neděle 17. března 2013

9 důvodů, proč jsou "malé" blogy lepší

Už dávno jsem si toho všimla... mezi moje nejoblíbenější blogy patří ty malé a ještě menší. Jasně ne všechny, ale některé z nich fakt jo. A mám pro to několik důvodů. Neříkám, že velké blogy s tisíci čtenáři jsou špatné, jen prostě ty malé, kde se pravidelně sejde pár desítek zájemců, jsou tak nějak lepší.


(1) Původně jsem chtěla napsat, že malý blog se víc snaží. Což ale asi není pravda, spíš je to tak, že malý blog má víc co říct. Začínající blogerka má doma tolik kosmetiky, o které ještě nepsala. Vyjde to klidně na dva články denně a ani se nemusí moc přemáhat. Vidím to dost u sebe, o spoustě věcí jsem už psala, obchody, kde ráda nakupuji, jsem už všechny proprala tam a zpátky. Řešením by bylo samozřejmě těžit z nabídek na spolupráci, věřím, že pokud velký blog využije všech nabídek, které dostává, tak témata na články budou zase na každý den. Ale ... no k tomu se dostaneme.

(2) Na malém blogu můj komentář nezapadne. Chápu, že pokud má článek dejme tomu padesát komentářů, tak odpovídat na ně není zrovna sranda. Ale jako, když už ten komentář napíšu, jsem v něm brutálně k tématu a navíc se tam ptám na konkrétní věc, tak by se nějaká ta odpověď hodila. No... pravděpodobnost, že u velkého blogu se odpovědi nedočkám, je větší, než by se mi líbilo.

(3) Když už jsme u těch komentářů, nechápu ty velké blogy, kde pod každým článkem je polovina komentářů typu krásné + adresa blogu komentujícího. U malého blogu se něco takového nestane, tam buď komentáře nejsou nebo opravdu stojí za to.

(4) Závistivci a otravovači se na malém blogu neobtěžují s komentářem a nejspíš takový blog ani neznají. Víte co, to je jako s terorismem, terorista taky chce, aby se co nejvíc lidí dívalo a nezáleží mu příliš na tom, kolik lidí umře. Stejně tak i nenávistný anonym... ten zase touží po tom, aby co nejvíc lidí jeho výplody přečetlo a reagovalo na ně. Na malém blogu anonymista tolik pozornosti nikdy nezíská. Nehledě na to, že prostě větší blogy jsou tak nějak víc na raně.

(5) Malé blogy neopisují. Všimla jsem si toho už před nějakou dobou, občas větší blog ztrácí inspiraci, tak si prostě pomůže... půjčované nápady, náměty, dost těžko se to dokazuje, protože ukradený článek by vypadal jinak... ale je to tam.

(6) Malé blogy nedostávají nabídky ke spolupráci. Jsem si jistá, že tento můj názor asi nebude všeobecně sdílený. Ale! sponzorovaná recenze už ze své podstaty nikdy není objektivní. Spousta blogerek mi teď jasně namítne, že jejich názor koupený není a objektivní je docela určitě. Neberu jim to! Názor nejspíš objektivní bude, i když i tam by se nad tím dalo s úspěchy polemizovat, ale článek jako takový bohužel není. Hlavně, když si uvědomíme, že o dané kosmetice by blogerka pravděpodobně nikdy nepsala, kdyby to nedostala zadarmo. Na příklad moje poslední spolupráce: mýdla Auroville... nikdy bych si je nekoupila, nikdy bych o nich ani neuvažovala, nejspíš bych si je nekoupila ani, kdyby proběhla odpovídající masáž na blogosféře, která by mě vynechala. Nikdy bych o těch mýdlech nenapsala ani pixel. Jenomže jsem je dostala... a budu o nich psát... jsou tedy ty články objektivně jen a pouze moje? NE nejsou.

(7) Malé blogy nejsou výstavní skříní Biodermy. Nebo si tam dosaďte jinou značku, určitě vás něco napadne. Což vlastně z druhé strany je taky jen samá výhoda. Malé blogy nikdo neotravuje s nabídkami na skvělou spolupráci.

(8) Malé blogy si na nic nehrají, nemusí dbát na svůj mediální image a pověst, nemusí si dávat pozor na pusu a klidně cokoliv řeknou na plné koule. A je s nimi větší sranda.

(9) Malé blogy jsou tak nějak prostě víc fresh. A jsou přátelštější.


Co jsem tímto článkem chtěla vlastně říct? Asi to, že bych chtěla zase mít malý začínající blog. Ta atmosféra je prostě totiž jiná. Že bych to tady zavřela a otevřela si tajně nový blog? Nebo že z pohledu čtenáře mi malé blogy přijdou mnohem zajímavější. Nebo také to, že "new is always better". Tak nějak. Taky jsem chtěla upozornit na některé malé blogy, které mě zrovna nehorázně baví. Což teď nevím, jestli náhodou moc neškodím sama sobě: co když se z malého blogu stane blog větší zrovna díky tomu, že jsme na něj já upozornila... a pak se ten větší blog zkazí, zmarketinguje, zanonymní... a bude to stát zase za houby?

Jo a jak jste na tom vy? Máte raději malé začínající nebo velké zavedené blogy?(můj nedávný objev díky Jáje)

(zvláštní, že někdo má stejně jako já tak rád minerální makeup i asijskou kosmetiku)

(a zase ta asijská kosmetika, navíc s celkem nápaditým výběrem)

(no jo, já totiž ráda i přírodní kosmetiku, 100%)

(a Illamasqua se na českých blozích moc taky nevidí... i když to možná změní další Ladybox)

(vlastně ani nevím proč... protože se mi líbí... a líbí se mi fotky)

(protože mi je koncept stěhovavého boxu mnohem sympatičtější než realizace tzv. BloBoxu)

(jooo fialová vůbec není špatná barva)


(je dost dobře možné, že jsem na někoho zapomněla, takže ten seznam budu asi postupně doplňovat)

125 komentářů:

 1. Mám malý blog a i mezi třeme celkovým komentáři bývá jeden s reklamou. A závistivci se už také našli, zlých lidí není nikdy málo. Ale s tou reklamou na Biodermu jsi mě rozesmála :D Máš pravdu.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo ta reklama se tak nějak rozrůstá to jo. ale s těmi závistivci, ti nevím, já jsem první dostala snad, když jsem měla kolem 200 gfc... a je pravda, že tenkrát jsem si to tak nějak "zasloužila", protože jsem nakupovala jak postižená amokem a každý druhý den jsem měla článek new in. tak si nějak myslím, že menší blogy za pozornost tolik nestojí.

   Vymazat
  2. @ FairyChain:
   můžu se zeptat, co jsi řešila konkrétně s těmi závistivci....? nějak si to takhle sama od sebe neumim představit...

   Vymazat
 2. Já mám svoje blogy na které nakukuji,co je nového..Ale rozhodně máš pravdu v tom,že pokud na mě vykoukne bioderma,kterou dodnes nemám a žiju,nebo ziaja tu mám a neohromila mě,putuji dál...Mě se líbí zavedené blogy(od kterých už vím,co čekat),ale ráda nakouknu i na nové.Já spíš brousím po těch kosmetických,protože jsem kosmetický blázen.A úplně se tetelím blahem,když někde najdu nějakou vychytávku,nebo nový e-shop..Ale ráda se i pobavím.Včera jsem projela asi čtyři blogy a dost jsem se nasmála.Je spousta blogerek,které do svých článků dávají kus sebe,jsou vtipné a je vidět,že je to baví.Jsem za to ráda,neb nemusím kupovat žádné časáky,kde je hromada věcí,které mě nezajímají,ale jdu si po svých "miláčcích".Ty máš třeba velký blog a zavedený...Za tu dobu,co Tvůj blog čtu si neztratila nic ze svého typického humoru,snažíš se odpovídat,jak jen to jde a přátelská mi příjdeš taky.Já myslím,že nemusíš plodit každý den dva články,aby Tě rádi četli,já Tě čtu proto,že jsi jaká jsi,ikdyby tu byl článek jednou za měsíc..já Tě prostě žeru,jsi vtipná ,Tvoje články mají šťávu a to se počítá..Já osobně komentáře typu...krásné..jůůů...kočka..atd..vůbec nechápu,skoro jakoby už nikdo neuměl napsat jednu souvislou větu..Tvůj blog je super a doufám,že takový i zůstane...že vůbec zůstane...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji moc za komentář, já bych třeba ráda měla zase malý blog... na malý blog totiž chodí lidi, protože je to zajímá, kdyžto na ty větší se chodí i jen tak... občas to jde poznat na těch komentářích, které mi tady napíšou, že jsou prostě napsané jen proto, že mám větší blog... co mě tedy brutálně nebaví (takové komentáře). a tak nějak mi přijde, že menší blogy jsou prostě vtipnější. ale jsem ráda, že si myslíš, že jsem to tady nezměnila. děkuji!

