sobota 9. listopadu 2013

Dají se blogováním vydělat peníze?

Asi se shodneme na tom, že ze začátku se bloguje víceméně zdarma. Ty peníze s blogem přichází až v pozdějším období a je mnoho forem, jak na blogování vydělat. Následující body spíš berte jako shrnutí případně i jako inspiraci. I když tedy samozřejmě jsem k tomu připojila svůj pohled na věc. Nepopírám, že možnost vydělání nějakých peněz na něčem, co děláme, protože nás to baví, je lákavá. Na druhou stranu si ale nejsem jistá, jestli to náhodou není tak jakoby konec toho radostného a nezávislého blogování.


(1) Asi nejspíš nejjednodušší je AdSence od Googlu, snadno se používá, jestli něco vynáší, to fakt nevím, nikdy jsem nezkusila, ale asi něco málo jo. 
Navíc se tedy přiznám, že tyhle AdSence mě dost fascinují, na blogu je většinou nevnímám... ale pokaždé, když už si všimnu, tak tam je většinou reklama na něco, co mě zajímá. Jasně, jde to nějak přes ty cookies a uložený vyhledávání, určitě je to tématicky navázané i na blog, kde se reklama ukáže, ale prostě mě fascinuje, že v poslední době se mi furt ukazuje reklama na MyChelle, kterou bych fakt chtěla vykoupit celou... což sice tomu zase jako stále odolávám, ale ta reklama mi to moc neusnadňuje. Nevím, jak to Google dělá, ale bojím se, že tomu brzy podlehnu. Jinak proti AdSence nic nemám.


(2) Pak tady máme výrobky zdarma k recenzi.
Začínám být velmi smířlivá, což tedy souvisí s tím, že dost často poznám takovou recenzi už z výpisu na bloglovin, takže ji ani nečtu... a nemusím se kvůli tomu rozčilovat. Takové recenze se poznají snadno, jsou známé značky a jsou známé blogy, které se tím zabývají... a některé z těch nabídek mi chodí taky, takže mám tak nějak přehled, o čem se bude v následujících měsících psát. Ale občas se nechám nachytat... a pak toho lituji, protože jsem ztratila čas čtením naprosto zbytečného bezpohlavního článku. Čímž bych tedy chtěla apelovat na to, aby takové to poděkování PR oddělení, že jsem to dostala zdarma... bylo spíš na začátku článku, protože mi to tak dává možnost volby, jestli článek číst nebo ne. No nic. Jinak si stejně myslím, že na výrobcích zdarma se moc nevydělá a je to spíš dost voser (aneb fakt myslíte, že cena výrobku Oriflame se vyrovná těm dvěma hodinám práce se psaním, focením  a nutností použít vlastní kůži... to asi ne). Ale můžete tohle testování zdarma ještě převést na nový level a výrobky, co otestujete a skvěle o nich napíšete, pak ještě prodáte v blogsale... jen návrh.


(3) Dalším způsobem, na kterém se docela určitě vydělat dá hodně a ještě víc, je vlastní blogo-eshop.
Proti eshopu jako takovém vlastně nic nemám. Ani mi nevadí, když blogerka na svém blogu nějak decentně svůj eshop propaguje. Jako kdybych měla svůj vlastní eshop (což bych samozřejmě chtěla a vlastně ze mě mluví jen čistá závist), tak bych taky psala jenom o kosmetice, co sama prodávám, protože moje koupelna by toho nejspíš byla plná a na jinou kosmetiku by mi asi peníze nestačily. Eshop jako takový je v pohodě. Ale vytáčí mě dva momenty s eshopem spojené. Tím prvním je postoj, že založila jsem si pro vás eshop a pro vás jsem tam vzala tohle tohle a tohle. Zní to jako dobrý skutek, vypadá to jako dobrý skutek, velká většina lidí to ohodnotí jako dobrý skutek, ale je to prostě normální výdělečná činnost, což ovšem samozřejmě takhle na rovinu se neříká, takže raději zůstaneme u toho, že eshop je tady čistě jen pro dobré duše a čtenáře, že ano. Druhým točivým momentem je naprostá ignorance evropských směrnic o dovozu kosmetiky, tím pádem vlastně i českých zákonů o povolení kosmetiky k prodeji a s tím související naprosto laxní postoj k bezpečí zdraví a ochraně spotřebitelů. No... já vím, že je to otrava a že to možná EU trošku přehání, ale přijde mi fakt nespravedlivé, že oficiální dovozce a výrobce musí to schvalovací kolečko projít (a taky zaplatit), kdežto každá druhá blogerka si bere do eshopu, co chce a odkud chce. A ještě se diví, že oficiální dovozce to má dražší. Nejvíc mě nasírá to, že bych chtěla mít vlastní eshop, ale žaludek na život v šedé zóně bez povolení nemám.


(4) Vydělat určitě jde i na sponzorovaných článcích. Což mi přijde, že tohle je nejnovějším trendem nebo jsem to jenom já, které chodí tyhle nabídky s konkrétní cenou za článek? Takové to, že dostanete poukázku k nim na nákup, když napíšete jakýkoliv článek a tam dáte odkaz. 
S tím mám problém ten, že většinou ty články jsou naprosto neužitečné a fakt se je nevyplatí číst. Jakože wishlist, co by si daná osoba koupila v tom kterém eshopu... mě nejspíš nezajímal nikdy. Hlavně pokud jde o mainstreamové záležitost typu parfumérkových značek nebo kadeřnické kosmetiky. Vyšším levelem této činnosti, je pak nabídka peněz za to, že uveřejním článek, který si daná firma sama napíše. Na jedné straně se toto dá považovat za regulérní výdělek... na druhou stranu jsem tedy asi nepochopila, proč bych něco takového měla na svém autorském blogu zveřejňovat.


(5) Další způsobem jsou affiliate programy. Přihlásíte se do programu nějakému eshopu, zaregistrujete se, eshop vám dá váš link nebo ještě lépe kód. Odkaz vložíte k sobě na blog a každý, kdo na to klikne, se vám počítá. Nebo nepočítá se hned, ale až nakoupí, tak vám eshop z toho nákupu vyplatí provizi. 
Dobrý příklad je takový iHerb, tohle je způsob peněžení, který asi dokáži tolerovat, taky tady mám někde utopený odkaz a svůj kód na iHerb a MegsMakeup. Jen tedy škoda, že to nikdo nevysvětlí takto na rovinu, místo toho se většinou čaruje se slovíčky, jakože já jsem ta dobrá a tady máte slevový kód. A to B k tomu, že až nakoupíte, tak já vydělám třeba i dolar... to už vám většinou nikdo neřekne. Nebo napište mi email a dám vám slevu 10 % tam a tam.... budu z toho mít pět liber provizi, tím už se taky nikdo nechlubí. Zpětně taky lituji, že třeba FragranceDirect nemá affiliate, na tom bych vydělala určitě horu peněz. A Silk Naturals sice má, ale já se tím tenkrát nezatěžovala... takže tam jsem taky nic nevydělala. No stane se... zapomínám.


(6) Nejpřímějším způsobem, jak na blogu vydělat, je asi Paypal. Stačí si umístit nějaké to donate tlačítko a přes Paypal zprostředkovat platby od čtenářů.
Tohle mají třeba na 1000vecicomeserou.cz a já jsem nad tím už taky uvažovala, protože mi to přijde jako nejférovější a nejpřímější způsob vydělávání peněz přes blog. Trošku mě ale zabrzdila nutnost založit blogu Paypal... jo a taky si tedy nejsem jistá, jak moc jsou u tohoto výdělky, jestli vůbec by se mezi čtenáři našlo dost dárců... nebo by to vydělalo 120 Kč za rok? To fakt nevím, až to někdo zkusíte, dejte mi vědět.No a to je asi vše, tedy mě toho víc už nenapadá. Každopádně když vám jako blogerce občas nějaký výdělek skočí do klína, tak to není vůbec špatné. Třeba těch pět dolarů, co se mi naposledy nasčítalo jako rewards na iHerbu nebylo špatných. Ale tak nějak mi přijde, že to pokaždé není úplně čisté. Že ty peníze jsou v pozadí článku někde cítit... a blog pro mě tím ztrácí atraktivitu. Tak nějak. A nejvíc mi asi vadí falešnost, jakože sice to dostala zdarma, ale do článku napíše, že "konečně jsem si koupila". Nebo že "nakupte tam, je to suprčupr", ale to že na tom vydělávám říkat raději nebudu. Takže asi otázky k zamyšlení

- pro blogerky: Vyděláváte nějak na svém blogu? Jasně milióny to asi nejsou, ale tak každá korunka dobrá. Která forma vám přijde nejlepší?  A nezapomněla jsem na nějakou?

- pro čtenáře: Všímáte si výdělečných odkazů? Poznáte placený článek? A baví vás číst recenze výrobků zdarma? A přispěli byste blogerce dobrovolně přes PayPal?

No a vlastně nejdůležitější otázka. Až se mi tady tady objeví DONATE přes PayPal, přispějete mi někdo na mé naddimenzované a naprosto zbytečné nákupy kosmetiky? 

155 komentářů:

 1. Já jsem malá blogerka o pár čtenářích a svým způsobem mi to tak vyhovuje. Jo někdy závidím tisícovku čtenářů, ale pak si říkám, zda-li to není na škodu. Vyhýbají se mi negativní komentáře, cítím tak takovou rodinou atmosféru, mám radost z každého komentáře a pochvaly.. Takže u mně se sponzorovaných článků dlouho někdo nedočká.. To samé u nějakých reklam, odkazů atd, mně než by to vyneslo nějakou tu desítku korun....
  Jako čtenářka nesnáším masivní kampaně značek Gabriela Sallvete, Ziaja, Bioderma atd. Tohle nečtu. Ale nevadí mi nějaká malá neznámá značka, která daruje svůj výrobek dvěma blogerkám, věřím tomu, že píší pravdu, setkávám se často i s negativními názory, takže tohle klidně čtu. Známe určitě pár prodaných blogerek, určitě v duchu myslíme jednu a tu samou, která snad už nepíše kosmetické recenze na nic jiného, než to co dostane a navíc stále od té samé značky.. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to já asi nevím, kterou myslíš. už tyhle blogy nečtu... a tak nějak mě napadají z hlavy asi dvě minimálně. no nevadí.

   jako některé spolupráce špatné nejsou... to je pravda.

