sobota 10. června 2017

Kyseliny v kosmetice: která a pro koho?

AHA kyseliny a BHA kyseliny jsou takovou pomalu až mantrou dobré kosmetiky v posledních letech. (S čímž tedy moje pleť souhlasí.) Ještě tak před deseti lety jste museli pro kvalitní chemický peeling dojít ke kosmetičce nebo ještě častěji k dermatologovi. A i tak nebyly tyhle procedury až tak známé, navíc měly špatnou pověst. Kdežto dneska najdete kyseliny všude. V tonikum, v čistícím gelu, v pleťových maskách, v séru nebo v krému. Všude.

Kyseliny vyžírají vrchní vrstvy pokožky, tak pomáhají obnovovat regeneraci pleti, bojují proti akné, působí i proti vráskám. Celkově pleť zjemňují, dokáží odstranit pupínky i černé tečky, vyhlazují jizvy, působí i proti pigmentovým skvrnám, zlepšují celkový tón a obnovují regeneraci. Umí toho hodně a umí snad všechno. Velkou výhodou je také to, že kyseliny můžete najít i v čistě přírodní formě, není to žádná látka, kterou byste museli složitě chemicky skládat. Kyseliny jsou v ovoci, v mléku nebo v rostlinách.

Je nutné říct, že kyseliny působí spíše jen na povrchu pleti a neprostupují do hlubších vrstev (no i když více o tom dále). Na povrchu rozkládají mrtvé kožní buňky a pomáhají odhalit jemnou novou pleť. To s sebou ale nese dvě nevýhody. Zaprvé je nutné kyseliny používat pravidelně a často. Záleží samozřejmě na vaší pleti, ale kůže se neustále obnovuje a posouvá, takže na povrchu každý den zase nějaké to množství staré kůže přibude. Kyseliny pro domácí použití jsou skvělé, ale trvalé výsledky nemají. (To vlastně nemají ani ty u doktorů a kosmetiček, ale tam je účinek přeci jen dlouhodobější.) A zadruhé bohužel kyseliny nedokáží proniknout do hlubších vrstev pokožky. Tedy pokud máte hlubokou jizvu nebo pigmentové skvrny v hlubší vrstvě pokožky, tak na tyto nedokonalosti budou kyseliny nejspíš krátké.

Mezi nejznámější AHA/BHA kyseliny patří:

 • kyselina glykolová (glycolic) (přírodní cukr, ananas)
 • kyselina mléčná (lactic) (mléko, med, melasa)
 • kyselina tartarová (tartaric) (víno, bobule, banány)
 • kyselina citronová (citric) (citrusy)
 • kyselina jablečná (malic) (jablka)
 • kyselina glukonová (glyconic) (kukuřice)
 • kyselina salicylová (salicylic) (kiwi, borůvky, rajčata)
 • a další: mandlová, pyrohroznová


Přístup ke kosmetickému použití může být dvojí. Je možné samozřejmě všechny tyto kyseliny získat a zpracovat dále v laboratoři a vytvořit různé míchaniny i mezi kyseliny, jako je třeba gluconolactone and hydroxyl-caprylic acid. Druhý způsob pak používají přírodní značky. Do produktů se snaží dávat přímo přírodní zdroj těchto kyselin, například jablečnou šťávu nebo výtažek z vína.

Každá kyselina je pak samozřejmě jiná. Mezi hlavní rozdíly patří molekulární hmotnost jednotlivých kyselin, tedy jak veliké molekuly kyselina má. To ovlivňuje, jak daleko do pokožky je kyselina schopná proniknout, a také to, jak moc je potenciálně dráždivá. Čím menší molekuly, tím se kyselina může dostat potenciálně dál a udělat víc. A také je potenciálně mnohem víc dráždivá a nevhodná pro citlivou pleť.

od nejmenšího k největšímu: glycolic - lactic - malic - salicylic - tartaric - citric - gluconic

Je také vhodné rozlišovat mezi AHA a BHA kyselinami. BHA je jenom jedna: kyselina salicylová. AHA jsou všechny ostatní. Hlavní rozdíl je ten, že AHA jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA je rozpustná v tucích. Díky tomu je právě BHA velmi účinná pro mastnou a problematickou pleť. Dokáže pronikat do pórů, prý se dostane i přes 4 mm hluboko, rozpouští přebytečnou mastnotu a čistí. Proto se také doporučuje proti akné, černým tečkám a ucpaným pórům. A opravdu tak funguje. Oni tak v podstatě fungují i všechny AHA, ale přece jenom, jak se neváží na mastné, tak uvnitř pórů mají účinky nižší, nedokážou proniknout přes mastnou bariéru na pokožce a rozhodně nedokáží odstranit ty mazové špunty na pórech. BHA je také méně iritující a je vhodnější pro všechny typy pokožky, dokáže pomoci s akné nebo ucpanými póry. Díky tomu, že na sebe váže tuky, může BHA vysušovat. Proti tomu AHA jsou spíše vhodné pro zjemnění pleti a případnou depigmentaci nerovného tónu pleti, pro vyhlazení a zmírnění vrásek. AHA na sebe také váže vodu, takže často má hydratační účinky.