   Vymazat
 3. Já to mám tak nějak rozdělené - na menší blogy si chodím i počíst, protože jsou takové milé, na větší chodím kvůli většímu "výběru" kosmetiky a na módních si v podstatě jen prohlížím fotky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale to máš pěkně rozdělené! já už spíš chodím na ty menší a pak na ty hodně staré, které jsou prostě už klasika, ale pravda, že ty v poslední době moc nepřispívají. takže mi prostě zůstávají jen ty malé blogy. jo a na módní blog chodím jediný, heels in prague... a to je tedy zase velký blog. teď nevím, co z toho plyne.

   Vymazat
 4. A já jsem si říkala, odkud se vzali ti 3 noví čtenáři... :D. Trb, ty máš možná už velký blog, ale pořád patříš k mým nejmilejším, v podstatě jakože malým. Nikdy mě nenudíš na rozdíl od ... Asi by to nebylo úplně fér udávat konkrétní jména... No prostě díky za ... den je krásný!
  PS: hmm, tolikrát použít tři tečky v jednom komentáři... Asi ještě úplně nezabralo ranní kafe a myšlenky nedochází do konce... :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jéj děkuji. jinak tři tečky jsou super. já jich taky používám spoustu. takže čím víc teček, tím víc adidas!

   Vymazat
  2. Paráda! Už mám i prvního kritizujícího anonyma. Je to komplet! Jsi nejlepší PR :D.

   Vymazat
  3. no vidíš! jsem se tedy zašla podívat... a doufám, že jsem ti moc nenarušila plány!

   Vymazat
 5. Heled nad tímhle poslední dobou rozmýšlím docela často...
  Malé blogy mám totiž taky ráda. A vždycky mě moc potěší, když najdu něco, co se mi líbí, a jsem první čtenář, nebo první komentujici a nebo první obojí.
  Rovněž mě události poslední doby odehrávající se v naši blogosféře-nebo aspoň události, kterých si všímám já, přiměly zamyslet se, co mi vlastně na blozich vadi. Proč třeba nevyhledávám blog, který je obecně milován.
  A přišla jsem na toto-vadí mi blog jako reklamní prostor, vadí mi blog jako prostor k dělání ze sebe něčeho, co nejsem (např: tohle všechno dělám jen pro vás, protože vás mám rada!!! - hell no:-)) fakt na tohle ja nejsem, byznys je byznys, a není na něm nic spatnyho, ale proč to halit to roušky témeř anděla? Jak vypadá projekt s výnosem na dobré účely jsme viděly u Jaji), dále mi vadi uporna snaha o vhodny mediální obraz, který hlavně aby byl v souladu s předchozím bodem, a rovněž jako další poslední balík - nesympatizuji s hysterickymi reakcemi autorky na komentáře pod článkem. ( pokud někdo v článku vyjádří, ze ma např. Rad mokrý ponožky -čemuž se pak někdo v reakcích podiví, a autorka ho seřve, ze co mu je do toho, a ze to není pravda, ze mokrý ponožky rada nemá!! Tak na tohle já osobně zvědavá nejsem) (ponožky byly použity k demonstraci pripadu, tak ne ze to někdo půjde gůglit;-)......)

  A co se mých vlastních komentářů týká - pisu vlastně jen na malicke blogy, pak tam, kde ty lidi znám, a pak sem:-). A teda tady se vykecavam nejvíc:-). Mám pocit, ze můj komentář čteš:-)
  Jo a ještě pisu komentář, kdyz me něco extra hodně zaujme:-)
  Celkově mi ale vyhovuje spíš menší a stálá komunita, a na těchto si taky hledám nové čtení:-).
  Zaujme mě reakce->jdu prohledat profil->jsem nadšená, když najdu blog:-). Často mi takto nalezený blog hodně sedne a ja se tam zabydlim:-)

  A poslední -děkuju za odkazy, něco už znám, něco ne, a něco me zaujalo a jdu se zabydlovat:-)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a jsem si zrovna ty mokré ponožky chtěla vygooglit...

   jinak jo, já asi čtu komentáře všechny. a snažím se na ně odpovídat. a pak mě pokaždé zarazí nějaký ten áchající komentář s reklamou na vlastní blog, protože tak nějak nevím, co na to slušně odpovědět. takže se klidně vykecávej dál a pořádně, takové komentáře jsou totiž nejlepší.

   Vymazat
  2. K tomu, co píše Color Beam - být prvním komentujícím a čtenářem u začínajícího blogu netěší jenom tebe, v první řadě to těší pisatelku ;) Když se tvůj komentář objevil, vyhrkly mi až slzy do očí, z toho neuvěřitelného pocitu štěstí, který jsem měla (a vlastně mám pokaždé, když mi přijde e-mail o novém komentáři) :) A popravdě, tohle je důvod, proč bych radši měla malý, osobní blog než mít známý kus internetového prostoru... Je to jako s kamarády: je lepší mít pár přátel a s nimi sdílet radosti a strasti, než mít kupu známých, o kterých dohromady nic pořádně nevíte.
   Blog je pro mě něco, co mě naplňuje, konečně jsem asi našla svůj koníček :)

   Vymazat
 6. jak tan tím tak přemýšlím, tak vlastně já mám tady mnohem radši nové a menší blogy (pokud samozřejmě neberu ty mé opravdu oblíbené, i když větší a rozjetější blogy). hrozně ráda je hledám a těším se na další článek, nevím totiž, co přesně očekávata a to mě na tom baví:) takže jsem moc ráda, že jsem díky tvému blogu narazila zase na pár dobře se rozvíjejících novější blogů!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně tak, na malých a nových blozích je nejlepší to překvapení... a tak nějak prostě baví víc.

   Vymazat
 7. Já myslím, že jsi to moc hezky shrnula a pokud bych mohla, klidně bych se pod tento článek podepsala. A taky děkuji za některé pro mě nové tipy ke čtení :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji a není zač. i když si připadám, že jsem určitě na někoho, koho čtu ráda a má málo čtenářů, určitě zapomněla...

   Vymazat
 8. Skvělý článek, hlavně za bod číslo 6 jsem Ti vděčná. Já jsem totiž jednou psala článek o etice blogování a když jsem zmínila právě spolupráce s firmami, tak se na mě někteří sesypali jako sršni :D :D Ale podle mě je to přesně jak říkáš - ty spolupráce ovlivňují, co na tom blogu bude...
  Já nemám ani 300 čtenářů a nabídky na spolupráce mi chodí. Takže to už dneska asi není věc jen těch fakt velkých blogů:) Záleží taky o jaké nabídky jde - já nepřijímám žádné právě z toho důvodu, že blog je můj osobní prostor a nechci do něj nikoho pouštět:))
  A jinak souhlasím i se všemi ostatními body, taky čtu nejradši malé blogy!! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo ten článek si pamatuji, ale prostě tyhle recenze fakt nejsou 100% objektivní. a vím to z vlastní zkušenosti, protože je píšu, že ano. a někdo se může patnáctkrát dušovat, že je to jenom jeho názor, ale fakt není, možná z 99% ano, ale furt je tam to minimálně 1%, které bylo koupené tou danou firmou. (jo a to se nebavíme o tom, že to 1% je na mnohých blozích vyšší, na některých dokonce stonásobně vyšší)

   Vymazat
 9. Souhlasím, menší blogy mám víc ráda. Na mnoha větších blozích články ani nečtu, jen je projedu a ověřím si, že jsou politicky korektní a tedy nečtením o nic nepřicházím... pro reklamní letáky chodím jinam. Ale musím říct, že ze všech větších blogů, které sleduji, je ten tvůj atmosférou malému blogu nejblíž. Pořád je s tebou sranda a vlastně nevidím moc velký rozdíl oproti tomu, kdy jsem tě začala sledovat a měla jsi tak třetinu-čtvrtinu čtenářů :)
  Mě občas mrzí ne ani tak to, že mám - no, nedá se říct velký, spíš starý a lehce vyčpělý blog, ale to, že jsem začala psát jen o Lushi. Dost mě to omezuje, často mám chuť napsat o jiných věcech, ale prostě se to tam nehodí... a u nového blogu bych nevydržela... ach jó.
  A díky za doporučení blogů, leccos jsem neznala a každý kvalitní přírůstek ke čtení se na předstátnicovou prokrastinaci hodí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky děkuji. jinak u tvého blogu jsem nad tím jednou přemýšlela, že to musí být dost omezující psát jenom o lush. třeba bylo období v mém životě, kdy jsem skoro používala jenom lush... takže to bych měla pro takový blog materiálu spoustu, ale přešlo mě to a přeci jenom jiné kosmetiky je mnohem víc...

   ale na druhou stranu monotématický blog je vlastně už z myšlenky naprosto super. jak naposledy jsem našla blog jenom o rtěnkách a ještě dneska jsem z toho na větvi!