   Vymazat
 2. Nečtu moc českých blogů a mám tam myslím tak 3-4, které mají hodně placených recenzí. Vždycky mě to trochu pobaví když otevřu bloglovin a stejné články na levný šampon, stíny, v poslední době printic a parfém od Christiny :). Já akorát nechápu proč známé české blogerky, které v každém druhém článku cpou názor jak je dobrá jen luxusní kosmetika, dělají opakovaně sponzorované recenze na she, essence a podobně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jaaaj... to je vlastně pravda, ani jsem si to neuvědomila. she, essence a ještě avon a oriflame, to asi nechápu, proč to někdo bere. však to stojí pár korun.

   Vymazat
 3. Jako čtenář : Poznám to z každého článku, pokud není člověk úplná guma, tak se toho snad ani nedá nevšimnout... Některé blogerky by neměly ani o čem psát, kdyby spolupráce neuzavíraly, hehe , a i když se to pak snaží některé vykompenzovat tím, že smolí články třeba ze života atd., tak jsou to pro mě články o " h.....ch".

  Taky jsem řádně promazala seznam blogů. Některé sleduji už jenom, abych se měla čemu divit a zasmát, ale nikdy tyto blogy nekomentuji, to nemám ani zapotřebí.

  Některé blogerky tvrdí, že se tím nedá vydělat,myslím, že jim to celkem věřím, ale třeba bych se divila:)

  Každopádně mi chybí ta dřívější objektivita blogerek, které si vše kupovaly za své, a vůbec to čtení blogů bylo tak dva roky nazpátek úplně o ničem jiném, i ta témata atd.
  Taky už raději vyhledávám i menší nové blogy, než ty "profláklé".

  A Hani, Tebe budu číst pořád,Ty jsi stále stejná!


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fakt jo? moc děkuji, se úplně červenám.

   jinak už jsem si taky říkala, že někdo by snad ani neměl o čem psát, kdyby nebral. hlavně moc nechápu, že je to vůbec furt baví.

   no vydělat jakože tisíce se na tom asi nedají. o to víc je to totiž smutné, že jakoby ten blog ztrácí docela hodně, když se jakoby "zaprodá"... a na druhou stranu toho blogerka získá docela málo, že to za to zaprodání vlastně ani nestojí.

   Vymazat
 4. No, znám jen doporučení na feelunique a zbytek slyším skoro prvně (třeba ten paypal). Každopádně 5 liber se mi nikdy bohužel na mém účtu FU zatím ani neobjevilo, ač to píšou, možná nesplňuju nějakou podmínku, protože účet má i přítel, který nemá kartu ani nic a nakupujeme z jedné, což je hned pro ně podezřelé... a psát to do článku nevidím důvod, ono to navíc jde vyčíst i v mailech, pokud kód někdo chce. Stejně tak nechci v článcích číst, když dá někdo affiliate link, kolik a co z toho má. Je mi to jedno a nepatří to třeba do recenze výrobku, ruší to. Když mě to zajímat bude, můžu se soukromě zeptat, nebo mi to může slečna napsat, když si o kód mailem požádám, že děkuje a i ona z toho něco mít bude, já budu mít radost. Nejde to z mý peněženky tak co. A ty "výdělky" jsou navíc asi dost nezávratný, kdyby se za psaní blogu, jak píšeš, hodiny focení, psaní, editaci, dávala jen minimální hodinová mzda, je to mnohem víc.
  Co mě osobně se*e je parfums cz a některé holky, co tam napíšou svůj list nebo co tam mají. Jako vážně? Takhle se zaprodat kvůli stovce za článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. affiliate link mi až tak nevadí, ale když občas z toho blogerka dělá fakt událost, jakože zařídila "díky mně tady máte slevu"... to jakože wtf.

   no a parfums.cz se asi nepochopila. pak každý píše svoje wishlisty... to samé bylo se skrz.cz nebo jak...

   Vymazat
  2. Tak Parfums bych zrovna až tak nezatracovala. Sama jsem jim napsala, že podobné články psát nebudu a sepíšu pouze recenze na to, co jsem si sama koupila a používala (nebo mi třeba přišlo v Ladyboxu) a dám k tomu jejich odkaz. Naštěstí s ničím problém neměli a ani negativní recenze by jim nevadily. Přece jen psát o něčem co jsem nevyzkoušela je blbost - ale to už není chyba stránky Parfums, ale každé bloggerky.
   Sama jsem s jejich odkazy napsala 3 články a dost by mě zajímalo, jestli Vám přijdou taky tak strašné:
   http://www.fashionpicnicblog.blogspot.cz/2013/10/micelarni-voda-dermacol.html
   http://www.fashionpicnicblog.blogspot.cz/2013/10/gestil-wonder-nejoblibenejsi-maska-na.html
   http://www.fashionpicnicblog.blogspot.cz/2013/10/parfumscz.html (jen tento je celkově o jejich nabídce a o eshopu, zbytek je recenze na produkty). Navíc k recenzím jsem se i tak chystala, je tam opravdu jen přidán jejich odkaz. :)

   Vymazat
  3. tak jako já parfums zas tak nezatracuji, ale prostě všechny parfémové wishlisty jsou fakt nuda. články asi v pohodě, takový bych si třeba i přečetla.

   Vymazat
  4. Nj. Musím uznat že podobných článků jsem taky pár udělala, ale zrovna na jiné eshopy. (Myslím že to bylo za nějaké oblečení). Nebyl to zrovna wishlist, ale něco ve smyslu co se u nich dá koupit. Navíc u jednoho eshopu jsem to sepsala bez jakékoliv spolupráce, prostě protože se mi strašně líbil :D Ale teď už bych do toho nešla a jsem ráda, že už si můžu spolupráce vybírat :)

   Vymazat
  5. Holky, já jsem asi blbeček, ale zrovna ten seznam přání na Parfums jsem vytvořila z vlastní iniciativy a nezištně, takže bych to taky tak nezatracoval. Spolupracuji s nimi, ale ne každý článek s odkazem k nim je reklamní, takže tak. Prostě tam hodně nakupuju a pak o těch věcech píšu. Nehledala bych zlo ve všem.

   Vymazat
 5. já do budoucna uvažuju o adWords, protože všude, kde to vidím, jsou to fakt odkazy s kosmetikou související, čiže by se to asi i celkem hodilo k tématu. ale zatím mám jenom mini blog, nikdo mi ještě nic nenabídl a ani mi to nevadí, věci si kupuju sama podle toho, co fakt chci a podle své pleti a jsem spokojená. kdyby se třeba někdy v budoucnu naskytl výrobek k recenzi, tak bych to určitě uvedla hned na začátku a rozhodně bych to testovala svědomitě a recenzi napsala podle opravdových účinků, ne abych šla firmě na ruku.
  ještě jsem přemýšlela o blogsale věcí, které nepoužívám, uvidím, jak dopadne moje velké rozebírání kosmetických zásob, pak bych třeba něco nabídla.

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý článek, tohle téma mě zajímalo.O spoustě čtu prvně, vím o tom Googlu, e-shopu a o recenzování, i když co si budeme povídat to není to samé.Já mám blog pro zábavu, a protože se chci o zkušenosti a tak podělit s ostatními na oplátku, že to dělají taky, blogy mi ušetří spoustu peněz.Už jsem přemýšlela nad tím Googlem, ale nevím, nejdřív bych si asi přečetla názor od někoho kdo to zkusil, sama se do toho neženu.Jednou my jeden e-shop nabízel peníze za několik článků, ale málo peněz za hodně článků, tak jsem si říkala jestli se nezbláznili, ale pak jsem viděla, že do toho i někdo šel, ale v tomhle případě si myslím, že bych si akorát ničila blog.
  Určitě se těším na další takové články jako je tento. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no jasně... jakože spousta eshopů chtějí totiž bůhví co za pár stovek... fakt to za to určitě nestojí.

   Vymazat
 7. Jako blogerka: Myslím, že se vydělat moc nedá, jediné, co mi přijde jako normální je blogsale - pokud si koupím výrobek, který mi nesedí ostínem a tak, proč jej doma skladovat.
  A výrobky zdarma? Asi záleží jak co. Pokud by mi někdo nabídl něco, co mě fakt nebere a nezajímá, nebo co se objevuje na každém druhém blogu (Clinique, Bioderma, Miss Sporty, a podobné), asi bych nad tím ani neuvažovala. Pokud to jsou výrobky, které mě zajímají a mám je ráda, popřípadě už je mám dlouho vyhlídnuté a jen jsem se nedostala k jejich koupi - asi bych do toho šla.
  Jako čtenář:
  Rozčilují mě články, které jsou ve směs stejné a vadí mi. Google add mi moc nevadí, a kódy jsem u nikoho nikdy nevyužila.
  A přikláním se k názoru, že raději okukuji menší blogy, které jsou upřímné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no právě, malé blogy jsou takové upřímnější.

   Vymazat
 8. Ahoj, ten první bod, nemáš na mysli spíš Adsense? Adwords pokud vím rozhodně zadarmo není a je to právě Tvoje reklama ve vyhledávání Googlu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jj to o čem píše je AdSense

   Vymazat
  2. týjo, máte naprostou pravdu. hlavně, že to mám v bloggeru hned na liště. no nic. jdu to opravit. abych ještě dál nemátla.

   Vymazat
 9. Me by zajimalo, proc ty porad resis blog a penize, spoluprace. Ses snad jedina blogerka, ktera to tak hroti. Tak ti vadi, ze je nekdo schopny si blogovanim vydelat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně! pokud se mi něco nelíbí, tak to nečtu. od čeho máme internet a výběr z 1000 blogů :D
   aby mě sralo, že někdo píše sponzorovaný článek a vydělá si na to pár korun - no a co, je to jeho problém. já článek přeskočím a jdu dál :)

   Vymazat
  2. prvnímu:
   tak to je přece jasný. se užírám závistí, že nejsem ta schopná, která si vydělá. dokonce je to napsané v článku, že závidím... no a aby mě ta závist neužrala zevnitř, tak musím občas upustit.

   druhému:
   no když je to tak jednoduché, tak proč nepřeskočíš. podle všeho je přece jasné, že já TO řeším... tak TO fakt není třeba číst.

