemi, ktery jsem pretla jednim dechem :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak šupšup nakupovat. taky mám zrovna pocit, že potřebuji alespoň ještě jeden opalovací krém.

   Smazat
 2. No s tím množstvím, jsem někde četla, že optimální množství na krk a obličej by měla být 1 polévková lžíce na obličej a dekolt. A 1 sklenička na celé tělo, když jsem se podívala na množství tělového opalovacího krému 200 ml a na skleničku o obsahu 50-100 ml, tak mi bylo jasné, že krém bude na pár namazání. Přitom se v těchto poměrech vůbec nebere zřetel, zda se tím maže dvoumetrový chlap, nebo ženská s metrem šedesát, nebo malé dítě. Pak jsem se dozvěděla, že tyto zaručené počty mají všichni výrobci doporučovat díky nařízení EU. Já se při mazání opalováku řídím hlavou, někdy před 15-16 lety jsem na obale výrobku četla, že se mám mazat tak, aby byla na mě dostatečná vrstva produktu, a to také dělám. Namazat na sebe několika milimetrovou vrstvu, která se bude všude otírat a bude mít problém se vsáknout i po hodině, fakt nehodlám. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. co jsem pročítala studie a laboratorní měření, tak právě 2mg/cm2 je taková měrná jednotka, která se používá jako základ. na ni je navázáno měření deklarovaných spf. a kdysi to snad vymyslel fda v usa. takže lžička by snad měla být jakože přepočet na míry, kterým rozumí smrtelník. taky jsem se dočetla, že výrobci nemůžou na obalu uvádět, kolik si toho máš nanést, zrovna z toho důvodu, že každý z nás je jinak veliký. a proto se tam většinou píše, že nanášejte v dostatečném množství. jinak ten 1 ml na obličej nebyla několika milimetrová vrstva. možná kdybych to mazala nadvakrát a nechala vždycky tak deset minut vsáknout, tak to bude v pohodě. ale kdo na tohle má asi tak ráno čas, že ano. s tou skleničkou máš pravdu, to je tak množství na celé tělo, ale to si fakt nedokážu představit. ani to nebudu zkoušet.

   Smazat
 3. Letos už jsem připravená a když byli nedávno vedra (dobře lehce přes 20 stupňů), už jsem se mazala. Letos chci na běžné denní nošení pod makeup/BB/CC vyzkoušet Missha Safe Block Sebum Zero Sun. Na tělo jedu běžnou Niveu SPF50, protože mě bere její vůně. Koukala jsem i na nějaké ve spreji a pro citlivou pokožku, ale stačilo jedno přičichnutí a bylo mi jasné, že tohle prostě ne. Tolik alkoholu jsem dlouho z ničeho necítila. V podstatě tam nebyla jiná vůně než ten alkohol.
  Občas přemýšlím jak moc fungují různé návleky proti slunci prodávané v Asii. Koukala jsem tam na to je tele. Ponožky, šátky, návleky na ruce a na všem nápisy UV protection.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jé nivea opalováky mi taky hodně voní, asi si letos jeden koupím. jinak látka s UV ochranou je podle dermatologů vlastně jediná spolehlivá ochrana proti sluníčku. takže věřím, že v asii to letí a nejspíš to i funguje. ale nedokážu si představit, že bych si v tom štrádovala po koupališti třeba.

   Smazat
 4. konecne to niekto vystvetlil :), bo ked citam, ze aky super sunblock, staci ho malicko a dlho vydrzi, bavim sa. a to pisu dospele zeny, ziadne sumienky. ani sinedaju tu namahu nastudovat... no nic.
  tiez tolko nepouzivam, pokial nie som pri vode v tropoch, tam mam tku
  lyzicku, co davaju k detskym sirupom a odmeriavam. viem som sisi, ale mam sklony k pigmentakom, tak robim, co mozem.
  inak tez vrstvim- OF 50, na to kompaktny OF 50, bioderma alebo avene na to sprejujem of 50. vyzeram sice jak dilino, ale dam siltovku, slnecne okuliare a pri vode sa taky dilino strati :). na telo mm rada biodermu, mazem sa furt, nikdy sa nespalim , ani s 50.
  no a doma potom dotonujem bielu hlavu s nejakym samoopalovakom, mam eco tan water v zalohe.
  PS
  a tiez mam furt pocit, ze mam tych sunblokov mlo, navyse pouzivam intenzivne retinoly a retinoidy, tak som paranoidna este viac.  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. taky právě opalováky řeším hlavně, že jsem už stará, ale hlavně, že používám ohromnou kopu aktivních složek, jako céčko, retinoly, kyseliny... jinak mě vždycky pobaví ten minerální makeup, že prostě stačí, tak proč bych měl používat opalovací krém, když v mmu faktor je.