   Vymazat
  2. Já myslím, že nemusíš psát jenom o Lushi, přestože to máš v názvu.
   Je to tvůj blog a můžeš přeci psát, o čem máš chuť. Člověk se vyvíjí, proč by se měl zuby nehty držet prapůvodního nápadu? Nejspíš by tvým čtenářům vůbec nevadilo, že se věnuješ i jiným značkám a možná by to přivedlo i nové čtenáře.
   Za sebe můžu říct, že považuju za docela příjemné zpestření i to, když blogerka zabrousí do jiné oblasti, než na jakou se její blog primárně zaměřuje. Tzn. např. když kosmetická blogerka sepíše článek o cestování, o sportu, o rodině nebo o nějakém svém zájmu, zážitku, postřehu apod. Pokud mě téma nezaujme, nečtu. Ale většinou naopak uvítám možnost poznat blogerku i z jiné stránky.
   Na tvůj blog jsem kdysi dávno párkrát zašla, něco pročetla, prolistovala, ale právě proto, že se věnuješ jen jedné jediné značce, nechodím pravidelně, respektive spíš vůbec. Přeci jen nadšení u Lushe mě rychle opustilo.

   Trb, promiň, že ti to tu spamuju. Tak abych napsala taky něco víc k tématu, že? Taky mám radši menší blogy. Zrovna v poslední době jsem si několikrát povzdechla, že některé mé oblíbené se nějak nenápadně zvětšily a že jsem je měla radši menší. Za což jsem se pak zastyděla, že jsem sobecká a že přeci bych měla blogerce přát spoustu spokojených čtenářů, úspěch a tak. Čímž nechci říct, že bych jim to nepřála nebo jim dokonce záviděla. To ne, jen prostě ta atmosféra už pak není tak intimní a příjemná.
   K tobě chodím asi dva roky, dostala jsem se k tobě přes doporučující článek černé moory. Od té doby značně narostl počet tvých čtenářů, ale atmosféru malého blogu jsi dokázala uhájit.

   Petra

   Vymazat
  3. trb: Si občas říkám, jestli bych u Lushe tak dlouho vydržela, kdybych o něm neměla blog... Ale pak mi přijde obří balík z Anglie a jsem zas jak malý děcko.
   Svým způsobem mi ale vyhovuje psát jen o jedné značce - jsem si jistá, že kdybych měla "obecný" kosmetický blog, lákalo by mě víc věcí a určitě bych víc utrácela, takhle utrácím jen za Lush a jinou kosmetiku nakupuju velmi rozumně, si myslím.

   Petra: Mně to právě připadá hrozně nesourodé... čtyři roky píšu jen o Lushi a najednou tam prsknu recenzi na něco jiného? Čtenářům by to možná nevadilo, mně ale jo :) Takže pro mě by byl jediným přijatelným řešením další blog... ale pokus o široce zaměřený blog už tu byl, vydržel mi jen rok... Ale popravdě řečeno - i když mám Lush pořád hrozně ráda, neumím si teď představit, že bych ještě za pět let psala jen o Lushi... to mi prostě vydržet ani nemůže :) Inu, uvidíme časem.

   Vymazat
  4. nevím, to bude určitě jenom o zvyku, ale zrovna LC. Lush blog mi přijde, že tak nějak do té blogosféry patří. a že na něj patří jenom Lush. jakože ono se to dost špatně vysvětluje, určitě bych nebyla proti tomu, aby LC. psala o něčem jiném než jenom o Lush... ale je tak strašně fajn, když vím, že je specifický blog o Lush a že pokud budu mít zájem od Lush zase objednat, tak najdu dostatečně fundovanou stránku, kde se rozhodnout, co vlastně chci!

   Vymazat
  5. Možná to vyznělo blbě vyznělo, nechtěla jsem říct, že lushí blog je špatnej, spíš jsem reagovala na povzdech, že je to omezující a nemůže psát se cokoliv.
   Teď mě tak napadá, že jsem dost ráda, že jsem si obdobím zamilovanosti do Lushe procházela v době, kdy blogy ještě nebyly. Docela si dovedu představit, že kdyby v té době LC. blog již existoval, tak dluhy splácím až do důchodu. :)
   Petra

   Vymazat
  6. Přidávám se k Petře a doporučuju psát nejen o Lush. To vůbec neznamená, že nemůže být polovina článků Lush a druhá půlka o něčem jiném. Stejně tak tvá videa mohou být o čemkoli. Podle mě tě takhle bude blogování mnohem víc bavit :)

   Vymazat
  7. Hmmm, je pravda, že zrovna si v hlavě sumíruju vlasové video a tam nebudu mluvit jen o Lushi, takže třeba se takhle po krůčcích dopracuju k širšímu okruhu témat... uvidíme, jak se to vyvine, ale zatím to nějak lámat přes koleno nechci. Můj původní záměr a sen byl přiblížit se Lush Wiki - a to zkrátka vyžaduje psaní jen o Lushi. A jelikož jsem osoba, která se ráda cítí výjimečně, tak mě ta v blogové sféře celkem výjimečná monotematičnost taky dost baví :)
   Ženská no, nevím, co chci :)

   Vymazat
 10. Problém malého blogu je, když tě nikdo nečte, člověk chce, aby byl čtený. Já mám teda asi 18 čtenářů, ale už ty lidi, co pravidelně komentují nějak znám a přijde mi to strašně fajn, jako pochvala, když se mi u článku objeví takový komentář. Chtěla bych více čtenářů? Ano, ale zároveň chci pořád být schopná odpovídat a užívat si obsah komentářů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mě paradoxně blog bavil nejvíc, když jsem měla asi 150 gfc. uznávám, že na začátku je to dost o ničem, protože komentáře nejsou a ani si nejsem jistá, jestli to někdo čte. pak se to najednou zlomí a na blog chodí docela ustálená komunita lidí, kteří píšou komentáře skoro pokaždé, ty bavíš je, oni baví tebe... to mi přijde, že to je takový zlatý věk blogování. pak se tam začnou prosazovat ty anonymové, kteří ti říkají, že se neumíš namalovat a že si toho nemáš tolik kupovat a že máš dbát na světový mír...

   jo a vlastně tvůj blog mám taky strašně ráda, jdu ho přidat do toho seznamu.

   Vymazat
  2. Strašně moc děkuji za přidání do seznamu :) Někteří lidé strašně rádi drbají a kritizují :) bohužel si toho svého názoru asi tak neváží a nestojí si za ním, když se schovávají za závoj anonymity :)

   Vymazat
 11. A já si říkám, že se mi dneska nějak protočil číselník :D A díky za odkazy na ostatní blogy, našla jsem spoustu zajímavých věcí :) Já mám naházené blogy, které čtu, u sebe v blogrollu, je to tam pěkně při ruce na rozklikání, jinak moc po netu nebrouzdám, takže málokdy narazím na něco nového (o to větší mám potom radost, když to stojí za to :) Ty malé čtu asi radši. U těch velkých to mám jinak, některé čtu fakt ráda, jiné snad zase jenom z morbidní fascinace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo morbidní fascinace... to je taky dobrý motiv pro čtení blogu.

   Vymazat
 12. Blog mám zhruba měsíc a půl a strašně moc mě to baví. Jsem vždy zvědavá na komentáře a moc mě těší každý nový čtenář. Ale je to pravda, že na malém blogu se blogerka více snaží čtenáře upoutat zajímavýma článkama, než velká, která má 1000 a více čtenářů. Co se Biodermy týče, tak recenze na ně už ani nečtu. Tak nějak mě to vůbec nezajímá. Mnohem raději si přečtu recenzi na přírodní kosmetiku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to se asi budu muset zajít podívat. tvůj blog zatím neznám.