   Vymazat
 10. Já jsem ve fázi začínání. Minulý týden jsem chtěla prozkoumat AdWords, ale Google si z nějakého záhadného důvodu myslí, že mi ještě nebylo 18 a chce mé doklady a mně se to teď nechce řešit. :D

  Pokud firmy zasílají výrobky zdarma, nemám s tím problém, když to bloggerka přizná a napíše, co si o tom produktu doopravdy myslí. Mně samotné třeba ještě nenabídl nikdo nic, i když se mi na blogu denně zastaví 800 - 1500 lidí denně. Asi se mě bojí, protože často nadávám. :) Ale je fakt, že bych taky většinu nabídek odmítla. Zadarmo bych dělala reklamu jen málokomu. Jediná nabídka spolupráce, kterou jsem zatím obdržela, bylo testování chemických potravinových sra*ek a tomu jsem se vysmála. :)

  Jinak recenze psané na zakázku nebo z hromadného rozesílání zboží bloggerkám (snad) bezpečně poznám a čtu je jen u pár holek, kterým věřím, že svůj názor nemění podle výše honoráře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mně už snad ani nabídky na výrobek zdarma pro jistotu nechodí. ale chodí mi nabídky, že oni dodají článek, já ho uveřejním a za to dostanu nějakou odměnu. ale jsou to nabídky naprosto od věci, jakože kabelky, tetování, piercingy, prodloužené vlasy... a prostě je nechápu. to asi raději dva dny nebudu jíst a můj zisk bude stejný, než abych tady dávala články o kabelách.

   Vymazat
 11. Naopak, ja jsem velmi rada, ze to nekdo takhle prehledne a jasne shrnul. Blog nemam a ac samozrejme ty marketingove clanky poznam, nevedela jsem uplne presne, jestli za to blogerky dostavaji vzdy jen ty blbiny k vyzkouseni nebo i penize.

  No a k tomu, jestli mi vydelavani penez pomoci blogu vadi: 1 a 6 vubec, vetsinou ani nezaregistuju, ostatni spis jo, resp. poznam to a je to nuda a otrava. Kvuli komercnim clankum a nemastno-neslanejm recenzim zdarma ziskanejch veci jsem uz spoustu blogu prestala cist. Nerozciluje me to, blogerky snad i chapu, ale nevidim duvod mrhat casem procitanim reklam. Navic se mi tak zda, ze to za tech par supu snad ani nestoji. On ten blog taky jiste zabere dost casu, takze kdyz uz slecna stejne jen pise na zakazku a ne pro radost, mohla by si v regulerni praci za stejnou ci podobnou cinnost vydelat o dost vic :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi tak, produkty zdarma k recenzi opravdu nejsou v takových hodnotách, aby se to dalo označit za výdělek. pak se z toho vyplodí naprosto nudná recenze... to už je snad lepší někde pracovat ten čas za normální mzdu a z toho si koupit něco, co mě fakt potěší a s radostí o tom napíšu.

   Vymazat
 12. Já osobně nemám ráda hromadné rozesílání produktů bloggerkám, protože nesnáším, když mi v bloggeru vyskočí snad desetkrát třeba mono oční stíny od Yves rocher :D... Sama přijmu produkt zdarma za napsání recenze pouze v případě, kdy si můžu o produktu napsat co chi a nejsem vázaná tím, že bych musela napsat pouze kladnou recenzi. A produkty přijímám také jen v případě, když mě opravdu zaujmou a mám opravdu chuť je vyzkoušet. S jiným způsobemvyděávání zkušenosti nemám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak produkty zdarma k recenzi rozesílané hromadně jsou super... ne snad? přitom třeba blogerkám věřím, že nejsou zaprodané a že nám píšou vlastní názor, jen je to prostě otravné, číst furt o tom samém.

   Vymazat
 13. Je to podle mě každého věc, jak to má nastavené v hlavě, ale momentálně mi připadá zvláštní, jak se na několika blozích mých oblíbených bloggerek objevil článek o parfému od Christiny Aguilery i s odkazem na "superextraboží" stránku, která nám má pomoci s výběrem vůně. To mi nějak hlava nebere a do takové spolupráce bych určitě nešla. Já sama jsem si nezaložila blog za účelem vydělávání peněz, postupně me oslovilo více firem, a na spolupráci jsem kývla dvěma z nich, které mi jsou sympatické a od nichž jsem si kupovala výrobky i předtím, a z obou těchto spoluprací mám radost. Mám je jasně uvedené na blogu, aby nedošlo k žádným mýlkám :-). Také to samozřejmě uvádím vždy v článku, že jsem ten daný výrobek obdržela k recenzi. Osobně vidím výhodu v tom, že mohu něco od těchto firem získat i do giveaway pro čtenářky, třeba mohou vyzkoušet nějakou novinku a podobně. Na eshop bych neměla nervy, čas ani kapitál, navíc si myslím, že jich existuje dost a dost. PayPal nemám a s AdWords nemám zkušenosti. Vadí mi, když se jedná o výrobek k recenzi zdarma, a autorka blogu to neuvede, a taky mi trošku vadí, když to sice napíše, ale úplně pidi písmem na konci článku. Připadá mi to jako taková poloupřímnost. Určitě s Tebo souhlasím v tom, že by se to mělo říct na začátku článku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. co čtu ty komentáře tady, tak pořád přemýšlím, co se myslí tím parfémem od Christiny Aquilery a spoluprací... ale teď už vím, díky, že si mi to osvětlila. jo tyhle články jsou otravné a navíc ta stránka je brutálně nudná, vůbec s ničím nepomůže a výběr vůní je tam tak špatný, že já bych si asi nevybrala.

   no a jinak přesně, ta poloupřímnost je taková trošku poloférová.

   Vymazat
  2. Hlavně mám pocit, že zrovna ty tři blogerky, u kterých jsem na to narazila, to vůbec nemají zapotřebí. A ta stránka mi připadá jako výsměch, vybírat si z takových "vůní", no nic moc teda. Když jsem četla první článek na toto téma, tak jako fajn, když už třetí, začalo mi to lézt krkem. Je to ošidné, tahle stránka blogování, a ze začátku, když jsem začínala číst blogy, jsem to ani nepoznala, že se jedná o sponzorovanou recenzi, pokud to tam nebylo přímo uvedeno. A jak jsem si přečetla v jednom komentáři výše, tak on i ten Printic slavný je zase jen reklama. Tož jsem zase chytřejší :). A ke Tvé původní otázce: myslím, že blogováním se peníze vydělat dají, ale také si myslím, že vložený čas a úsilí většinou neodpovídá zisku. Pokud ovšem neprovozuješ eshop, to je asi o něčem jiném.

   Vymazat
  3. nojo printic jsou taky jenom reklamy... k těm vůním: já to četla jenom jednou a ta blogerka to určitě nemá zapotřebí. i když ze začátku článku jsem si říkala, že je to dobrý nápad, mít takovou stránku, která bude vybírat vůně... pak jsem to tedy nadšeně rozklikla a hodně rychle jsem to zase zavřela, protože výběr vůní strašný, systém výběru tak jednoduchý, že to snad někdo sesmolil o polední pauze.

   Vymazat
 14. Budu asi vypadat trošku jako cvok, ale já vnímám spíš to JAK ostatní holky píšou než o ĆEM píšou :) :) Mám své tři nebo čtyři oblíbené bloggerky a těm tak nějak "věřím", i když vím, že některé výrobky k recenzím dostávají (a také se k tomu hlásí) - a nemají je problém "pomluvit". :) :) Ale hlavně, blog (jak čtení tak i psaní) je koníček a de facto existuje jen ve virtuálním světě, takže když vypnu PC, je mi celkem jedno, co dělají ostatní :)
  A co se týče druhé (respektive první) otázky - vůbec by mi nevadilo, kdyby mi někdo nějaký ten výrobek na recenzi poslal, ale myslím, že mi to opravdu nehrozí :) :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak JAK někdo píše... to je taky dost důležitý. ale zase takové psaní fakt není rozšířený jev, tak mě spíš zajímá O ČEM se píše. no jo, prostě mi jde o kosmetiku... takže mě ten občas monotématický bloglovin vlastně připravuje o čtení.

   Vymazat
 15. Já mám ADsense, ale tam jsem jsem skoro nic nevydělala, stejně to člověku pošlou až v momentu, kdy je to 2 000 a víc a to asi nebudu mít nikdy :D. Pak mám iHerb kód a tam už se mi něco nasčítalo, to je fakt, ale nic závratného. A občas dostanu výrobek zdarma, to jo. Sice to na blog pokaždé nepíšu, protože mám pocit, že je to fuk, ale aspoň netvrdím, že jsem si to koupila. A dobrý článek, pěkně jsi to shrnula.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. adsence jsem tady kdysi měla... a nikdy jsem nic nedostala. ale myslím, že nějaká minimální částka se tím vydělat dá. ale co já vím.

   Vymazat
 16. jo, taky už dost poznám kterej článek je ,,darovanej" a kterej ,,upřímnej". Ono některý blogy jsou vyloženě jak chodící reklama, znám jednu nejmenovanou bloggerku, která píše asolutně o všem (kartáčky na zuby atd), jenom protože to dostala zadara...no, musim se smát.
  Co se týče eshopů, jsem strašně alergická na takový ty český eshopy ,,každej pes jiná ves". Určitě víš so myslim, tady pětkrát MUA, tři paletky od Sleeku, něco od Mememe, pár věcí od NYXu a ještě tam hodíme UD, ať neprodáváme jenom lacinou kosmetiku... Samozřejmě to vyjde mnohem dráž než ze zahraničí s poštovnym, ale hodně nakupujeme, protože přece bloggerka to dělá jenom a jenom pro nás!!!!

  OdpovědětVymazat
 17. Jo a ještě k těm věcem zdarma, mě vždycky baví, ja tomu bloggerky říkají důležitě ,,spolupráce" :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, to slovo pro mě kvůli tomu získalo úplně jiný rozměr. :D

   Vymazat
  2. jo spolupráce je pěkné slovo. taky se mi líbí, že se spolupráce jmenuje i něco, co je jednorázové...

   Vymazat
  3. jj o tom právě mluvim - pokud mi někdo pošle jeden výrobek a už o něm nikdy neslyšim, tak to prostě neni spolupráce :D

   Vymazat
 18. Skvělý zamyšlení, moc dobře napsaný...tohle asi fakt začne řešit jednou každá blogerka, mě většinou nabídky, které přistanou v mém mailu, pobaví, protože málokdy mají něco společného s tím o čem píšu a nemíním se něčím takovým zabývat natož zaprodávat svůj autorský prostor někomu jinému, aby si nahonil u mě marketing....sponzorované články u cizích poznám na sto honů už to ani neotvírám a když jo, a náhodou to sjedu, tak jen zjistím, že to je ztráta času, ale jako Ty bych to uvítala na férovku rovnou na začátku článku, bo i marketing si umí hezky hrát na schovávanou a využívá čím dál více sofistikovanější postupy hihi...Jako spolupráce by mě bavila jen s firmami o jejíž výrobcích stejně píšu, ale na druhou stranu, od žádné firmy mě nebaví všecko a ráda kritizuju, a to moc nikdo nesnese, takže si myslím, že mě výdělky nečekají a blog dotuji a budu stále dotovat ze svého, ale s tou svobodou, že si píšu o čem chci jak chci a kdy chci :-)). Čtenáři nejsou blbí stejně tu "zaprodanost" vyčuchaj mezi řádky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo ty nabídky jsou někdy vtipný. a děkuji moc za komentář.