Velmi účinné je mezi sebou tyto kyseliny kombinovat. Například použití kyseliny citronové dokáže odstranit šupinky kůže na povrchu. Pokud byste hned poté použili například kyselinu mléčnou, tak ta mnohem lépe pronikne do pokožky a je účinnější. Je ale poté také mnohem více dráždivá. Nejpoužívanější je kyselina glykolová, protože má nejmenší molekulární hmotnost a nejvíce proniká do pokožky, díky tomu má výrazné účinky, ale také může být velmi dráždivá. Já osobně velmi ráda kombinuji BHA a AHA, nejdříve salicylový peeling od Bravura a na to vyžírací masku s glykolovou nebo mléčnou. Moje hodně oblíbená kombinace. Přičemž je dobré se řídit logikou molekulární hmotnosti kyselin: tedy nejdříve použít vyšší molekulární hmotnost, ta odstraní vrchní vrstvu, a poté nižší molekulární hmotnost, kyselina má tak největší šanci proniknout do hlubších vrstev pokožky.


Pokud právě začínáte používat kyseliny, tak maximálních výsledků a zlepšování pleti byste měli vidět podle všeho mezi 8. až 12. týdnem používání. Průzkumy ukázaly, že po této době už ke zlepšování pleti až tak nedochází. Během osmi týdnů se totiž kompletně obnoví pleť. To ovšem neznamená, že byste měli kyseliny přestat používat. Pleť se stále obnovuje a vždy bude co odstraňovat. Navíc kyseliny (hlavně BHA) při pravidelném používání působí i proti tvorbě akné a pupínků.

Používejte s kyselinami i opalovací krém. Jako minimum se uvádí SPF15 a více. Přeci jenom kyseliny narušují svrchní vrstvu pokožky a pomáhají spodním vrstvám nakouknout napovrch. A nová pokožka je prostě na sluníčko citlivější. I když je nutné rozlišovat v tomto případě mezi AHA a BHA, pracují totiž jinak. AHA odstraňuje vrchní vrstvu pokožky, zatímco BHA odstraňuje maz z pórů. Různými studiemi bylo víceméně prokázáno, že používání AHA zvyšuje sensitivitu pokožky na sluníčko, poškození ze sluníčka se zhruba zdvojnásobuje, pokud se nemažete opalovacím krémem. Uvádí se, že důsledné používání SPF by mělo tvorbě pigmentových skvrn zabránit. BHA je jiné, podle všech studií (ale moc jich zase není) sensitivitu nezvyšuje, navíc může sloužit i jako podpora ochrany proti sluníčku. Ale opravdu záleží na tom, jak to cítíte. Já se třeba rozhodla tohleto léto neomezovat. A dál na sebe budu mazat jak tonikum, tak peelingy (AHA i BHA), možná masky trošku omezím. Pokud se chcete opravdu mazání kyselin v létě zřeknout a posichrovat se proti pigmentovým skvrnám, tak se udává, že jakákoliv kyselina zvyšuje citlivost kůže na slunce minimálně po dobu jednoho týdne a téměř po dobu až 6 týdnů od použití. Reálně si myslím, že to až tolik nebude, že u normální pleti se třeba do týdne ochranná horní vrstva plně obnoví, ale záleží opravdu na vaší pleti, takže tohle je nutné posoudit individuálně. Také se bavíme pouze o kyselinách na domácí použití, při salónním AHA ošetření to bude o dost jiné.

Pokud vás kyseliny dráždí a máte pocit, že na ně máte opravdu citlivou pleť, tak existuje několik způsobů, jak tuto dráždivost mírnit. Můžete používat jakékoliv produkty pouze občas: každý druhý den, dvakrát do měsíce, dvakrát do týdne. Co vám bude vyhovovat. A sáhněte po kyselinách s co největší molekulární hmotností. Tedy vyhněte se glykolové, což je trošku problém, protože ta bývá používána často a výrobci ji milují. Pokud bude na výběr, tak sáhněte spíš po mléčné, nebo ještě lépe třeba po té jablečné, obě jsou považované za jemné a vhodné i pro citlivou pleť. Pokud narazíte na produkt s tartarovou nebo glukonovou nebo citronovou, tak pravděpodobnost podráždění i citlivé pleti také snížíte. S vůbec se nebojte salicylové, ta by ostatně měla být nejšetrnější a navíc i nejúčinnější proti pupínkům. Jen tedy zatímco AHA lze považovat za hydratační (např. mléčná na sebe váže vodu), tak salicylová BHA může docela hodně vysušovat. Takže pozor na to.


Určitě jsem na některé další aspekty týkající se kyselin zapomněla, nebo spíš jsem se jim zatím záměrně vyhnula. Například to, že při AHA a BHA je hodně důležité sledovat pH. Ale k tomu se asi někdy vrátíme, i tak je tenhle článek dlouhý jak pracovní týden.