   Vymazat
  2. To budu moc ráda. Třeba se ti bude líbit. =)

   Vymazat
  3. Já teda recenze na Biodermu taky nečtu ani nepíšu, i když mám doma čtyři výrobky a stejně je moc nepoužívám :D. Divný..

   Vymazat
 13. tak to je krásný článek...mám blog jen asi od února...a je to neskutečná radost s každým novým čtenárřem,komentářem atd...:)

  OdpovědětVymazat
 14. Skvělý článek! SOuhlkasím do poseldního puntíku. Půl stránky s komentáři typu "skvělý článek" je vážně iritující, člověk z toho má pocit, jako by komentující slečny článěk ani nečetly....já mám malý, začínající blog, takže se s podobnými komentáři setkávám minimálně (naštěstí!). Skvělé je, že mám čas se podívat, kdo jsou moji čtenáři - tím myslím podívat se na jejich blog, také tam zanechat komentář... je to takové osobnější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hlavně ty áchající komentáře moc nechápu, protože mi přijdou dost zbytečné. jako jo, někomu to třeba sluší, tak tam alespoň připíšu proč mu to sluší, že je pěkně sladěná sukně s kabátem... nebo něco. komentář "skvělý článek" je fakt iritující. navíc je z toho často i poznat, že dotyčná článek ani nečetla.

   Vymazat
 15. Tak nějak to pozoruji u sebe, že raději čtu malé blogy než velké nejznámější, s Tvými názory se docela ztotožňuji. :)
  Na mém malém blogu se nicméně komentáře "krása + adresa" vyskytují též. Závistivci naštěstí zatím ne. :)

  OdpovědětVymazat
 16. Taky ráda objevuju nové neznámé blogy, ale čtu s oblibou i ty velké. Z toho článku to vyznívá, jak kdyby se měl člověk stydět za to, že má známý blog a že se vlastní pílí někam vypracoval. Některé blogerky s početným čtenářstvem zůstávají stále své, snaží se přicházet s neotřelými nápady a to mě baví :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hmmm... tak jsem to tedy nemyslela. spíš si myslím, že velké blogy mají spoustu nešvarů, za které jejich autorky někdy ani nemůžou (áchající komentáře, anonymové). a taky je velmi málo blogů, které si dokázaly udržet svůj genius loci (nebo jak to napsat).

   Vymazat
 17. No, Bioderma micelárka mě obešla obloukem - na můj vkus trochu dražší záležitost na odlíčení obličeje, natož kupovat opakovaně. Ale podlehla jsem korejským BB krémům - tahle blogerská masáž je určitě zasloužená. Tvůj blog jsem si hodně oblíbila, ráda experimentuješ s kosmetikou z ciziny (viz ty roztomilé masky v shakeru) a já jsem teď taky chytla slinu. Svůj blog mám od ledna a pořád se něco od ostatních blogerek učím, píšu o čem chci, občas se i pochlubím s pro mě zajímavým úlovkem a spolupráce s firmami mě neláká z důvodů, které jsi psala v článku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to jsem se hned zašla podívat... jinak bb krémy mají asi propagaci zaslouženě, i když začíná toho být moc! tak moc, že si snad na protest začnu kupovat makeupy.

   Vymazat
  2. Zvláštní je, že před bbčkama jsem používala pouze pudr, kolikrát jsem ráno vynechala i krém (za to se fakt stydím) žádný make-up , jeho aplikace se mi vždycky zdála dosti - no - patlavá :-D

   Vymazat
 18. Taky se připojuji a souhlasím, nejraději čtu malé blogy i když chodím na pár i těch větších..ale na velkých blogách obvykle píšou o kosmetice za milióny, což mě opravdu nezajímá jaká je řasenka za 1500,- protože si ji stejně nikdy nekoupím...a hlavně ta anonymita je dost blbá ani mě většinou na obr blgách nebaví něco komentovat, když už druhý den tam mají 200 komentů, tak to mám stejně pocit, že to majitelka nečete...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě docela zajímá, jak funguje dražší kosmetika... a nemusím jí hned kupovat...ale myslím, že žádný větší blog o takových věcech nepíše ze 100%

   Vymazat
  2. tak řasenka za tisíce ještě v pohodě, ale ta anonymita je dost blbá... taky na větší blogy většinou nepíšu. tam píšu komentář jenom, když chci něco fakt vědět... no a o to víc mě pak zamrzí, že nedostanu odpověď, protože zrovna můj neáchající komentář zapadl.

   Vymazat
  3. zrovna u nás mi to taky nepřijde, že by tu byl nějaký velký blog, který se zabývá kosmetikou za miliony.
   Zrovna co se týká té nákladnější kosmetiky, tak mi přijde, že na českých blozích máš u těch největších blogů i na výběr - zda sledovat to, kde mají slečny dostupné věci, a nebo ty, které si občas pořídí něco dražšího.

   Vymazat
 19. Dnes ráno jsem zažila jeden asi ze svých největších šoků. Klasicky jak je mým zvykem se přihlásím na blogger a tam vidím 23 pravidelných čtenářů, promnu si oči, jestli náhodou ještě nespím, ale pořád tam jsou. Tak si říkám, kde se najednou vzalo těch 13 nových čtenářů... takže pátrám, pátrám a dopátrala jsem se až sem. Moc bych ti chtěla poděkovat, ani netušíš jak mě to potěšilo. To že si nikdo všiml a ještě, že ti stál můj blog za zmínku, moc si toho vážím. Víc než těch nových čtenářů, né že bych za ně nebyla ráda, to jsem a moc, ale tvoje slova mě hřejí mnohem víc :o) Moc hezky napsaný článek. A naprosto souhlasím, že malé blogy mají své kouzlo. Můžu si psát co sama uznám za vhodné, nemusím se stresovat, že když nedám každý den nový post, že mě čtenáři ukamenují, jsem vděčná za každý komentář, protože je vždy k věci... Takže ještě jednou moc děkuji za ten příjemný hřejivý pocit, který díky tobě mám ;o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nenapsala bych to líp, oči si taky dřu ještě teď :-)

   Vymazat
  2. hele, zrovna na tvůj blog jsem narazila asi před týdnem a fakt jsem se super pobavila. nejvíc se mi líbí ty fotící články, taky bych chtěla mít někoho, kdo umí tak super fotit. jo a článek o životě s fotografem byl naprosto bombový. (si teď nejsem jistá, asi jsem tenkrát spěchala, takže jsem tam komentář nenapsala, takže ti to řeknu alespoň tady)

   Vymazat
  3. i já děkuji za zmínění Petulina blogu. Hned je s ní ta neděle příjemnější, je opravdu nadšená :) V tvém zmínění o jejím blogu se skrývá i malá pochvala pro mě, protože většina fotek je moje práce, takže tímto bych ti chtěl poděkovat. Né že bych sledoval blogy o líčení, ale zdroj manželčina nadšení jsem prostě musel okomentovat. Takže díky.

   Jinak musím poznamenat, že její blog byl trochu bič na mě. Naverboval jsem jí, aby ho začala psát, ale nenepadlo mě, že po mně bude chtít vyfotit každej lak, krém, sprcháč, řasenku, rtěnku atd. :D Asi budu muset začít studovat manuály o focení produktovek...

   Přeji hezkou neděli.

   Lukáš

   Vymazat
  4. jéj to je pěkný. no ale fotky fakt hezký!

   Vymazat
 20. Souhlasím s Tebou! Výstavní skříňe, kde je všechno super a dostane to 10/10 jen proto, že je to Clinique, ač to stojí litr, už nečtu. Díky moc za zmínění mé osoby, ani by mě nenapadlo se tam hledat, 14dní po založení blogu být zmíněná na svém nejoblíbenějším (no dobře ještě mám ráda Levanduli, Mooru, day,... ale chápeš mě:-)) blogu, rdím se od ucha k uchu.

  Spolupráce s firmami mě bijí do očí i na anglických blozích, kdy během týdne o nové vůni Jo Malone napíše každá. Měly by to dávkovat postupně (PR, ne blogerky), kdyby o něm psala jedna v lednu a druhá v únoru, tak by byl konstantně na očích a prodával se celý rok, ne? Teď jsme nejvíc zvědavá na hodnocení těch šamponů Garnier Doux, mám z toho spíš srandu, ale chci vidět, kdo bude nejupřímnější a kdo darovanému koni na zuby ani nemrkne. Ale pochlubím se, mám nabídku na spolupráci, jen je ve formě zasvěcení do tajů shánění sponzorů Ladyboxu. Snad z toho bude zajímavý článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele, za to spíš poděkuj jáje, protože přes ni jsem k tobě přišla.

   na článek o zákulisí ladyboxu se fakt těším.

   a máš pravdu, že to s tím pr se občas vyrojí i jinde, jen prostě jak je to česko malé a já čtu těch blogů českých strašně moc, tak je to tady asi víc vidět.