   Vymazat
 19. Mne sa fakt páči, ako veci pomenuješ narovinu. Reklamy si bohužiaľ ako čitateľ vobec nevšímam, na mňa to absolútne nefungujú, takže ja bohužiaľ zarobiť nedám... Nad čím mi rozum zostáva stáť je práve to "vzala som to pre vás na e-shop a blabla", a ešte s takou nehoráznou prirážkou, že fakt, asi by som si tie kecy odpustila... to mi vadí asi najviac.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, ale tak on si nikdo živnost nezakládá ze samaritánství. To je snad jasný. Všichni na tom chtějí vydělat a já si fakt netroufám odhadnout, jak je v Čechách tohle nastavený (daně, poplatky, povolení etc.) a jestli se to někomu fakt extrémně vyplatí a těžce na tom vydělává. Je mi jasný, že koncový zákazník kouká na cenu u Marušky Novákové na e-shopu a u pana Nguyena na ebayi. Nicméně mně osobně provozovat živnost nepřipadá jako taková bžunda a rozhodně si nemyslím, že živnostník je hajzl, když chce mít zisk. To je to, že lidi vůbec u nás nejsou finančně gramotní a zvyklí myslet. Zdá se ti to drahý? No tak si to prostě nekupuj. To, že se to prodává, prodává za takovou cenu, ještě neznamená, že je to adekvátní, v pořádku a všichni si to musejí jak ovce brát. Tržní ekonomika, když vás zkusím za pomoci reklamy zmasírovat, že potřebujete kohoutkovou vodu a povede se mi to, tak můžete nadávat jen sobě, protože já neprovozuju nic nelegálního, že jo. :-)

   Vymazat
  2. no si myslím, že mít eshop asi není bůhvíjaké milionové terno, spíš mi totiž vadí takové ty šedivé eshopy, co to dělají jakoby vlastně jen tak bokem. taky vím, že všechno obnáší mít legální eshop, takže se přirážce občas nedivím. a taky v českých eshopech už skoro vůbec nenakupuji.

   Vymazat
  3. Jasně, šedá zóna se mi taky nelíbí, ale zase se tu některé komentáře spravedlivě rozhořčily, jak jsou ty mrchy živnostníci drazí... Kdyby se z živnosti fakt daly vytřískat rychle a snadno miliony, asi by republika byla už docela plná milionářů. Nikdy jsem podnikat nezkoušela, takže to nebudu hodnotit, ale imho to není tak snadný. Ano, koncový výrobek se nám zdát drahý může, ale chápu důvody.

   Vymazat
  4. to si ani nemyslím, že by eshop byl zlatý důl. dá to hromadu práce a vydělat se asi dá, ale milionář z tebe snadno jen tak nebude. proto mě tak štve ta šedá zóna, protože ta to má vlastně za poloviční námahu.

   Vymazat
 20. Já třeba spolupracuji s Parfums, ale každý článek si pečlivě připravím, recenze vůní bych dělala tak, jako tak, protože jsem parfémová maniačka. Takže pokud tohle Parfums docení, jsem jenom ráda. Doma mám x vzorečků, odstříků, plných balení taky nemám zrovna málo, takže ráda o vůních napíšu, i když mi příjde, že je v tomhle český národ trošku zaostalý a pokud má někdo jednu vůni, kterou používá prakticky pořád, tak můžu být ráda, že se alespoň voní :-D Ale je zase pravda, že někdy projdu kolem někoho, kdo má tak úžasnou vůni, že mám nechutné nutkání naprosto neznámého člověka zastavit a pobavit se s ním o tom :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A navíc vyčichat vůni tak, aby oní bylo dost co napsat, zabere taky dost času :-D

   Vymazat
  2. tak jasně, u takové článku bych asi ani ten link sponzorovaný nezaznamenala. spíš mi šlo o takové ty naprosto zbytečné články s wishlistem... které jsou narvané odkazy na jeden eshop, ale jinak pohoda.

   Vymazat
  3. Hezké recenze.

   Vymazat
 21. A co když i když výrobek blogerka dostala, ale chce napsat/napíše naprosto objektivní článek?
  Když už jsi zmínila ten megsmakeup, tak jsem asi před měsícem ten tvůj článek náhodou našla, stránka mi přišla zajímavá, zaregistrovala jsem se a začalo mě to celkem i bavit. ALE. Za dva dny jsem se nemohla přihlásit na svůj účet, že NEEXISTUJE! Hesla si zapisuji, přihlašovací údaje mám i v mailu, NIC nešlo! Tak jsem se zaregistrovala znova, a po 3 dnech účet smazaný. Nic špatného jsem neudělala, ale účet smazaný a na můj vzkaz na webu nikdo nereagoval. No ale. to už jsem trochu off topic ;) Jen jsem si na to vzpomněla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fakt jo? tak to jsem nevěděla, že tohle dělají. jsem se tedy párkrát taky nemohla přihlásit, ale pak mi to po nějaké době zase šlo... a děkuji, že mi to říkáš.

   Vymazat
 22. Vies co, ja som napriklad chcela pridat na blog Ad Sense a oni mi napisali, ze nesplnam nejake podmienky pre umiestnenie reklamy. Takze nezbohatnem, mno :( Osobne som zatial za celu dobu blogovania zarobila asi dvadsat eur v ramci jedneho affiliate programu, tot vse. Musim sa polepsit.
  Inak, k spolupracam, ja som uz nejaky cas vo faze, ked vacsinu ponuk odmietam - firmoo, printic, sprchace Radox atd... o cinskych handrovych e shopoch ani nehovorim. To nepisem preto, ze sa potom citim ako lepsi clovek, ale obcas zasnem, ze niektore dievcata beru doslova vsetko aj ked to z mojho pohladu asi "nemaji za potrebi".
  Co vadi mne, su napriklad tie ody na hnusne vonavky typu Christina a podobne, akoze wishlisty na jesen, zimu, Vianoce, vyrocie VOSR a podobne, ktorych cielom nie je nic ine, nez provizia od parfums.
  Jo a mne sa tiez zda, ze tuto temu na blogu riesis pomerne casto, ale zas su to clanky, ktore maju citatelia radi, vela dievcat sa vie tak spravodlivo rozhorcit nad uplatnymi blogerkami :))) Je to zabavne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak ti nevím, se k tomuto tématu dostanu tak jednou za půl roku? to mi až tak často nepřijde. ale furt je to tedy častěji než nikdy, to je zase pravda. navíc tyhle články jsou docela hodně čtené... čím to asi tak je?

   jinak tedy je mi až tak docela líto, že se debata víceméně točí jenom kolem recenzí zdarma, protože tak to míněno ani nebylo. navíc zrovna s tímto bodem jsem tak nějak zrovna získala smír a je mi v podstatě jedno, co kdo dostane a napíše o tom, prostě to nečtu a vyřešeno.

   no ale buďte v klidu, teď to ze mě vybublalo a je na nějaký čas zase pokoj.

   Vymazat
 23. Ten paypal mě pobavil...no asi bych nic takhle blogerce neposlala, upřímně nevidím důvod proč :)

  Jinak já mám adsense, říkala jsem si proč to nezkusit, uvidím, jestli to bude mít nějakou návratnost, mám to chvilečku... :)

  Jinak já už tolik nabídek nedostávám, ale ani mi to neva, protože Fa, Garnier apod. mě fakt neberou :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi bych nic taky jen tak neposlala někomu na paypal, jenom protože má blog. já jsem lakomá.

   Vymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jej... no škoda, že si to smazala. za prvý to vypadá jakože jsem to udělala já a za druhý jsem na to chtěla odpovědět. jsem si to tedy stihla přečíst, než mi večer vypadl net, takže odpovím tak nějak, co si pamatuji.

   adsence a dph... jasně, to mě taky dostává. no a ty směrnice... takže předpokládám, že ty jsi tedy pověřená osoba pro dovoz, u všeho z číny nebo z ameriky. a u všeho ostatního odebíráš pouze od pověřené osoby. to potom fakt klobouk dolů a hlavně by mě zajímalo, jak dlouho to trvá všechny povolení vyřídit a testování výrobků. protože to dph jasně, taky to zabere čas vyřídit, ale určitě je s tím míň papírování než s pověřenou osobou. navíc spousta malých eshopů docela určitě nejsou pověřené osoby... ale pokud tedy všechno berou z eu, tak asi v pohodě.

   Vymazat
  2. Ja treba z Činy kosmetiku neberu, protože vystřískat z nich informace o složení je fakt umění:D proto me pak pobaví, kdyz mi někdo napíše, ze se nestydím kupovat to na eBay za 10 dolaru.... No nestydím, protože to tam nekupuju:D jde to z EU od někoho, uz je pověřena osoba a bohuzel proto to nestojí stejne jako na eBay "od zdroje"....

   Vymazat
 25. Jsem jen čtenářka :) Používám bloglovin a dost mi začíná vadit, že ho otevřu a hned vidím deset stejných recenzí za sebou, které výrobek vychvalují a může být jaký chce. Postupně se to učím ignorovat a už z principu u mě moc takových výrobků nemá šanci. No, uběhne nějaká doba a výrobek si koupí blogerka s mnohem méně čtenáři a světě div se, je to na nic.
  Další co mě točí je to, že blogerka, která jej získala "zdarma k zrecenzování v rámci spolupráce", řekne o výrobku, že výrobek vypadá strašně, ještě hůř se aplikuje, ale jinak je super a určitě si ho kupte.
  Kdysi mě bavily všechny blogerky a jejich případné youtube kanály, ale poslední dobou mě už některé nebaví - samé placené recenze a případných oblíbencích zrovna tyto produkty. Nebudu je jmenovat, každý si domyslí. Ano, pokud to blogerka řekne, ok, ale spousta z nich to nedělá a napíše ódu na výrobek a pod ni, že se to prodává zde a zde a za tolik a tolik, to jsme vážně tak blbí?
  Já chápu, že to co si blogerka dělá je její věc, ale ať se nediví, že přichází o své čtenáře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji moc za komentář. jasně, oblíbenci plní produktů zdarma mě dostávají. to je jako menší reklamní vsuvka. a nejlepší je, že je to každý měsíc jiný.

