pondělí 29. dubna 2013

Now Solution european clay powder

* koupené na iHerb

Syndrom jedné položky v nákupním košíku je známá mnoha zkušenostmi podložená záležitost. I tento jíl byl výsledkem osamocené jedné položky, už ani tedy nevím, co jsem to tenkrát na iHerb nutně potřebovala, ale něco asi jo, a jíl jsem přihodila jen tak, protože jílová maska se hodí vždycky. No ne snad?

Na úvod bychom si ještě měli vyjasnit jednu věc. Znáte takové ty jílové masky, třeba tu od Freemana nebo tu od FdS, jak byla v jakémsi Ladyboxu, nebo tu od Argital, co byla v Greatboxu atd atd... tak s tou vidinou se tak nějak raději rozlučte, protože čistý jíl se chová a taky vypadá úplně jinak než předpřipravené jílové masky běžně dostupné v našich obchodech. Víte co, taková tak krémová konzistence, která se nanáší lehce, klouže a přilne k pleti, trošku blátíčková a tak. Se přiznám, že sypký jíl s vodou mě kdysi dávno při prvním použití překvapil, protože mi vůbec nepřijde hlínovitý a blátovitý. Vlastně mi konzistencí nepřijde ani jako třeba keramická hlína s vodou, ta je spíš taková kluzká a krásně blátivá. Kdežto tento jíl s vodou mi přijde spíš, teď nevím jak to vůbec popsat... jak kdyby byl nedostatečně rozpuštěný, chybí tam ten krémovitý moment (který ovšem třeba u té keramické hlíny zaznamenám, ale tady není). Si nejsem úplně jistá, jestli toto není spíš problém čistě osobního psychologického rázu, ale z hlediska komfortnosti mi přijde jednodušší se popatlat tou keramickou hlínou než kosmetickým jílem. To jsem se do toho trošku zamotala, takže necháme pojednání o hlínách zase na někdy jindy a popojedem.


Sypký jíl se může používat na spoustu věcí, třeba i na vlasy, doporučuje se i vnitřně (raději si to ale vygooglete, co a jak, ne že teď vezmete lžičku a půjdete si šňupnout) nebo na tělo jako zábal, já ho používám výhradně na obličej. Jako masku nebo mycí gel. No přiznávám, že označení mycí gel pro trošku jílu smíchaného s vodou není asi adekvátním označením. Ale jako víte, co myslím, prostě hrstička jílu do mokrých dlaních a tím se umývám. Což je docela super záležitost, krásně to zklidní pleť a nejspíš i vyčistí. Jako masku používám trošku hutnější konzistenci, takže víc jílu, míň vody, nanesu nebo tedy spíš nakydám na obličej, ta manipulace není úplně nejlepší (což je přesně to, co jsem myslela u keramické hlíny... ta se nanáší prostě líp, rychleji a efektivněji), ale dá se to. Nechám zaschnout, vím, že spousta lidí si na to stěžuje, že jíl stahuje a při zasychání z toho svědí obličej... což je pravda, ale já mám ten pocit fakt ráda, přijde mi totiž pak, že ta maska něco prostě dělá. A umyju. Často to nenechávám zaschnout moc, protože pak to jde špatně dolů, ale stačí navhlčit, nechat ještě na obličeji a smýt. Můj postup je totiž většinou takový, že nanesu jíl, napustím si vanu a pak ležím v té vaně, maska ani moc ve výparech horké vody nezasychá a jde moc pěkně smýt.. Nějak moc nevidím rozdíl mezi touto metodou a metodou potravinářské fólie. Abych se totiž přiznala, tak zázračné účinky na pleť moc nepozoruji. Póry to nejspíš čistí, ale černé tečky mi tedy neubývají, takže co já vlastně vím. Dlouhodobě na té masce až tak moc nevidím, ale líbí se mi ten momentální účinek zklidnění pleti, pokud máte někdo akné, tak už jste dávno asi pochopili, co myslím, protože ta reaktivita, kterou se aknózní pleť vyznačuje, je díky jílu lépe zvládnutelná. Po použití je pleť hladká, nic nikde neprovokuje a tak.


Vzhledově je jíl světle zelený, po smíchání s vodou mi přijde ta barva spíš khaki, konzistence je hladká, ale ne krémová, to už jsme doufám dostatečně vyjasnili. Na mých fotkách tam můžete vidět ještě takové zelené kousky... to není standardní součást jílu, to jsem si tam jenom přisypala zelený čaj. To bylo tak: asi před dvěma týdny jsem narazila na nějakou jílovou masku s výtažky z bílého a zeleného čaje, která byla průmyslově předpřipravená do krémové podoby a navíc hlásala, že jaké to má zázračné účinky a jak tam ty dva čaje v tom jílu dělají jakékoliv pleti jen tu nejlepší službu a ještě k tomu ta maska stála snad třicet dolarů nebo víc. No nic no, tolik peněz jsem nebyla ochotná dát, tak jsem vzala pytlík zeleného čaje a nasypala ho do zbytku svého jílu, mi to přišlo jako mnohem levnější řešení. V tomto je ten jíl taky skvělý, že si ho můžete namíchat jak chcete: třeba s květinovou vodou nebo s tea tree olejem nebo s citrónem nebo třeba s čajem. No s čajem... asi by bylo efektivnější to míchat jako prostě vylouhovaný silný čaj (zelený, černý, jakýkoliv) se sypkým jílem. Tak na takové vypracované postupy většinou nervy nemám, takže jsem vzala obyčejný pytlíkový čaj, vysypala to do jílu, který zalévám horkou vodou a nechám odstát. Zatím jsem si výrazných účinků zeleného čaje v jílu nevšimla, snad jen, že to teď voní broskvově... (jo dala jsem tam prostě ten nejlevnější pytlíkový čaj, co jsem měla doma, a protože jsem doma měla zrovna docela vyčajováno, tak jiný než s příchutí broskvovou nebyl, ale příště se nad sebou zamyslím a přisypu si tam nějaký kvalitní sypaný zelený čaj!). A vlastně ještě něco, ty kousky zeleného čaje trošku peelingují!


