neděle 30. prosince 2018

Proč na mém blogu ani IG už nenajdete spolupráce, bartery a jiné další zdarma?

Než uzavřeme letošní rok, tak bych si dovolila jedno menší prohlášení. Upřímně se toho tady na blogu až tak moc nezmění, různé ty nabídky a spolupráce nepřijímám už delší dobu. Vlastně si myslím, že jsem pár nabídek tak jako docela přímo odmítla, další jsem asi nedostatečně oslavovala, navíc nebydlím v Praze, takže nechodím ani na ty různé akce... to vše tak nějak vedlo k tomu, že už mi ani žádné nabídky a pozvánky nechodí. Přijde jen občas něco. A k tomu občas něco jsem letos bývala dost kritická, ale některé jsem upřímně zvažovala a na jednu vlastně i kývla.

Což je historka, o kterou bych se ráda opřela, protože z ní vychází moje upřímné rozhodnutí už na všechny další nabídky vždy odpovědět ne. Vzhledem k tomu, že ani mi žádná spolupráce nevisí a nikomu žádné plnění už nedlužím, tak je opravdu možné napsat, že od tohoto okamžiku na blogu najdete pouze produkty, které jsem si sama pořídila, za své vlastní peníze a ze svého vlastního rozhodnutí. Ani nemusím říkat, že produkt jsem sice dostala, ale názor mám vlastní... protože můj názor je prostě vlastní, bez jakéhokoliv vlivu třetí strany, protože já už prostě nikdy nic nedostanu.

No a teď ta historka, která k tomuto rozhodnutí vedla. Přišla mi nabídka na docela luxusní věc. Neobvyklou, opravdu zajímavou, takovou, co ji ještě teď zvažuji, že bych si sama pořídila. Tož tak mě to lákalo, že jsem řekla ano a že takovou spolupráci ráda přijmu. Což vedlo k tomu, že mi obratem přišla potěšená odpověď a v ní podmínky takové spolupráce. Já dostanu produkt zdarma, postnu ho na socky, jestli nějaké mám, napíšu o něm recenzi na blog a před uveřejněním, a to je v tom příběhu důležité, pošlu článek ke schválení a ke korekci. Což tohle já nedělám, takže jsem slušně odmítla, že o spolupráci nemám zájem. Čímž jsem to požadovala za vyřízené.

Ne tak ale druhá strana, která mi nejdřív napsala rozbor, co mi vadí na tom, že mi v textu opraví faktické nepřesnosti, ale do stylistiky zasahovat nebudou. Což jsem odmítla s poukazem na to, že článek píšu a bude publikován zdarma a jako protiplnění získají přeci backlinking. Na což mi tedy druhá strana odpověděla, že zdarma přece článek rozhodně nepíšu, že přeci dostanu produkt.

Což toto myšlení toho PR specialisty mě přivedlo právě k tomu, že s tímto už nechci ztrácet čas. Fakt ne, blog dělám víceméně ve svém volném čase a zadarmo. Kdybych měla spočítat, kolik času mi zabere jeden článek, asi se dostanu na minimální čas dvou hodin, spíš více. Navíc když vezmu v potaz to, že za každým článkem stojí vratkavá kvalita mojí pleti, která se může po jakémkoliv testovaném výrobku zhoršit a osypat... a chodit týden opupínkovaná určitě není stav, který by mi vynahradil zisk produktu v hodnotě 1690 Kč. Nehledě na to, že prodejní cena se nerovná náklad dané firmy na poskytnutí produktu zdarma k testování. Ta bude tak poloviční, možná i menší. Takže tisícovku za dvě hodiny času... no věřte tomu nebo ne, ale hodiny svého volného času si cením o dost víc než na pětistovku.

Nemám problém s tím psát o někom, kdo mi dal produkt zdarma. Ale mám problém s tímto přezíravým chováním, kdy dejme tomu dostanu něco za tisícovku a daná firma má pocit, že si mě koupila. Koupila si můj text, koupila si můj názor, koupila si moji pozornost. Nechci říkat, že všechny nabídky jsou takové. Nejsou, bohužel ale z prvotního emailu často nepoznám, kam se směřuje. Kdo a kdy bude mít problém s mým textem. A kdo mi bude psát před zveřejněním, co všechno mám napsat. Případně po zveřejnění, co všechno psát nesmím a mám přepsat. A proto jsem mód tohoto blogu nastavila na: SPOLUPRÁCE NEPŘIJÍMÁM. Děkuji za pochopení.

9 komentářů:

 1. A presne pre toto, mám tento blog najradšej 😉

  Veselý Silvester a Šťastný Nový rok

  OdpovědětSmazat
 2. Mno, přesně v téhle pasti se chytnou některé blogerky. A je to vidět. A to některé ani nenapíšou, že to dostaly zadarmo nebo jen maličkým písmem někde dole.
  Jo a sem moc překvapené, že je článek, si vyhrožovala, že tu půl roku nic nebude. Všechno nejlepší do nadcházejícího roku.

  OdpovědětSmazat
 3. Super přístup, prala bych ti prachy za články. Ale u nas se největšího ocenění dočkají vetsinou jen pipiny, který ani neumějí pravopis.

  OdpovědětSmazat
 4. A proto Tě mám ráda :) díky a přeji šťastný 2019

  OdpovědětSmazat
 5. Palec nahoru. Kéž by to takhle mělo víc blogerek, protože když vidím 5 stejných článků/videí, tak to rovnou zavírám a nečtu to.

  OdpovědětSmazat
 6. U blogerek si už nejsem jistá. Málokdo tomu tlaku a dárkům "zdarma" odolá. Klobouk dolů.

  OdpovědětSmazat
 7. S tímhle článkem souhlasím do poslední tečky. Můj blog byl vždy koníček, velmi mě to bavilo, když se celá blogová komunita začala rozrůstat a blogy ještě někdo ve skutečnosti četl... Dnes už prakticky jde jen o marketingový nástroj a ačkoliv bych stále moc ráda blogovala, nemám motivaci a jak píšeš - čtenáři, lidé, firmy si neuvědomují, jak dlouho třeba nějaký článek vzniká a v tom případě si pak člověk rozmyslí, jestli ten čas věnuje blogu nebo svým koníčkům, přátelům, rodině, partnerovi a tak dále. A být ještě nucena psát o něčem, s čím se neztotožňuji... Tohle už není pro mě.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...