   Vymazat
  2. Jo přesně :D ... Ale jak už tu někdo psal, některé značky přesně z tohoto důvodu už nemusím a jejich recenze ani nečtu...

   Vymazat
 26. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělý článek, zase jsem se toho spoustu dozvěděla, ani jsem třeba nevěděla, že se dá vydělávát přes ten Paypal :D Každopádně má Karolína (PlumFoolery) pravdu v tom, že spousta blogerek vůbec neodvádí peníze ta ty reklamy na kterých vydělává a to není správné!

   Vymazat
  2. má pravdu, to jí nikdo nebere. já jsem tedy nikdy daňové povinnosti nezkoumala, protože adsence jsem zrušila asi po půl roce blogu, kdy stejně nevydělal nic (nebo možná jo, ale nevím o tom?)... a jen mě ta reklama tady štvala, navíc tenkrát ani nebyla tak pěkně cílená a zobrazovala věci naprosto mimo. takže jasně Plum má pravdu, ale já jsem tohle nikdy řešit nemusela, takže o tom vím dost kulový. kdežto to s těma eshopama nebo recenzemi zdarma řeším skoro každý den v práci.

   Vymazat
 27. Na svém blogu nijak nevydělávám a ani to nemám v plánu :) píšu ho proto, že mě to baví a chci se se čtenáři podělit o mé zkušenosti s různými produkty apod. Za ten rok co bloguju jsem dostala k recenzi jeden výrobek, který jsem recenzovat chtěla, protože se k tématu mého blogu hodí. Určitě bych nekývla na recenzi výrobku, o kterém vím, že to není můj šálek kávy.

  OdpovědětVymazat
 28. Zajímalo by mne, proč autor maže komentáře?

  OdpovědětVymazat
 29. Zajímalo by mne, proč autor maže komentáře?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak já jsem nic nesmazala, to by tam asi bylo napsané, že autor blogu nebo administrátor to smazal.

   a proč autor komentáře ho smazal... to nevím, to se budeš muset zeptat autorů komentáře.

   Vymazat
 30. Dost mě rozesmálo, když asi pět lidí recenzovalo zubní kartáček a jen jeden z nich se přiznal, že ho dostal k testování. Jeden dokonce tvrdil, že ho dostal jako dárek, protože náhodou v té době měl narozeniny. :D Teď mám pocit, že bude nějaká další hromadná kampaň na epilátor a žehličku. Přijde mi to fér napsat na závěr aspoň poznámku, že jde o sponzorovaný článek. U těch, co to nepřiznají a u některých článků to jde poznat, pak nevěřím žádné recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hahahaha... to mi úplně uniklo taková super kampaň s kartáčky.

   Vymazat
  2. Oprava: Bylo to týden před Vánoci, dostal to zdarma, takže to odpovídá definici dárku. :D Ale jo, když se to vezme antropologicky, tak dárky se dávají s tím, že se očekává něco na oplátku, ale obvykle se to přímo nedefinuje, že by to měla být (kladná) recenze na blogu. :D

   Vymazat
 31. Ja veľmi nechápem, prečo si väčšina blogeriek myslí, že by mali byť za blogovanie platené. Keď sa niektorej vyčíta, že má na blogu príliš veľa sponzorovaných produktov/oblečenia/harabúrd, odpoveďou je vždy to, že ona predsa blogu venuje neskutočne veľa času,že to robí pre čitateľov a nič za to nemá, takže je to ok dostávať veci zadarmo alebo si niečo zarobiť. Kto je dnes ale platený za to, že venuje svoj voľný čas svojmu hobby? Každá blogerka (dúfam) začína svoj blog s tým, že je to niečo, čo ju baví robiť vo voľnom čase a nie preto, že s blogom ráta ako s vedľajším príjmom. Preto mi aj príde ten nápad s paypalom a posielaním peňazí dosť smiešny, prečo by mali čitatelia blogu niečo platiť, to už si rovno predplatiť nejaký časopis.
  Myslím si, že výrobky zadarmo na zrecenzovanie ostávajú tou najlepšou formou "zarábania" na blogu, ak daná blogerka vie kedy je dosť a je úprimná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mně jako dobrou formou přijde ještě affiliate, pokud to je u eshopu, kde blogerka stejně nakupuje, takže proč by si neřekla o tu provizi, když si stejně koupí, co chce a ještě to třeba doporučí.

   Vymazat
 32. To přispívání nevidím pozitivně. Navíc mě na takových stránkách štvou poznámky, jak lidi dávají málo, že byl slabý měsíc. Málokdo je vděčný za to, co dostane. A často když něco dostane, tak chce ještě víc přístě. Když něco člověk dělá pro radost a začne za to dostávat peníze, tak se z toho stane povinnost, což většinou vede k tomu, že se začne vytrácet radost. Zrovna čtu knihu o společnosti a ekonomice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na takovou poznámku jsem ještě nenarazila... ale to je vtipný. jinak máš tedy úplně pravdu, jakmile jsou v tom peníze, tak se ta radost dost často ztratí a najednou jde jenom zase o ty peníze.

   Vymazat
 33. Já si myslím, že přijít o "tvář" své blogu kvůli epilátoru, kartáčku nebo nevim jaké blbině, je škoda. Nevadí mi, když blogerka napíše dostala jsem k recenzi to a to,ale ta recenze musí být opravdová. Co mi vadí, když teda pominu ty blogerky, které se nepřiznají k ničemu:), je, když si přečtu recenzi a pod ní je asi milimetrovým písmem napsáno: děkuji za poskytnutí firmě té a té. Proč proboha?!?!?! Přijde mi to trapné. Působí to dojmem, že daná blogerka doufá, že si toho nikdo nevšimne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak jasně, že doufám, že si toho nikdo nevšimne. ale tohle mi ani nevadí, spíš mě dostává takové to konečně jsem si koupila a tak.

   Vymazat
 34. jeste bych dodala k Adsense, ze se mym kamaradkam po case"nejak zahadne zmenilo heslo" nebo co a nemuzou se k nastaveni dostat. z cehoz vyplyva, ze ani nemohou dostat tu slibovanou provizi a google tim padem vyuziva jejich blog zdarma. Proto bych do toho nesla. ruzny affiliate programy mi prijdou uprimne smesny. a dostavat provizi,az nekdo neco nakoupi je taky blbost, podle me musis mi tisicovky ctenaru, aby se ti to vyplatilo. s malo ctenari na tom maximalne vydelava jen dany eshop, ktery ma taky reklamu v podstate zadarmo!
  a co se tyka sponzorovanych clanku? pokazde me dokaze vytocit nabidka s tim, ze by mi nekdo psal neco na mym blogu! takze tak:)
  http://sienastyle.blogspot.it

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tedy to bych nikdy do googlu neřekla... no sponzorované články a nabídky mi chodí taky dost mimo

   Vymazat
  2. no ja bych to Googlu rekla, posledni dobou vyplyva napovrch plno informaci ohledne soukromi...coz me stve, protoze mam gmail uz dlouho a byla jsem spokojena.

   Vymazat
  3. téda s gmailem jsem taky spokojená... jen mě tedy poslední dobou štve, jak mi furt nutí google+.

   Vymazat
 35. já jsem těžce v mínusu a vůbec mi to nevadí :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jé to je dobré. já jsem taky v mínusu, ale nemyslím si, že by za to tedy mohl blog... za to si můžu asi sama.

   Vymazat
 36. Vydělávám jinak ;-)
  Přijde mi, že to vidíš moc dramaticky. Když já dostanu kod na slevu, je mi fakt jedno, že ten někdo na tom vydělá, koneckonců proč by nemohl? Poskytl mi službu, užitek máme oba, potažmo i s e-shopem všichni tři.
  A co se týká těch e-shopů blogů, tak každý výrobek musí splňovat směrnici v místě výroby (USA, EU...), čili i když to koupím kdekoliv jinde vyjma SAPY :D tak to přece musí být nezávadné... nebo ne? A nakonec nikomu to nebrání kupovat ofiko za ofiko cenu. Jinak já ne těchto blog shopech nekupuji, vše co chci, si umím obstarat sama ze zahraničí :-) Svým způsobem je to pro ty, co jsou "neschopní" nakupovat na ebay, atd.atd. (tím se nechci nikoho dotknout, někdo nemá ani čas to studovat), ale holt za blbost se platí v každém oboru....
  Ale pěkný článek, pěkné téma. Myslím, že i tak kdyby se někdo zapojil do těchto všech aktivit, tak stejně je tam ještě velká podmínka dobrého nebo oblíbeného blogu, jinak to nemá cenu vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no, nebo ne, neboť nemáme všichni na světě stejné směrnice, v některých státech jsou povoleny v kosmetice látky, které jsou jinde zakázány nebo např. odlišné koncetnrace určitých látek...atd. Proto při uvedení kosmetiky na trh musí být posouzena její nezávadnost, což je dost drahá záležitos. Teď se nějak měnila pravidla v červnu, myslím, že je to teď ještě složitější procedura, ale nevím to jistě, už jsem to pustila z hlavy.
   Každopádne tu je o tom pěkný článek - http://hn.ihned.cz/c1-59971040-chcete-dovazet-kosmetiku-i-obchod-s-krasou-ma-presna-pravidla

   Vymazat
  2. Jen jsem měla na mysli, že když z těch laků OPI nepojde Američan, tak Čech by taky neměl :-)
   Uznávám, že ta administrativa kolem je pěkný vo**r, koneckonců jako u všeho :-/
   Ale zase řekněme, že nás to chrání.

   Vymazat
  3. no... ono v americe to nemají skoro vůbec regulovaný, takže tam si může každý vyrobit cokoliv doma na koleni a normálně prodat. to samý vlastně platí pro koreu a čínskou kosmetiku, taky to nemají naprosto regulovaný. u normální kosmetiky je to asi dost jedno, ale pak jsou takové ty, co můžou mít fakt docela závažné důsledky, a proto nejsou v evropě povolený, i když američani to normálně používají. dobrý příklad jsou třeba séra pro růst řas.

   Vymazat
  4. To mě zajímá, co by mi mohlo to sérum udělat?

   Vymazat
  5. no nějaké reakce snad vedly k dočasnému zhoršení zraku a tak... ale moc jsem to nezkoumala, protože tahle séra asi ani nepotřebuji.