   Vymazat
  2. Poděkuji, to číslo, co na mě dneska kouká (návštěvnost za 1 den nad 700? wtf? :D) je jenom Vaše zásluha. A hrozně mě to nakoplo.

   Do zítřka by my měl pan ladyboxák poslat podklady a pak to sesmolím

   Vymazat
 21. Já mám malý blog a strašně mě potěšil tenhle článek :) To je fajn, pak mi ani nevadí, že nemám víc čtenářů, ale reklama v komentářích už se taky objevila. Jinak spolupráce asi není to pravý ořechový, ale mě hrozně láká, že bych třeba jednou dostala něco zadarmo! :D Dyť to je žůžo :D :D Ne nic, děkuju moc za tento článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele jo, dostat něco zadarmo je strašně fajn. to zas jo!

   Vymazat
 22. veľmi sa mi páči článok a myslím, že s ním môžem len súhlasiť. blogy, ktoré vznikli približne s mojím, sú niekde úplne inde ako ten môj. neviem, čím to je, ale podľa rád, komentárov a odporúčaní tých úspešných, je ten môj zrejme nezaujímavý :o) budiž... pár pravidelne komentujúcich, z ktorých niektoré dievčatá poznám aj pod civilným menom, či dokonca už aj osobne, môžem v kľude odpísať každej, mi za ten môj neúspech a nezaujímavosť v podobe aktuálne 170 GFC stojí :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele z toho si nic nedělej, blogy, co vznikly po mě, mají x-krát víc čtenářů a pěkně frčí... ale podle mě jsou pravidelní komentující, které vlastně znáš, mnohem lepší než tisíce gfc.

   Vymazat
 23. Člověk s malým blogem se po přečtení tohohle článku hned cítí lépe a šťastně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jej, tak to jsem ráda. prostě malé blogy rulez!

   Vymazat
 24. Před hodinou jsem vstala, nasnídala se a po pročtení mailů jsem nahlídla na statistiku blogu - no, skoro 300 zhlídnutí ještě před dvanáctou polední, wtf...? Tak jsem klikla na křížek vpravo nahoře a šla si vyčistit zuby. Pak mi to nedalo a začala šťourat hlouběji po příčině. A pachatele jsem vystopovala tady. Tak Ti pěkně děkuju! Teď jen abych - hlavně kvůli sobě, poněvadž sotva stíhám odpovídat na komentáře, natož koukat na blogy jiné - zůstala tím malým blogem... Což se mi myslím podaří.

  P.S.: Tohleto mi vždycky začne znít v hlavě, když kliknu na Tvůj blog: http://www.youtube.com/watch?v=ztA7fEQkmUQ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo víš co... já si to taky občas zpívám. tedy už ne tak moc, ale dřív to bývalo možná ne pokaždé, ale často! bych měla zase začít.

   a vůbec je vtipný, že jsem některé z vás tak vyšokovala velkou návštěvností... hm... tak pěknou neděli!

   Vymazat
 25. Já mám ráda ten tvůj blog :)*

  http://nikol-kach.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm..no tak jako nevim (a jestli teď urazim, se omlouvám) ...ale není přesně tohle ten případ o kterém se tu mluví? Komentář+odkaz? Vím, že slečna nenapsala jen "skvělej článek" a nenahodila odkaz, rozvedla to do věty... ale sakra není to ono?:-))
   Já osobně můžu říct, že tvůj blog v podstatě moc neznám. Nicméně to není tvoje vina, ale vlastně tak nějak moje...nejsem blázen do kosmetiky, tudíž nevyhledávám. Navíc jsem z města, kde všechny drogerie zaspaly dobu, tudíž stresovat se ještě tím, že bych něco ráda vyzkoušela ale nemůžu se mi nechce..Taky jsem dost konzervativní co se týče všeho, takže jsem věrná značkám, který mám vyzkoušený a indulona forever :-D A taky dost nerada závidim, že si nemůžu ani čuchnout nebo zkusit napatlat na ruku, tak proč si dělat v hlavě zlý myšlenky žejo... Každopádně tenhle článek určitě miluju a souhlasim se všema bodama! Mám taky blog..je zatraceně malej (2 příspěvky - bere se to jako blog?), nikdo ho nečte a je mi to fuk. Vlastně jsem tak klidnější, protože si můžu napsat co chci s jakoukoliv časovou prodlevou a nehrozí, že se o mně bude psát, že se po mně slehla zem :-D Až bude čas, aby mě někdo našel tak mě najde, do tej doby to bude můj virtuální deníček. Zdar a hezkej zbytek neděle :-)

   Vymazat
  2. no je no... jsem to nechtěla nějak rozmazávat. a pak mi přišlo divný, že bych na tento komentář jako jediný neodpověděla...

   Vymazat
 26. Ač normálně nekomentuji - musím naprosto souhlasit. Svůj blog nemám, ale ráda si pročítám (a odpočívám) u cizích. A poslední dobou mě velké blogy moc nebaví (kor když jsou většinou na stejné téma :D = spolupráce).
  Jsem ráda, když článek okomentuji a dostanu zpětnou odezvu - to mi vždy udělá radost.
  A vypíchla jsi moc pěkné malé blogy - některé jsem hned zařadila do bloglovinu.

  Lil

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo spolupráce začíná být fakt otravná. no a zpětná vazba mi taky dělá radost, jak tady na mém blogu, tak i na blogu cizím.

   Vymazat
 27. Prvně bych moc chtěla poděkovat za tipy :) i příjemné nedělní probuzení, jelikož Tvůj styl psaní článků mě vždycky skvěle rozesměje a čtu Tě ráda, ať bys už byla "malá" či "velká" :) Tohle určitě nepíšu poprvé, ale pravda je to furt, tak jako co, klidně to sem budu psát dokola :D
  K článku snad není, co bych dodala, napsala jsem to docela výstižně, i když mám velmi ráda i nějaké ty "velké" blogy, některé slečny pro mne neztrácejí kouzlo ani jako "velké" či spoluprácemi.
  Jop... teď jsem si vzpomněla... totálně se mi zprotivila značka Ziajia a kozí mléko. Protože jeden čas to bylo furt tohle: ziaija, kozí mléko, ziaija, kozí mléko, ziajia, kozí mléko :D Možná dávali i jiné produkty, ale v hlavně mám tohle.
  Na druhou stranu bych pochválila akci Gabrielly Salvete. Opravdu jsem kolem toho regálu dřív chodila bez povšimnutí, pak mi přišel od nich hydratační make-up. Sice byl odstín 3, takže mi vůbec neseděl, ale make-up samotný se mi zamlouval, tak jsem si nedávno koupila i jedničku. Zapojení čtenářů bylo rozhodně fajn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no ziaja: vtipný je, že jsem ji měla docela ráda. jejich krémy na ruce byly podle mě docela super. ovšem teď by mi raději ruka upadla, než bych to z regálu nesla k pokladně!

   Vymazat
 28. ja mam maly blog:) a absolutne suhlasim s bodom 2. nesuhlasim s bodom 6. dostavam ponuky, napriek tomu, ze nemam tisice odberatelov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no s těmi spoluprácemi máš pravdu, jsem si už všimla, že na slovensku frčí i menší blogy...

   Vymazat
 29. svělý článek!

  http://cernamoora.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to jsem taky chtela udelat, ale vedela jsem, ze to nekdo udela za me:D!!!

   Vymazat
  2. Skoda, že u tebe, Mooro, není zrovna žádná GA, šikla by se i pozvánka :-p

   Vymazat
  3. pfff... reni, teď jsem si kvůli tobě a vlastně i mooře poprskala monitor.

   Vymazat
  4. to o dva dny proflákla, takhle mohla mít i pozvánku na GA

   Vymazat
  5. hm... tak slibuji, že příště budu líp časovat.