Zelený jíl koupíte třeba i u Nobilis Tilia nebo dr. Popova nebo co jsem to ještě různě na českém netu zahlídla. Taky se ještě přiznám, že značka Now Food mě docela přitahuje, i když to je vlastně asi původně značka vitamínů a doplňků stravy, tak jejich pojetí kosmetiky se mi líbí a nabízí řadu prvotních ingrediencí v ready-to-use módu. Jo a ještě se přiznám, že jiné barvy jílu jsem zatím nezkoušela, ale jestli máte dobrodružnou náladu, tak určitě seženete jíl pro kosmetické účely v různých variantách. Třeba červený, bílý, žlutý, růžový a tak podobně, často se jíly jmenují i podle země, odkuď pochází... no jako možností je fakt spousta, asi se příště nebudu omezovat zelenou barvou!

14 komentářů:

 1. používám sem tam zelený od Popova, je to docela fajn, ale zázrak to není :) Je ho obrovska butela, to nikdy v zivote neupotrebim....

  OdpovědětSmazat
 2. Já mám zelený jíl od Popova a je to doslova zázrak. Nejdřív jsem jej používala vnitřně, skvěle působil na podrážděný žaludek. Ale když jsem přišla na účinky jílu na pleť, tak už si jej šetřím a dělám si z něj pleťovou masku. Tak krásnou pleť po žádné jiné masce nemám!

  OdpovědětSmazat
 3. Vypadá to dobře, jíl znám jen na vnitřní užívání ale myslím že mě tehdy odradila cena... jdu si googlit kolik že to stojí :) Na takové prkotiny jako míchání blátíček doma ve vaně mě užije :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aha, cena je rozumná, už si vzpomínám, jak to bylo - nelíbila se mi představa jíst hlínu! :D Ale na vnější užití nejsem proti :)

   Smazat
 4. Jemča zelený čaj s broskví? Ten právě popíjím, je super. :-) jinak mi jíl moc neříká, bohužel nepociťuju žádné čisticí účinky.

  OdpovědětSmazat
 5. Zelený/francouzský jíl mi svědčí hodně. Je to snad nejlepší maska na obličej a letos na jaře jsem ho vyzkoušela i vnitřně jako detoxikační kůru. Účinky vnitřního užívání si moc netroufám hodnotit, ale na pleť je to vážně skvělá věc a už mám na cestě další balíček téhle zelené hlíny. Nic jiného mi s černými tečkami na nose nezatočí.

  OdpovědětSmazat
 6. Mám taky úchylku na všechny tyhle přírodní prášky, na můj obličej to asi moc nebude, ale mrknu na to vnitřní použití ... nejspíš to bude nějaký detox, hádám správně?
  Od Now Foods plánuji koupit shea/cocoa butter/coconut oil, jednak se mi líbí ty obaly a hlavně to vychází levněji (vč. shippingu) než zakoupené tady.

  OdpovědětSmazat
 7. Já mám ten od Nobilisu a jsem s ním moc spokojená, jedna z mála věcí, která na černé tečky opravdu funguje.

  OdpovědětSmazat
 8. Taky ho na pleť používám a na masky je to skvělá věc!

  OdpovědětSmazat
 9. týjo, fakt to na černé tečky tak pomáhá? na moje skoro vůbec. hlavně mám spíš ucpané póry, jakože ty malé pupínky všude možně a s nimi to nedělá nic. ale líbí se mi, jak ta maska uklidňuje pleť.

  OdpovědětSmazat
 10. Já jsem si zrovna v Biooo koupila tedy už umíchanou masku - a to se žlutým jílem a nějakým olejem s oříšků nebo co, který má být vhodný i na suchou pleť a musím říct, že je perfektní, při druhém použití mi vytáhl téměř 99 % černých teček a nemám přesušenou pleť, fakt super!....

  http://www.biooo.cz/maska-se-zlutym-jilem-a-vilinem-pro-suchou-plet-cattier-p-5580.html

  OdpovědětSmazat
 11. Já mám zelený jíl na cestě..ale chtěla jsem ho hlavně jíst..ale na pleť ho vyzkouším také, protože ta reaktivita..přesně vím, co myslíš!

  OdpovědětSmazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...