   Vymazat
  6. Dejničko, ty ostudo! tolik omílané téma :D Séra na růst řas obsahují látky, které se ve farmaceutickém průmyslu používají ke snižování nitroočního tlaku (léčbě glaukomu). Známá je účinná látka bimatoprost (analog prostaglandinu), ale jako účinná látka v sérech může být uveden i prostaglandin. O nežádoucích účincích psal SÚKL zde: http://www.sukl.cz/vyjadreni-sukl-k-pouzivani-ocnich-kapek-lumigan-pro-zvyseni
   A jinak jsem pochopila, že řasy nenarostou delší za stejný čas, ale prodlužuje se růstový cyklus. V okamžiku, kdy přestaneš používat kapky, jsi zase na začátku.

   Vymazat
 37. Hmmmm, když nad tím ještě tak přemýšlím, jestli se ke mě dostane někdy něco k recenzi jakože zadara :-D tak to tam napíšu hned na úvod. To máš pravdu.

  OdpovědětVymazat
 38. ja som taka rada, ze toto nemusim riesit - pisem si sama pre seba a pre tych 17 ludi, co ma sleduju a je mi dobre. Prestala som sledovat blogy kde je reklama na vlastny eshop, necitam recenzie na clinique na istom blogu a vobec, na iste blogy ani neklikam aby som nezvysovala navstevnost - fuj ale som zla... :-). Jedine co ma stve je to, ze sa mi v poslednej dobe nejak zuzuje vyber a uz velmi nemam co citat. Asi zacnem viac pisat :-))))). Ale nie, kazdy tip na dobry blog uvitam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "pisem si sama pre seba a pre tych 17 ludi" - tak to jsi krásně vystihla. Taky jsem si dlouhou dobu psala sama pro sebe, pak jsem se rozhodla založit blog, ale pořád jsem nebyla spokojená s vizuální stránkou. Teď jsem ho přesunula na Blogger a chystám se pomalu začít zveřejňovat články, co jsem si celou dobu psala pro sebe "do šuplíku". Občas je to úžasná relaxace to ze sebe všechno vypsat :D

   Vymazat
  2. jej to je ale hezký. je pravda, že toho čtiva asi v poslední době dost ubývá. naštěstí mi taky ubývá volného času, takže vlastně je všechno v rovnováze.

   Vymazat
  3. Musím se přiznat, že se vyděsím, když mě začne sledovat víc lidí. Píšu si pro sebe a někdy je mi jedno, jaký budou reakce (proto mám štítěk "čistě žvanění"). Dřív jsem to řešila tím, že jsem blog často stěhovala. Teď už to neřeším.

   Vymazat
 39. Taky mi přijde nejférovější darování přes Paypal, i když to podle mě funguje jen u blogerů, na jejichž článcích jsou čtenáři doslova závislí, bloger je pro ně osobnost a mají chuť ho podpořit. Tvůj blog bych tímto způsobem klidně podpořila, protože je pro mě něčím jako Reflex nebo Respekt v záplavě pindovin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mi právě to přes ten paypal taky přijde nejférovější. tam prostě každý ví, o co jde. na druhou stranu je to zase takový ... no nevím ... se přiznám, že bych asi nepřispěla, že jsem lakomá. proto to tady taky nemám. ale děkuji moc za komentář.

   Vymazat
 40. pěkný článek, já se o toto moc nezajímám, jen se dokážu zarazit nad článkem, který je napěchován odkazy a evidentně je napsán jen za PR účelem, to mě pak někdy i zamrzí, zvlášť, když do toho padne někdo, koho jsem četla ráda.
  Co mě sere někdy hodně, jsou ty eshopy, bo jsem svého času chtěla otevřít taky, s kosmetikou z Ruska a Ukrajiny a když jsem si přečetla, co všechno musím zařídit a když mi paní z jakéhosi ústavu řekla, že testování 1výrobku 5-7000 dle počtu ingrediencí a co si všechno musím sehnat od výrobce, tak jsem málem upadla a okamžitě jsem myšlenku opustila. Načerno jsem to dělat nechtěla (i když mi to poradil vedoucí živnostenského úřadu, že je to běžná praxe).
  A co mě nasralo nejvíc, tak to , když jsem se v dobré víře a opravdu slušně obrátila na jednu nejmenovanou blogerku s velkým eshopem, která dováží kosmetiku mimo EU a požádala jsem ji o radu, jak s vyřízením toho všeho postupovala ona..... samozřejmě odezva žádná! A proč? Protože jistě nic vyřízeno nemá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ....nebo taky proč by ti dávala své know-how.

   Vymazat
  2. To by mě zajímalo, o kterou blogerku se jedná. Z těch známějších je to PetraLovelyHair nebo PlumFoolery, ty obě mají velký eshop...

   Vymazat
  3. co je na tom za know-how, když se zeptám, jestli je to ten úřad nebo onen? To tedy nechápu. A i kdyby mi něco takového někdo nechtěl říct, tak to pochopím, když mi odpoví - hele musela jsem si to zjistit sama, tak si to taky zjisti sama... jako s tím jsem i počítala, že se to může stát, ale nulová reakce mě mrzela. Btw. ptala jsem se vícero blogerek a docela jsem si vážila toho, když mi narovinu odpověděly, že to prostě neřeší, vyřízeno nemají. Já za to nikoho nesoudím, je mi to vpodstatě jedno, jen bych to sama načerno dělat nechtěla, protože na to nemám nervy, čekat, až by si někdo stěžoval,že se osypal a kdesi cosi...

   Vymazat
  4. anonymní: nechtěla bych jmenovat a poškodit něčí jméno, přeci jen je to moje spekulace, je pravda, že ten mail mohl zapadnout nebo prostě něco, ale moc této variantě nevěřím. Nedomýšlejte si prosím jména.

   Vymazat
  5. No tak ono moc blogerek, které mají eshop není. Takže si myslím, že je v podstatě jasné, která z nich to dělá. ;)

   Vymazat
  6. tak to si osobně nemyslím, že je to jasné, protože eshop má víc blogerek, jen některé to je moc nespojují s blogem, takže i když je eshop známý, tak ne každý ví, že patří k dané bloggerce. (Tímto se omlouvám všem, na které padlo podezření a jsou v tom nevinně.)

   Vymazat
  7. Me nikdo nic neposílal, takze bych byla nerada aby se tu pretrasalo me jméno. U peti to je úplne mimo, protože ta ma kosmetiku z EU. Koukám, jak je to tady najednou samej znalec...

   Vymazat
  8. Aha, tak Bára mi psala, už to vidím, ale odpověděla jsem, i když ne tak, jak by chtěla...asi :-)

   Vymazat
  9. "Aha, tak Bára mi psala, už to vidím" tak přeci jen jsi ta blogerka o které psala, já to věděla!

   Vymazat
  10. Doporučuji číst i dále, než první tři slova...můj komentář pokračuje slovy "odpověděla jsem" ....takže ne, nejsem ta, o které psala:-)

   Vymazat
  11. A pro upřesnění, jde o komunikaci ze září 2012...proto se velice omlouvám, že si nepamatuji, co jsme kde řešili před více než rokem:-)

   Vymazat
 41. Blogováním se podle mě v českém rybníčku prostě peníze vydělat nedají, pokud člověk nemá v úmyslu v tom prodávat i svou osobu, nebo nějakou další "přidanou" hodnotu. Nemyslím si, že by u nás bylo moc blogů, které by si nějak významně vydělali třeba na adWords, přeci jen, tyhle věci se vyplatí až od určitého počtu zobrazení.
  Druhá věc je ta, že si nemyslím, že by to měla většina lidí zapotřebí. Je sice fajn, že hodné blogerky si založí e-shop, aby čtenářům poskytly to, co tu není... ale proč ne, zacelily nějakou díru na českém trhu, jejich skalní až hysterické fanynky jsou nadšené... Ale tohle už pro mě není vydělávám pomocí blogu.
  Příspěvky nikomu dobrovolně neposílám... Asi jsem lakomá, nebo co... :))
  Hromadné recenze na něco mi nevadí, ačkoliv někdy mě to taky trochu štve. (Teď mě třeba docela štve, že jsem kývla na ty parfémy od Aguilery, ale asi upustím spíš lehce jedovatou slinu. Mimochodem fakt nechápu, jak dokázaly děvčata po pěti dnech zrecenzovat vůni. Vážně. Nebo si to raději nedomýšlím...)
  Placené články asi nepoznám. Asi zkrátka nečtu ty správné blogy nebo jsem jen naivní důvěřivý čtenář. Jak takový článek vypadá?
  Každopádně předpokládám, že na svém blogu nevydělám ani korunu, a je mi to celkem jedno. Prodávat věci ze "spolupráce", to by mi musela ruka upadnout. A proč vůbec vydělávat na svém koníčku? Taky třeba ráda poslouchám hudbu a nečekám, že mi za to někdo bude platit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. placený článek? jak vypadá? většinou je naprosto od věci a od tématu blogu. a určitě tam bude spousta nějakých super odkazů. tedy teď soudím z nabídek, které mi přišly v poslední době. jakože mi napíšou článek o kabelkách a moji čtenáři to prý úplně ocení. tak nevím, kdy jsem tady měla naposledy článek o kabelkách?

   Vymazat
 42. Ani jsem nevěděla, že existuje tolik možností a že by se dalo vydělat i jak než třeba produkty k testování.
  Blog nemám ani rok, beru ho jako koníček, který mě chytil a ze začátku mě ani nenapadlo, že bych se k nějaký spolupráci dostala. Dostala a strašně mě to těší. Pokud čtu na několika blogách recenze na ten samý produkt, nevadí mi to, sama mezi některé asi patřim, co jsem ted četla na něco recenze. Posílá se to více lidem, tak je jasný, že bude více recenzí.
  Ovšem nehodlám se zaprodat, spolupráci votám, vážim si toho, ale neznamená to, že výrobek budu vychvalovat do nebe. Pokud mi nebude sedět, napíšu to nedoporučim ho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jj, možností je spousta. vlastně jsem i na nějaké zapomněla. třeba v zahraničí vydávají blogerky i knížky. nebo jedna blogerka pořádá i kurzy o tom, jak blogovat. ale je pravda, že tyhle možnosti asi nemá blog se 150GFC.