   Vymazat
 30. Jsem chtěla napsat článek na stejné téma :D. Popravdě čtu jenom malé blogy a ty velké už ne (kromě tvýho, který je skvělý a takhle si představuju dobrý blog). Ty velké recenzují jenom Essence, Rimmel a jinou drogérkovou kosmetiku. Nebo naopak zase Channel nebo YSL, který si asi fakt nikdy nekoupim.
  A ještě to píšou hrozně nezáživně a zbytečně dlouze...
  Mám taky malý blog a musím souhlasit, že když už někdo píše komentáře, tak to stojí za to. Jsem za to mnohem radši, než aby mi psalo padesát lidí: "To je krása!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hm... to já čtu i ty velký, až tak špatný to není... jen na nový článek u menšího blogu se asi těším víc.

   Vymazat
 31. souhlasím, navíc s malým blogem si vážím každého komentáře a každého nového čtenáře :) miluju ten pocit, když tam něco přibyde :)

  OdpovědětVymazat
 32. Tak já s tebou souhlasím...poslední dobou mi přijde, že ty velký blogy jsou jak přes kopírák...nebo se prostě už nevyvíjejí...jedou si na tý stejný lajně..ale radši pomlčim..páč bych zase od tebe slyšela, že jsem závistivá kráva :D

  OdpovědětVymazat
 33. :DDD

  jo, něčeho z toho jsem si taky všimla, třeba těch někdy tak trochu kopírek nápadů na větších blozích

  ale obecně si to nerozlišuju, když mě zaujme autorka, tak je mi fuk, kolik je těch čtenářů, přičemž i hodně velký blog může být fresh a zábavný (třeba garancedore je takový případ)

  každopádně, přijde mi, že ty spolupráce moc sebemrskačsky řešíš ;)) nikdo není v kosmetice centrální mozek lidstva, ke kterému by info o nových značkách připlouvalo ve snech - vždycky tu kosmetiku někde člověk musí objevit sám, ať v eshopech, na blozích, ve fórech, od kámošky ... a je imo fuk, jestli se to stane tímhle způsobem, nebo tak, že mu někdo napíše email - ve finále je jen na blogeríně, jestli ji ta značka/věc zaujme a rozhodne se ji zkusit nebo ne (ten proces rozhodování se nijak neliší od toho, když by ji objevila někde na MUA v recenzích a rozhodla se ji koupit) - u spolupráce je rozdíl jen v tom, že je zadarmo, což samozřejmě někoho může svádět k tomu, aby to bral teda VŠECHNO, ale já třeba můžu říct, že když si o něčem myslím, že to je blbost/nefunkční/bude hejt tak to prostě neberu, páč ráda zkouším kosmetiku kvalitní a účinnou (s tím si všechno kupuju), ne tu druhou, a podle toho se snažím i vybírat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. toho kopírování jsem si všimla taky, zapomněla jsem to do toho komentáře připsat.
   samotný se mi to teda fakt nestalo, jsem dost mimo ten hlavní zajem:D, ale obcas to na blozich pozoruju a fakt se mi to nelíbí.

   Vymazat
  2. hm, tak nevím.

   1) garancedore mě nudí. šíleně.

   2) asi budu za trapného mirka dušína blogerské morálky, ale já v tom rozdíl vidím.

   3) ale asi až tak moc nezáleží na těch zadarmo recenzích, ono se to sice do toho souhrnu dostalo, ale zas to není až tak hlavní důvod, proč mám malé blogy ráda. já jsem klidně pro, ať dostávaj všichni všechno!

   Vymazat
  3. no to né, garance je skvělá :D (ale jestli tě nudila vždycky, tak máš asi jen jinej vkus na písmenka o módě no ;))

   i ty jedna plantážnice :D ne, fakt, musíš to brát tak, že čtenářům tou spoluprací můžeš i ušetřit prachy ;)

   Vymazat
 34. Moc Hezky clanek...ja mam taky maly blog a s vetsinou souhlasim :) Hezky den x

  OdpovědětVymazat
 35. Dřív jsem měla ráda velké blogy, někdy tam člověk našel opravdu radu a pěkné, použitelné věci. Musím říct, že v poslední době, známé a profláklé blogy ignoruji a nečtu, protože je to vcelku o ničem.3x týdně nový článek, v něm vyfocený přípravek, který blogerka dostala, pár odstavců o tom, že je úplně skvělý. Nejhorší jsou ty, co berou vše, takže na suchou pokožku zkoušejí krém, který je na mastnou a pak říkají jak je super :/ bohužel to mě teda, v mém věku, už ke koupi nedonutí.
  raději si přečtu něco, co si blogerka koupila protože to chtěla zkusit nebo jí to vyhovuje, má s kosmetikou nebo přípravkem zkušenost a napíše v klidu, že je dobrý nebo úplně na houby. Pak možná popřemýšlím nad tím, jestli to taky potřebuji:) což obvykle potřebuji vše co vidím a nebo to omrknu v drogérce, parfumérce a rozhodnu se, prostě do toho investuji svůj čas, ale pokud něco vidím na velkém blogu, jde to mimo mě :( trochu se to zvrhlo řekla bych.

  OdpovědětVymazat
 36. 1. souhlasím, blogy, které sleduji mají spíše méně "fanoušků" zatím, možná dva mají více..
  9. přátelštější, přesně! Ať už se jedná o reakce na komentáře, kdy se většinou slečny větších blogů moc neobtěžují, asi už je to nebaví, nevím, netuším...plus tolikrát jsem četla znechucené: jééžiš, ptáte se mě pořád, jak získat více sledovatelů..to Vám neřeknu, já jsem nijak svůj blog nepropagovala, já nikde nepsala na ostatní blogy, apod... haha, to určitě!:)) Mě osobně přijde hodně blogerek s například tisíci "folowers" strašně nemyšlené, mnohdy až nepřátelské, podrážděné a to mě jaksi nebaví, nikdo je do toho nenutí, když je to nebaví, ať to nedělají, jenže ouha..ty věci od sponzorů nejsou špatné, že.. Takže, jak jsem psala, menší blogy mám stejně jako ty raději.. Neříkám ale, že nejsou výjimky:)

  Tvůj blog jsem našla dnes, takže, jdu ho prolouskat:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. výjimky určitě jsou! to já jsem zase nechtěla bůhvíjak generalizovat. jen mě malé blogy baví víc všeobecně.

   Vymazat
  2. Mě by zase zajímalo, jak to teda ty blogerky udělaly, že mají tisíce čtenářů, když nikdy svůj blog nepropagovaly? Sama mám malý blog a i když je mi to proti srsti a to opravdu hodně, protože se mi nechce nikde spamovat, pokud bych občas někde nepřipsala, že jsem psala o tom samém, tak kdyby někdo chtěl, že se může mrknout, jaký je můj názor, nebo někde nehodila odkaz na Giveaway, tak bych asi neměla čtenáře žádné... Jak by mě totiž jinak našli? Taky nevím, jak bych jinak našla zajímavé blogy, pokud bych o nich buď u někoho nečetla, nebo neviděla někde odkaz na něco potenciálně zajímavého na tom blogu. Upřímně se děsím chvíle, až mi autorka blogu napíše ať jí nespamuju v komentářích a mě bude tak trapně, že se nebudu moci ani jakkoli bránit... btw. opravdu mi nejde o to honit desítky, stovky čtenářů, aby se protáčela čísla na počítadle... Jen je člověk prostě rád, když má pod článkem nějaký ten komentář.