16 komentářů:

 1. Tvoje články jsou nesmírně informativní a spousta věcí z tohoto článků je pro mě naprostá novinka! Mám mastnou pleť se sklonem k pupínkům, mohla bych se zeptat, jakou kyselinu, popřípadě konkrétní produkt, bys mi doporučila? Předem děkuji za odezvu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji. bych doporučila prostě salicylovou. jen tak pro začátek. a pak můžeš třeba kombinovat s mléčnou nebo i glykolovou. no a já teď frčím prostě na bravura london, takže bych doporučila ty barevné lahvičky. skvělé je, že je můžeš kombinovat se svou oblíbenou třeba jílovou nebo i hydratační maskou. já už na to namazala třeba i med a výsledky jsou super.

   Vymazat
  2. A to ty masky mažete přímo na peeling? Jinak by mě zajímaly vaše dojmy ohledně ostatních dvou bravuřích kyselin. Mám tu salicylovou a je super, ale už pokukuju po ostatních.

   Vymazat
  3. dřív jsem nejdřív peeling umývala, ale teď mažu masky rovnou na to, nevidím v tom žádný rozdíl, takže si šetřím práci. jo a občas na sebe namažu i dva bravura peelingy po sobě. jinak zatím mi přijde salicylová prostě nejlepší, glykolová i mléčná prostě štípou a bolí, ale zkusím se s nimi ještě trošku víc seznámit, zatím je nechci úplně odsoudit.

   Vymazat
  4. Tak to asi zkusím nakombinovat peeling s jílem... třeba ten jíl konečně začně něco dělat. Je fakt, že ale jíly nepoužívám pravidelně, protože prostě nevidím účinky. Jinak budu se těšit na vaše dlouhodobější závěry ohledně kyselin.

   Vymazat
  5. určitě zkus, za mě je to super. jen tedy nejdřív peeling Bravura, nechat působit asi deset minut a pak na to namazat jíl. jsem si dávala peeling i do sypkého jílu... a pak mi až později došlo, že tím asi dost narušuji pH těch kyselin, takže takhle to asi nefunguje.

   Vymazat
 2. Můžeš, prosím, postnout na IG, jaké produkty s kyselinkami používáš?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj, se pokusím, ale nevím, kdy se k tomu dostanu. tak alespoň textogram: zrovna používám tonika (cosrx ráno, lotion p50 večer), bravura peelingy (nejvíc ten salicylový) a masky (queen helene grapovou, balance me). masek mám tedy do zásoby ještě víc, ale ty jsem ještě nezkoušela, asi je načnu na podzim. jinak nepoužívám žádné sérum nebo krém s kyselinami, jsem zjistila, že mi vystačí tonikum a u všeho dalšího je efekt fakt minimální. ale možná na podzim nějaké sérum ještě vyberu.

   Vymazat
 3. Zrovna nedávno jsem si říkala, jak ty kyseliny zní super, že se musím podívat, zda nemáš nějaký shrnující článek. :))) Jde sehnat nějaký kyselinový produkt "pro začátečníky"? :D Jakože něco, s čím si můžu jejich účinnost na své pleti otestovat a co nebude stát litr?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takže účinné a levné? hele a co malé balení pixi tonika. nebo meduňka si hodně chválila napuštěné polštářky od avonu (nezkoušela jsem). pak mě ještě napadá grepovo-avokádová maska od queen helene, oficiálně tedy v sobě aha nemá, ale účinky mi přijde, že má, že jsou aha ve složení schované jako grepový extrakt. a taky cosrx tonika, na ebay jsou určitě pod pětistovku, řekla bych kolem tří stovek. pak ještě the ordinary, ale to nemám vyzkoušené. vlastně ani ty bravura lahvičky nejsou nějak závratně drahé. no a jako začátečník pak můžeš prostě začít třeba jen jednou týdně a uvidíš.

   Vymazat
  2. Salyciové od Ordinary se není třeba bát, je dost jemná, já používám jen lokálně. Drsňák je ten rudý peeling, ten bys měla, Hani, zkusit - třeba na podzim.

   Vymazat
  3. tak uvidíme, pořád čekám, že budou mít normálně naskladněné i makeupy, že bych si ještě objednala.

   Vymazat
 4. Díky moc, Pixi Tonikum mě láká už dlouho, koukám, že ho mají na lookfantasic a na Asosu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo, já myslím, že pixi už je teď k sehnání všude možně. a doporučuji!

   Vymazat
 5. Tak děkuji, dnes jsem rozbalila krabičku s modrou a zelenou kyselinou, čisticím olejem a mud cleanserem. Jen potřebuji nějaký SPF shield a nejlépe hned zítra. Doporučila bys mi něco? Co třeba Decleor?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jé super. decleor opalovací nemám žádný ozkoušený. ale na doporučení tady v komentářích (opakovaně a navíc i na insta) jsem si koupila eucerin pro mastnou pleť spf50 a je fakt super. mají v každé lékárně. a mají i vzorky 5 ml, jeden mi stačil asi tak na týden.

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...