   Vymazat
  2. Hele, i u nás vydávají blogerky knížky a jedna pořádala kurzy o tom jak blogovat;-)

   Vymazat
  3. Kurzy? Tak to je husty. To uz mi prijde moc, me by nenapadlo, ze bych si nejak tim vydelavala, krom tedy nejake spoluprace, kdy dostanes produkt a zrecenzujes ho. V podstate me ani na zacatku nenapadlo, ze bych se k nejaky dostala a je to spise jen tresnicka na dortu:) Ani netouzim po tom, aby me nekdy treba lidi poznavali na ulici:D

   Vymazat
  4. kurz blogování jsem už viděla i u nás, ale knížku ještě ne. kdo vydal knížku u nás?

   Vymazat
  5. Šťastný blog, Hana Rawlings (nevím, jestli to píšu úplně správně), pak ta Annete Grubner nebo se na to minimálně chystala a ještě jsem slyšela, že někdo z takových těch básnických blogů.

   Vymazat
  6. šťastný blog... to vlastně vím. ty další neznám/ nečtu. už jsem se bála, že jsem u někoho promeškala knížku.

   Vymazat
 43. Ja teda jestli muzu, tak pridam svoji trosku do mlyna. Na tom, ze blog vydela nejakou tu korunu nevidim nic spatneho, protoze vetsinou je to nekolik let prace a spousta casu a penez vynalozena do blogu. Ano, je to konicek a porad to tak beru, ale na druhou stranu jsem za ty ctyri roky uz do toho investovala tolik penez a casu, ze je pekne, ze treba nekdo moji praci oceni. Samozrejme uzivite se tim neda a treba mit banner Paypalu, aby mi lidi posilali primo penize, to bych si nedala, to bych se uplne stydela :D Osobne mam neco podobneho jako Adsense, takze mam par reklam na blogu, nekde i affiliate link, ale jako rikam, jde z toho par korun, nic extra. Kdyz mi nekdo posle produkt zdarma, tak napisu, ze je to PR sample. Jednak se to podle zakona musi (tady v UK a v US taky) a jednak mi to tak prijde cestnejsi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mi se ten zákon, že se to uvádět musí líbí. jsem docela citlivá na takovou tu skrytou reklamu a mám raději všechno na rovinu. blogováním se uživit dá třeba v americe, tam jsou profesionální blogerky... u nás určitě ne. nebo možná částečně, ale musí se tomu pak hodně obětovat a asi to hodně zasáhne do soukromí si myslím. jo, ale já o tom vím dost kulové... takže možná ne?

   Vymazat
 44. Holky bloggerky, mám pár dotazů:
  Vy, co vás oslovují ty firmy a používáte různé nástroje, kolik tak máte čtenářů?
  A to si vás najdou sami, nějakým scanováním blogosféry?
  A chtějí spolupracovat bez toho, aby viděly nějaké vaše statistiky?
  A jak je to finančně: uzavíráte nějaké smlouvy, dáváte jim doklady o příjmu peněz (v případě placení za články, za inzerci)? Odvádíte daně (pokud vám to navyšuje jiné příjmy, samo o sobě to asu do zdanitelných výší nedosáhne)?
  A fakt někdo něco měsíčně vyděláte, co by stálo za povšimnutí? Kolik tak to třeba dělá na hodinu práce nebo na jeden článek nebo na jednoho čtenáře?
  Mně se zdá, že celý ten byznys je nějaký slabý. Protože mně přijde, že se blogem tak tak uživí jen Czech chicks díky shopu a placeným článkům, a to jim to asi ještě zaplatí jen zábavu, life zřejmě platí z normálního zaměstnání (anebo z dotací :)).

  BTW: Mimo EU dováží ta paní s kosmetikou Natura Siberica, ta co se i v blogosféře pak náramně divila, že oficiální distributor po ní najednou chce, aby prodávala za jeho ceny - sedí to? Nemůžu si vzpomenout na jméno shopu, tuším že paní má v diskusích přezdívku Sharon, ale ta přece nemá blog, shop provozuje "nasucho". Nebo jde o někoho jiného?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po mě zatim nikdo nechtěl žádný statistiky. Čtenářů mám přes 150, začla jsem se spoluprací teprve nedávno a první bylo knižní nakladatelství, to jsem čtenářů měla asi kolem 130. Nakladatelstvím jsem napsala sama, zda by neměly zájem o spolupráci. A teď mě docela oslovují sami, což potěší, ale také by mě zajímalo, kde na mě narazili. :D

   Vymazat
  2. ano, niektore firmy vyzaduju pred zaciatkom spoluprace aj statistiky, ale povedala by som, ze su to stale skor vynimky.

   Vymazat
  3. tak o kauze natura siberica nic nevím, takže tam neposloužím.

   jinak ad blogování:
   statistiky si občas někdo řekne, ale smlouva se nepodepisuje žádná... alespoň já na to ještě nenarazila.
   daně neodvádím, protože nic nevydělávám. ale nějaká ta tisícovka se vydělat asi dá. když třeba přijmeš nevím tři spolupráce za měsíc, každá za pětistovku. k tomu napíšeš dva sponzorovaný články, každý třeba za dvě stovky. a jsi dejme tomu v affiliate programu, který ti vynese taky pětistovku. (tedy teď to odhaduji z nabídek, které přišly mně tento měsíc, takže to může být určitě různé) ale tohle se týká opravdu už velkých blogů. a hodinová sazba je fakt malá, určitě pod stovku, nejspíš i pod padesát, možná třeba i pod dvacet za hodinu...
   no a oslovují většinou firmy, i když taky si můžeš někam zkusit napsat sama. od kolika GFC to nevím, možná tak od 200? v tolika mě poprvé někdo oslovil, ale to byla jiná doba a málo blogů.

   Vymazat
  4. Nejlepší je, jak všichni vesele diskutují, ale když se parfumerka zeptá konkrétně, tak se skoro slehla zem. Já k tomu sice nemám moc co říct, ale přispěju aspoň troškou.

   Podle mě některé firmy scanují blogosféru a napíší většině blogerů, na které narazí - nabízí náušnice k recenzi, tetování, spodní prádlo, brýle Firmoo,... U známějších firem si nejsem jistá, ale asi sledují blogery delší dobu a dávají na různá doporučení. Firmy oslovují samy, ale nevidím nic špatného na tom, když je bloger osloví sám.

   Statistiky po měl chtěl někdo jen jednou (uvedli to hned v úvodním emailu, společně s dalšími požadavky), ale abych někomu ofocovala statistiky blogu, který si píšu pro zábavu, a plnila nějaká další pravidla - například recenze hotová do dvou týdnů, tak na to zvysoka s***.

   Smlouvu jsem nikdy neuzavřela, ale slyšela jsem, že jedna blogerka musela. Daně žádné neodvádím, protože nevydělávám.

   Největší nabídku, co jsem kdy měla, bylo 700 Kč ve formě slevového kupónu za napsání 1 článku s odkazy. Původně měl být kupón určený pro mě, ale protože asi navždy zůstanu blbem, dala jsem ho do soutěže pro čtenáře. Z čehož ale plyne, že když budete mít slušně navštěvovaný blog a budete psát několikrát do měsíce PR články, můžete si parádně přivydělat.

   Pak mi ještě někdo nabízel 100 Kč měsíčně za umístění banneru (nesouvisejícího se zaměřením blogu) na blog, ale zase tak velký blb nejsem... Z tohoto si zase můžete odvodit, že pokud má někdo návštěvnost v řádech několika tisíců lidí denně a na jeho blogu jsou bannery (nemyslím reklamy od Googlu), může se tímto způsobem dostat k zajímavým částkám. Jen vám to nikdy nepřizná :D

   Vymazat
  5. Díky za odpovědi. Mne totiž zaujalo na blogu Inadequatecliche v tomto článku http://www.inadequatecliche.net/?p=1303, že tahle bloggerka soupeří s někým, zřejmě s Czechchicks, u nějaké značky (značek); podle článku snad samy bloggerky oslovují zajímavé firmy a usilují o spolupráce. Ona sebe a svůj blog bere trochu moc vážně, na můj vkus, ale podstatu v článku postihla. Tak si říkám, jestli to fakt může poskytnout tolik peněz a výhod, že někomu stojí za to o tohle usilovat.

   Vymazat
  6. soni, já myslím, že když se snažíš, tak se vydělat i dá. trošku je tedy problém, že polovinu výdělku budeš mít třeba v kosmetice. jako sérum lancome za dva tisíce je sice super, ale rohlík si za to nekoupíš.

   parfumerko, zas až tolik, aby se o to přetahovaly, se podle mě vydělat nedá. ale co já vím, tohle už jsou fakt velké blogy, asi tak třikrát vyšší liga, než co si tady hraju já, takže možná tam jsou ty částky zajímavější...

   Vymazat
  7. Ježiš, já jsem se nad tím včera tak hluboce zamyslela, že jsem nenapsala podstatu: tak CC píšou, že mají denně 15.000 návštěv. Jágrová v TV říkala, že má 10.000. Kolik ale může mít Inadequate? Pochybuju, že to jde do tisíců, tipuju spíš desítky - publikuje docela málo a i když je to moc hezký blog, není pro každého, není populární. O tom asi svědčí i počet komentářů pod články (i když CC poslední dobou taky výrazně poklesly).

   Takže mne na tom zaujalo, jestli je těch deset až patnáct tisíc možných, protože takovou čtenost nemají ani tištěné časopisy, když se to nasčítá za měsíc.
   A pak jaká je pak hodnota pro firmy, jestli to, jestli ten blog vypadá vkusně a profesionálně s dobrými tématy i texty (Inadequate), nebo je to amatérština s obrovskou čteností (CC). Protože evidentně se sešly u jednoho partnera (i když teda není jisté, že to byly CC, dvojic blogerek je víc), a jestli tedy blogy typu CC dostanou víc peněz za stejnou spolupráci, nebo jestli se to mlátí hlava/nehlava, tady máš kabelku a poukázku na třista a nezajímá nás jak vypadáš, hotovo.

   Vymazat
  8. hele ta návštěvnost... já fakt nevím. ale myslím si, že to asi reálné je. záleží samozřejmě na takových těch unikátních přístupech. protože sice fajn 10 000 za den... ale stejně tam každý den přijdou ti samý, takže za měsíc to není 300 000, ale třeba 20 000, takových 8 000 stálých a zbytek co přišel prostě omylem nebo nově. (ta čísla si tady hrubě vymýšlím a moc nad tím nepřemýšlím, takže je neberte moc vážně)

   a podle čeho to firmy vybírají? to tuším ještě míň. určitě jim záleží na čtenosti, nevíc se asi kouká na GFC. ale zase to vybírají jenom lidé, takže určitě nabízí spolupráci blogům, které se líbí jim.