   Vymazat
 37. rozmýšlam, či sa vôbec má cenu zapájať do diskusie, lebo nepatrím ani k jednému takému typu blogov (nepíšem ani o kozmetike ani o móde), tak neviem či to funguje tak isto :D ..ja sama nemám pocit že by som mala veľký blog aj keď už dávno nemám 20 čitateľov.. síce som si všimla, že čím viac ich pribudlo, tým väčšiu som mala "zodpovednosť" a už som si proste nemohla dovoliť trepať tam len tak hocičo.. o tú úplnú voľnosť človek proste časom príde, no stále si myslím, že píšem len a len podľa seba (akurát si nedovolím nadávať :D)

  k tým komentárom.. no keďže neriešim žiadne vážne témy tak ani moc neočakávam extra hlboké reakcie (ale ak náhodou hej, tak sa ich aj dočkám, nedávno ma napríklad potešila diskusia o vysokých školách)

  niekomu sa to možno zdá byť povrchné ale ja si dám radšej záležať na fotkách aj keď trochu idú na úkor textu a vyslovene ma serie ak niekomu inému nezáleží na vonkajšej forme toho čím sa prezentuje. je to asi blbé ale fakt sa mi ťažko sleduje nevzhľadný blog aj keď obsah je super (samozrejme to nakoniec prekusnem, no dosť ma to odradzuje).. tie nové sú v drvivej väčšine práve ten prípad, a tým nechcem nikoho uraziť, no je to fakt (ale samozrejme česť výnimkám :).. sama som na tom bola na začiatku úplne desne a kludne si to priznám :D

  aby som to zhrnula, nemám nič ani proti veľkým ani proti malým blogom, nemôžem povedať, ktoré mám radšej.. skôr mi ide o to či má autor názor a je schopný si ho zachovať v rôznych situáciách (ponúknutie spolupráce, rôzne úspechy, atď) a žiadne čísla neriešim

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hm... to je druhá stránka. velký blog má větší odpovědnost vůči čtenářům. taky si dávám teď větší pozor na pusu a jak co napíšu. což je tedy taky docela opruz, však říkám, že menší blog je prostě lepší pro čtenářky i pro autora!

   no vizuální stránka mi až tak nevadí (taky aby mi vadila, sama nejsem žádný picasso), ale je pravda, že rozostřené fotky jsou peklo. a to se většinou zlepší s tím, jak roste blog a zkušenosti. tak teď si asi trošku odporuji...

   Vymazat
 38. Mám malý blog a souhlasím s Tebou, skoro ve všech bodech :)

  OdpovědětVymazat
 39. a mně je třeba úplně jedno, kolik má kdo čtenářů nebo nemá. důležitá je samotná autorka a její články - když mě zaujmou, tak se k ní vracím, ať má těch čtenářů 100 nebo 1000 :) když někoho ten blog baví, tak je to na něm znát a rozhodně si nemyslím, že s přibývajícími čtenáři ubývá na kvalitě atd atd..

  OdpovědětVymazat
 40. velmi pekny clanok!!!
  Nemam 5384651354 pravid.citatelov a asi ich ani nikdy nebudem mat, ale aj keby som jedneho rana vstala a tam budem mat xy komentarov a novych citatelov NIKDY by som nepisala na nejaku vec/produkt (kt. by bola zadarmo) pozitivne ked mi je raz nie sympaticka,nekvalitna.....v tomto pripade mozem urcite napisat ze v tomto pripade u mna neplati "nikdy nehovor nikdy" ! nechapem blogerky ktore nam chcu vsugerovat produkt s ktorym nie su spokojne len pre to, ze to mali zadarmo. nikdy to nepochopim !!! uf ale som sa rozpisala :D
  aj ja som toho nazoru (sama tam patrim :D ) ze male blogy su kvalitnejsie, zaujimavejsie atd.

  OdpovědětVymazat
 41. tak teď jsem pobavila sama sebe :D ... přečetla jsem si článek, souhlasně jsem pokyvovala hlavou, jakože ve všech bodech souhlasím a říkala si: přesně, stejně jako tento blog, malý a super ... a pak se podívám na počet čtenářů a čučím jak puk :D :D :D ... z čehož vyvozuji dvě věci - 1. počet čtenářů nesleduji, sleduji obsah a rozhoduji se podle toho, 2. Tvůj blog je sice velký, ale má kouzlo malého ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. cha teď jsi pobavila i mě. každopádně bych měla raději malý blog, protože teď si dávám docela pozor na pusu, co kde plácnu a pak řeším, co mi kde kdo ukradl... jenomže si samozřejmě všech svých čtenářů vážím, takže dost těžko je asi vykopnu, že ano. navíc je pěkné mít velký zavedený blog, lidi mě znají a tak... se cítím součástí té blogorodiny. asi už melu z cesty, tak nic.

   Vymazat
 42. Já to mám momentálně půl na půl - nemám skoro čas, takže jen občas něco prolítnu a u těch menších blogů je mi strašně líto, že tam nemám čas psát komenty. Tady třeba taky - čtu poctivě všechno, ale komentovat stihnu jednou za uherák a pak se třeba ani nezvládnu podívat na odpověď a je mi to děsně líto. Takže jsem třeba na jednu stranu raděj, že už je tady dost lidí a třeba se trochu ztratí, když jeden na čas zmizne, ale u blogu, co má dvacet čtenářů, by to bylo poznat víc, že jo. Takže tam třeba ani nic nenapíšu, i když bych ráda (jasně, je to celý trochu schizofrenní, ale já mám dneska trochu depku, tak ode mě nic nečekejte :-p ). A s tou spoluprácí na 100% souhlasím. Jsem s tím názorem asi trochu osamocená, ale pro mě je to, jestli si to ta osoba sama koupila nebo ne, naprosto zásadní info. Ty seš třeba dobrej příklad - vím, že ta recenze bude objektivní, ale prostě věci, který si kupuješ sama, jsou milionkrát zajímavější, prostě už samotný ten záměr - jaká značka, jaký produkt - v sobě nese dost informací na to, abych věděla, jestli se o to zajímat nebo ne a samotná recenze mě pak zajímá skoro ze všeho nejmíň, protože pleťovka i dekorativka jsou brutálně individuální záležitosti a stín, co se jednomu slije po minutě, vydrží druhýmu celý den netknutý.
  Doufám, že to je tak nějak srozumitelný, ve skutečnosti je to akorát výsledek mojí frustrace, že se takhle nemůžu vykecávat častěji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dobrý jsem asi zrovna teď taky zmatená a melu z cesty, takže jsem tě naprosto pochopila. ale jsem tak ráda, že ty jsi pochopila mě, jak to myslím s těmi recenzemi zdarma. protože já si nemyslím, že by ty názory v recenzi byly lživé a tak, přehnaně pozitivní... ale prostě minimálně polovinu recenze tvoří samotný výběr produktu. a pokud někdo recenzuje něco zdarma, tak jasně super, určitě o tom píše jenom pravdivě... ale polovina té recenze se někam ztratila, protože ten produkt si sama nebrala.

   Vymazat
 43. Tiez sa s dovolenim zapojim...s clankom suhlasim, aj nesuhlasim... Neviem, ja to vnimam tak, ze je jedno, ci je blog maly alebo velky, podstatne pre mna je, ci maju prispevky hlavu a patu, ci je z neho citit autorsky vklad, ci blogerka pise k veci, ci ma aspon trochu slusne fotky...proste taky nejaky celkovy dojem. A ci vie pisat! Pre toto vsetko napriklad chodim na tvoj blog. Spolupracu vobec neriesim, pokial sa k tomu blogerka dokaze postavit so zdravym rozumom. A tie nekonecne reci o zapredanosti a neobjektivite blogeriek ma uz vazne unavuju... Aj oblubene klise o "trapnej" Bioderme... Neviem, akym sposobom funguje spolupraca s Biodermou u vas v Cechach, ale po skusenostiach so slovenskym zastupenim hovorim klobuk dole, kiez by vsetky firmy pristupovali k spolupraci s blogermi takto. Ano, ked uvedie velka firmy na trh novinku, zrazu sa zda, ze je to vsade, ale CZ/SK trh je skratka prilis maly, s tym nic neurobime.
  Este k tym "malym" blogom: ja sa priznam, ze nie som uplne ich nandseny fanusik (aj ked kazdej sikovnej blogerke fandim a drzim palce), vadi mi tam kopec veci...su to take tie klasicke zaciatocnicke chyby, ktore som robila tiez, viem, ze sa im asi neda vyhnut, ale mna ako citatela to proste irituje. Takze casto krat na novy blog mrknem a poviem si ok, vratim sa tak o pol roka pozriet, ci sa to zlepsilo a potom uvidime :)
  Ale fakt je, ze pocet followerov nie je meradlom kvality blogu, ani kompetentnosti autorky. Darmo, ze ma 1000+ cez GFC, ked si niekto na porcelanovu plet pravidelne patla mrkvovy make up/BBcko a napise, ake je to super a ako mu ten odtien sedi...
  Tak, a teraz idem omrknut tie tipy na nove blogy, ktore este nepoznam :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hm. začátečnické chyby mi nevadí, vlastně je nevnímám.

   jinak biodermu jsem spíš použila jako pojem pro propagaci, která je určitým způsobem přepísknutá. klidně jsem tam mohla napsat tu ziaju nebo benefit nebo podobně. rozhodně jsem tím nemyslela vůbec nic proti biodermě, nepochybuji o tom, že se o blogerky dobře starají... jo a taky to nebyla filipika proti marketingové zaprodanosti, ta logika spíš byla ve smyslu, který nastínila renča. protože prostě výběr produktu, který bude daná osoba recenzovat, je asi nejspíš to nejdůležitější z celé recenze. asi ne pro všechny, asi ne pro tebe, ale rozhodně pro mě ano. no a i když je recenze a názor v ní naprosto objektivní, tak prostě ten výběr tam chybí. (i kdy určitě si blogerka mohla vybrat z daného eshopu a podobně, ale to není to samé, chybí tam ten prvotní výběr) ale je mi jasné, že toto asi spousta lidí řešit nebude a že já budu za toho přehnaně mirka dušína. v pohodě.