   Smazat
 5. Tie množstvá ma vždy pobavia :D na tonikum + sérum používam ráno krém s SPF 30, asi tak 2-2,5 x veľkosť hrášku, viac je zbytočné, nevstrebá sa to, akurát by sa o všetko otieral, bola by som biela (to som aj bez toho), mastná (a to je ľahký krém!) a osypala by som sa z toho. Tie prieskumy väčšinou zabúdajú na reálne podmienky a potreby pleti - na suchú sa toho dá namazať rozhodne viac ako na mastnú. A pri výbere z týchto možností dám radšej prednosť vyhýbaniu sa Slnku. Inak u krémov rozhodne neplatí 1 g = 1 ml (podľa konzistencie), bolo by to o niečo menej u olejovitých/maslovitých, u gélov by to určite viac zodpovedalo, ale ten 1 g u bežného krému by bolo lepšie navážiť na vhodne citlivej váhe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. se musím přiznat, že jsem vždycky zmatená z velikostí hrášku, pětikoruny a tak. ale tak nějak odhadem (zmateným) bych řekla, že 1 g opalováku vychází asi na 3 hrášky, víc určitě ne. takže bych řekla, že toho na sebe dáváš v pohodě. jinak výzkumy se nezabývají mastnou/suchou pletí, protože sluníčko svítí na všechny stejně. výzkumy jen měří, kolik toho máš namazat, aby ochrana byla taková a taková.

   vím, že g = ml je hodně velké zjednodušení, ale zas takový magor asi nejsem, abych si na to pořizovala váhu. navíc i to moje měření obličeje bylo hodně od oka.

   Smazat
 6. Tak ja sa nemazem vobec....teda pokial sa vyslovene nejdem opalovat a popravde asi to ani nezacnem robit. Moja plet ma problem zniest hociaky krem a z opalovacich kremov sa vyhadzuje len ich vidi. Moj ocko je na slnku od rana do vecera a chvala bohu nic mu nieje, dokonca aj pokozku ma celkom peknu, a aj moja mamka tieto procedury nikdy nerobila. Ja viem vtedy to nebolo take skodlive a tak dalej, ale nemozem si pomoct, nemam rada opalovacie kremy a to mi nast uz davno nie je. :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. myslím, že když se někdo nechce mazat opalovacím krémem, tak je to čistě jeho volba. asi třeba tak jako když chce někdo kouřit. pokud to tomu člověku vyhovuje... tak není co řešit.

   Smazat
 7. Ahoj, já se mažu až když je fakt venku jarní/letní sluníčko a bo jsem skrblík, tak asi hrášek na celý obličej a stačí mi to. Chrání to. Nevím, jak proti stárnutí, ale proti spálení ano. Mám solární alergii a bez "hrášku" mám rudý obličej a průhledné puchýře. Mažu se jen ráno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je právě to, že proti UVB (to je to co spaluje) to asi stačí. a taky to je to, co se tradičně v opalováku měří. ale proti UVA bych řekla, že to nestačí. (UVA je to, co přispívá ke stárnutí)

   Smazat
 8. Ačkoliv nosím opalovák celoročně tyhle výpočty mě vždycky vyděsí v tom kolik peněz bych musela neustále za ně dávat kdybych používala fakt to správné množství lol.

  Fifty Shades of Snail to měří na obličej tak, že dá dost krému na délku ukazováčku a prostředníčku. Stejně si myslím že na takové to středoevropské české počasí by i jeden prst "stačil".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. týjo, tak to bych řekla, že dva prsty je fakt hodně. to je podle mě víc, než ten 1 g doporučený. podle mě jeden prst úplně stačí, když si to představím, tak by to mohl být zhruba jeden gram. ale to zase záleží, jak moc mačkáš tubu krému. no z tohodle dávkování jsem zmatená. řekla bych, že já dávám tak půl až dvě třetiny prstu středně tlusté čáry. (jo ale vůbec si nepamatuji, odkaď ona je, jestli malajsie a okolí, tak si dokážu představit, že na sebe maže opalováku fakt o dost víc.)

   Smazat
 9. Používám ho určitě málo - málo ochrany v malém objemu, to množství mě děsí! Fuj, to bych na sobě nesnesla ani z poloviny a prostě nevěřim, že bych tím pleti prospěla. Obličej od určitého věku spíš schovávám do stínu, odvracím a vyhřívám si lebku zezadu :-).
  Dík za užitečný článek, budu na to myslet líp, ale dál budu vybírat co nejlepší (a ne levný) krém a budu jím šetřit a věřit, že když přidám i makeup, bude ochrana vyšší. ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je to toho fakt hodně v 1 g. snažím se mazat taky hodně, ale prostě víc než polovina mi je často nepříjemná. to pak po sobě matlám a matlám a pořád se to nechce usadit...

   Smazat
 10. Díky za super článek. Ke každodennímu používání opalováku jsem se ještě nedopracovala, ale když jdu v létě na delší dobu ven, mažu se vždycky padesátkou, protože se snadno spálím. Rozhodně se ale nemažu potřebným množstvím, tak si na to musím dávat bacha. Teďka v Améru jsem se mazala lehkou vrstvou a hned mi vyskákaly pihy (to se mi líbí), ale třeba na hřbetech rukou (hodně jsem je vystavovala při focení všeho v okolí) mám teď kůži tak nějak přismahle zahnědlou a zdá se mi, že i povolenou, což se mi nelíbí. (Je mi 28,5). Přes prázdniny budu chodit na beach, tak se budu muset mazat pořádně.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...