   Vymazat
 44. Trb, mockrát ti děkuji za uvedení :) a než jsem si přečetla tvůj článek, tak jsem kulila oči, kde se mi vzalo najednou takových čtenářů :) S článkem souhlasím, ráda čtu také menší blogy a děkuji za tipy na některé další moc hezké blogy, je fakt, že na ty malé blogy člověk vždycky narazí úplnou náhodou :)

  Že jsem se s tou Illamasqou tak provařila, by mě ani nenapadlo :D ehm... Máš pravdu a musím napsat, že se bojím, že po provaření Illamasqui v LB to bude všude, ale tak všechno se jednou proflákne aneb další důvod objevovat další a nové, neobjevené :)

  S těmi spoluprácemi je to těžké, ale řekla bych, že někdo recenzuje opravdu pozitivně, četla jsem dost recenzí i záporný na věci darované... ;)


  Ještě jednou moc, moc děkuji :-)

  K.

  OdpovědětVymazat
 45. Já mám nejradši blogy "mezi" jako je ten tvůj- má dost čtenářů, ale ne milion puberťaček, má hlavu a patu a přes to, že má hodně čtenářů, tak se tu pořád cítím příjemně, protože na druhém konci není nabubřelá slečinka, která má pocit, že když má xy čtenářů, tak už je něco víc a všichni jí jenom závidí apod. a vždycky na dotaz dostanu odpověď.

  OdpovědětVymazat
 46. já už to asi nezvládnu odepsat na každý komentář, ale opravdu moc děkuji za každý jeden z nich. hlavně jsem vůbec nečekala, že toto téma se chytí. možná bych si mohla založit příspěvkovou organizaci "podporujme malé blogy"!

  OdpovědětVymazat
 47. ja teda suhlasim s tym, ze uz samotny vyber produktov, ktorych recenzie sa na blogu objavia, je podstatny. ved napokon pre Silk Naturals, Willow Tree Minerals, Just Pure Minerals, The All Natural Face, .... skratka pre vsetky tie prirodne, indie a neviem ake znacky to tu mam rada. lebo ruku na srdce, ak chcem vediet o com je sprchac Balea, tak nabehnem do DM a kupim si ho...

  tiez to tu mam rada pre to, ze si zhruba rovnaka vekova kategoria a vies si pre svoju plet vybrat adekvatnu starostlivost, vazne neznasam, ked niekto recenzuje krem proti vraskam stylom "jeho protivraskove ucinky neviem posudit, lebo vrasky este nemam"... wtf?!

  dolezity je aj styl pisania, zmysel pre humor, nadhlad a schopnost nebrat sa prilis vazne

  cize mne v podstate asi ani tak nezalezi na tom, ci je blog velky alebo maly, ako na tom, ci je rozumny a sucasne zabavny...

  tak nejak :)

  OdpovědětVymazat
 48. no ak mam byt uprimna tak sledjem len male blogy a potom teba a petru,a teba aj citam lebo sa mi paci styl akym pises,je to dost vtipne :D

  OdpovědětVymazat
 49. malé blogy jsou sranda :) samotnou mě baví psát malý nenápadný blog a celkově mě nebaví sledovat přespříliš "dokonalou" blogerku jak se s článkem potí třeba i týden místo toho, aby napsala co ji první napadne :)

  OdpovědětVymazat
 50. Hezky jsi to napsala! Já čtu velké blogy i malé a sama mám malý blog a vůbec mi to nevadí....Vystihla jsi to dokonale...no comment :)

  OdpovědětVymazat
 51. Sleduju malé i velká blogy. Jen mě třeba vadí, že některé blogerky, které sem měla ráda, časem začnou psát o dražší kosmetice (např. Bioderma, Mac, NArs,..) a pak už ty recenze ani nečtu, protože já na to prostě nemám. Jsem student, nevidělávám si... Jo, kdybych na to měla, tak si to asi taky koupím, nechci, aby to vypadalo jako nějaká závist, to ne, ale prostě nebudu si číst recenze na něco co mi přijde třeba drahý. Navíc když je všude fakt třeba ta bioderma...Proto mám radši malé blogy, kde jsou recenze na drogerkovou kosmetiku, kterou si prostě koupím.:) Teď to nemyslím tak, že by se o luxusnější kosmetice nemělo psát, ale jsou blogy, které prostě o levnějších věcech moc nepíšou.:D Jinak článek jsi vystihla.:) Mám malý blog a vždycky mě potěší jakýkoliv malý komentář, obzvlášť, když na blog nemám moc čas.:)

  OdpovědětVymazat
 52. Jsem uražená, že tam není můj blog! Ne, dobře... teď vážně. Mám taky možná radši menší blogy... No, jenže neni malý blog jako malý blog. Nějak si moc nepočtu na blogu kde je 5 čtenářů, pisatelka tam dává leda tak rozmazaný fotky mobilem tří lesků od Essence a Miss sporty, který vlastní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale ty už máš velký blog, cokoliv nad stopade ... to je zlatá éra blogování. takže já se naopak snažila vybrat blogy pod stovku. tedy jeden větší mi tam zabloudil ale snad jen o deset nebo tak nějak.

   no a jinak takové ty sranda pidimidi blogy a jejich tři recenze o essence zase nesleduji, to ne... vlastně na ně ani nechodím, protože se tam tak nějak nedostanu.

   Vymazat
 53. Super odkazy, dekuji!

  Jinak si myslim ze male blohy jsou i nad 150, ja urcite mam svuj maly a stejne tam chodi anonymove psat kraviny. Nenadelam nic :-(

  OdpovědětVymazat
 54. Moc pěkný článek :D Když jsem objevovala blogosféru, četla jsem samozřejmě jen ty neprofláknutější blogy (k těm ostatním jsem ani nevěděla, jak se dostat), pak jsem si založila blog vlastní a začala objevovat ty, které začínaly společně se mnou, nebo chvíli přede mnou a musím říct, že teď čtu převážně tyhle blogy menší :-) Za prvé se často čteme vzájemně a články si komentujeme, většinou opravdu k tématu, za druhé mě těší, když vím, že autorka tak nějak ví, kdo jsem, protože si mě v tom ne zrovna tisicovém množství pamatuje, stejně jako já si pamatuji je a vždycky mám radost, když od nich objevím nějaký ten komentář :D Dokonce je to se mnou tak vážné, že až na některé vyjímky, mě už ani nebaví číst ty tisíci čtenáři obsazené blogy...

  OdpovědětVymazat
 55. Ahoj, moc pěkný článek, se vším s tebou souhlasím, já mám taky malý, neznámý blog :)

  http://cosmetic-styling.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 56. Může malá fair-trade společnost doufat v lepší image u bloggerek než nadnárodní korporace?
  Jak Vás máme lépe kontaktovat ? Když nemáme takovou moc se dostat se na český trh jako jiné velké společnosti...

  S pozdravem :-)

  auroville.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no samozřejmě, že může doufat. já jsem tedy auroville použila jen jako demostraci, že prostě recenze na produkty, které jsem dostala k recenzi, se liší od mých normálních recenzí asi ničím kromě jediného... tím momentem výběru. což samozřejmě je značně dvousečné, můžu psát o věcech, které se mi nelíbí, jen proto, že jsem je dostala zdarma. nebo naopak můžu psát o věcech, které jsem dostala zdarma, líbí se mi moc a další kousek si koupím sama ze svého.

   a jinak na tom, že firmy nabízí své produkty zdarma za trošku publicity, nic špatného nevidím. však to je jasné, kdybych měla eshop, tak to taky narvu blogerkách a budu čekat na pochvalné recenze. jen pro mě je tvrzení, že recenze na produkt zdarma k recenzi je naprosto stejná jako recenze na koupený produkt... ne tak moc pravdivá, jak se mi blogovací okolí snaží namluvit. proto je pro mě informace o původu produktu dost důležitá u každé recenze.

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...