   Vymazat
 45. Ahoj,
  som rada, že som si napísala tento článok. Môj blog je zatiaľ iba také "babatko", blogujem z dôvodu, že potrebujem vypnúť a písanie pre blog ma aspoň na chvíľu vytrháva z každodenných starostí. Každopádne som absolútne netušila o všetkých druhoch "zárobkovej" činnosti, ktoré súvisia s blogovaním. Áno, predpokladala som, že úspešné blogy sú oslovované s ponukami, prítomnosť bannerov (dobre som to nazvala?) nie je možné si nevšimnúť a hlavne "cookiesky", ktoré nám akoby stále pripomínajú, "čo potrebujeme". Subjektívne sú mi asi najviac sympatické affiliate programy. Nikoho neodsudzujem, za to, že prijíma rôzne ponuky, len mi možno trochu vadí, ak niekto po piatich dňoch hodnotí napr. krém proti vráskam a má 20 rokov...No, ale zasa rozumiem, že dievčatá musia splniť niekedy absolútne nezmyselné časové targety (2 týždne v prípade troch druhov šampónov, no...). Neviem, či bol môj komentár vôbec k niečomu dobrý, ale každopádne som rada, že si mi poskytla nové info.:) Pekný večer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo no... podmínky spolupráci občas jsou fakt na palici. a komentáře určitě dobrý, moc za něj děkuji!

   Vymazat
 46. Ja som len zacinajuca, mala blogerka :) Peniaze vobec neriesim, pisem pre radost a musim povedat, ze ma to bavi. Spolupracu by som zobrala len v tom pripade, keby ma tie vyrobky ozaj zaujimali.
  Ako ctenarke mi nevadi, ked je clanok sponzorovany, resp. ze boli blogerke vyrobky poskytnute. Ocenujem, ked je to uvedene na zaciatku, ako pises, nie mikropismenkami na konci (hoci je to pocas clanku aj tak poznat). Co fakt neznasam, je uplne nekriticka, priam ospevna recenzia nejakej priemernej veci, ktora bola blogerke poskytnuta na testovanie. Ten blog uz potom vacsinou nenastivim..
  A blogerky by som asi nedotovala cey Paypal. Nvm ani preco, pretoze ked ma bavia a chcem aby pisali dalej, patrilo by sa, ze..ale nvm, asi by som k tomu musela byt nejak motivovana :))

  Peacock & Pineapples

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak nekritické recenze už ani nečtu. a děkuji moc za komentáře.

   Vymazat
 47. 1.Mne osobne to, že blogerka zarába, nevadí ani trochu. Ak blog za to stojí, tak ho čítam. Rovnako e-shopy. Ak niekto považuje založenie si paypal účtu a nakupovanie z internetu za nesmierne zložitú a nebezpečnú vec, tak je len logické, že ten, čo to urobí zaňho, si za to aj nechá zaplatiť :-). (ja ho mám aj vďaka trb a jej článkoch o tom, že čo všetko musíme urobiť v tomto roku...nepamätám si presne názov a som lenivá ho hľadať).
  2. to, či si blogerka blogerka recenzovanú vec kúpila je nepodstatné, ak hodnotenie má hlavu a pätu. ak 20-ka recenzuje matriciane od biodermy je to samozrejme nezmysel. rovnako ak má zmiešanú pleť a hodnotí makeup na suchú pleť. vtedy si poviem wtf?
  3. aj nesponzorované a veľmi úprimné recenzie sú nanič, ak je blogerka hlupaňa - ak zhodí nejaký produkt, lebo ju vysušuje, pričom chudák robí len to, na čo bol určený, len sa nerátalo s tým, že blogerka si na seba nacápe ďalšie 2-3 produkty ktoré majú robiť to isté.
  4. za seba hovorím, že najlepšie blogy sú špecializované. viem prečo čítam osamelú cyklistku a prečo trb. a prečo mám rada černú mooru.
  a odpoveď na otázku - nie, neprispejem. neplatím ani fukovi, pričom ten mi ušetril dosť peňazí za lístky do kina, keď som tam vďaka jeho recenziám nešla.
  viktoria

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fakt jo? kvůli mně sis založila paypal? téda to je super. děkuji moc za komentář, to je snad ještě lepší, než kdyby si mi něco poslala na ten můj paypal.

   Vymazat
 48. P. S. Z toho pidipísma na konci si v aktuálním článku dělám legraci, ale nevím, kolik lidí to pochopí :). A ti, u kterých se to vyskytuje, mě asi nečtou.

  OdpovědětVymazat
 49. Tak já přidám taky svou pomyslnou trošku do mlýna. Já osobně si myslím, že blogem se vydělat dá a věřím tomu, že taková Pavlína nebo holky a A cup of style si tím vydělají poměrně pěkné peníze. Ale mám na mysli pouze bannerovou reklamu, která nejde přes AdSense, ale přes napřímo zadávané kampaně od agentur. Nevidím důvod, proč na blogu nemít reklamní kampaň, když má blog vysokou návštěvnost a byla by hloupost na tom něco nevydělat. Jediné, co já osobně nemám ráda jsou reklamy na různé čínské eshopy typu romwe atd...
  K dalším bodům z tvého článku - nevadí mi recenze, když někdo píše o značce, která mě nezajímá nebo mi přijde, že už jsem jí viděla na několika blozích předtím, tak ji jednoduše nečtu. Já jsem zase ráda, když se to objeví na více stránkách, alespoň si můžu přečíst více názorů.
  Co mi ale trochu vadí je, že v zahraničí se blogováním živí plno lidí a tady v Čechách, když někdo začne vydělávat na svém koníčku, je to bráno hned jako zaprodání se za něco a hned se do něj začnou lidi opírat. Tenhle postoj nechápu - není to snad snem každého, živit se svým koníčkem? Já osobně fandím všem blogerkám, které si blogováním vydělávají, ať je to pár stovek nebo desetitisíce měsíčně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky si myslím, že něco se vydělat dá.

   je mi jasné, že to z toho článku až tak nevyznělo, ale já proti vydělávání na blogu asi nic nemám. když je to na rovinu a jasné, o co jde... vadí mi spíš takové to jakoby mlžení (a dělání ze sebe hrdinku a tak), což jasně asi souvisí s tím, že prostě u nás v čechách se vydělávání peněz většinou závidí a hned se to kritizuje... takže je lepší mlžit... no když se mlží, tak stejně je to každému jasné a hned se to zase kritizuje... takže se začne mlžit ještě víc.
   takový docela začarovaný kruh.

   Vymazat
  2. Mně taky přijde, že tady nikdo, ani v diskusi nepsal nic proti tomu, že by si bloggerky měly vydělávat, ani jsem nepostřehla nějakou závist.
   Objednaný článek obvykle poznám a v zásadě mi nevadí. Ale zaručeně mne naštve, když věnuju čas nějakému slintu, abych se na konci dozvěděla, že recenzentka o tom neví ani prd, provedla zodpovědně zkoušku nečeho, čemu nerozumí, nesnaží se porozumět a vlatně ji to ani vůbec nezajímá. Ale bylo fajn dostat to zadara a přece to pak nepomluví. Mluvím třeba o "recenzi" na Clarisonic tady: http://www.theczechchicks.com/2013/10/clarisonic-review-giveaway.html, která je výcucem z návodu, který si dokážu přečíst sama a pochopit líp.
   Kdyby si to sama koupila, tak by o tom buď napsala, jak je to super nebo ne (kdyby bylo), nebo by nepsala nic, ale číst si o tom, že přístroj pípne, když dojede a můžou se používat "různé gely", no sorry...mlčeti zlato. Být donátorem toho přístroje, tak se fakt naštvu.
   Ale i tohle považuju za věc bloggerky. Myslím, že se to projeví časem na čtenosti a to je taky její věc.

   Vymazat
  3. Já jsem to psala obecně, ne jako reakci na tebe :-) Z různých článků a komentářů na ostatních blozích mi poslední dobou přijde, že bych se vlastně měla stydět za to, že blog čte hodně lidí a firmy mi nabízejí spolupráci a že to občas vynese i nějaké peníze.

   parfuremka - to jsou takové ty recenze nerecenze, které neurazí nenadchnou. Já se přiznám, že jsem koupi Clarisonicu zvažovala a čekala jsem na recenze, ale žádná mě nepřesvědčila.

   Vymazat
  4. Jsem zapomněla, proč the Czech Chicks nesleduju…tak jsem se koukla a už jsem si vzpomněla. Ne, mně se chce vždycky plakat (a není to štěstím)!

   Vymazat
  5. Simone ♥
   Že zrovna ty píšeš o tom, jak si holky z A cup of style vydělávají blogem, když ty to děláš taky, ale už se k tomu nepřiznáš...

   Vymazat
 50. Tohle je takovy vdecny tema na naslednou diskuzi - a nezklamala:D ja mam pocit, ze jsem ti to tady uz nekdy psala, ale fakt mam pocit, ze blogy x penize zbytecne resis;) proste to zalezi na blogerce, jak to ustoji a jestli bude kecat blbosti nebo psat i na veci zdarma normalni recenze, coz imo neni zas tak tezky ... A jak jsem zrovna nska odpovedela na jednu nabidku na reklamu na blogu - ctenari jsou pro me az na prvnim miste - takze bud zmenej pravidla, aby to bylo trochu na urovni, nebo nemam zajem (ale jsem si jista, ze nezmenej, protoze by to bylo uz moc drahy - ale jsem kazdopadne zvedava, jestli jim na to nejakej blbec kyvne a tu reklamu za takovejch podminek udela, to se dost pobavim)

  P.s. Tlacitko neni v zasade blby a uzivit se da, ale musi to byt asi trochu specifickej blog a ctenarstvo ( treba fuka ma dobry vydelky)

  P.p.s. Christiny se u me taky dockas, vubec nepochybuj :D pac vuni zdarma ja jako parfemovej maniak nikdy nedmitnu (akorat trochu nechapu, jak ji nekdo dokaze zrecenzovat ve trech dnech, trochu rychlovka)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jasně... jsi mi to psala. ale já už to ani tak moc neřeším. já spíš píchám do vosího hnízda, protože ty diskuze jsou někdy tak hezky výživné. až mi je líto, že sem nezavítalo víc anonymů.

   a víš co, třeba recenze na vůni za tři dny asi chápu. jakože vůní se navoníš, voní to - nevoní to... podle mě tam není snad víc co řešit. nebo jo? každopádně jsem žádnou ještě nečetla (jenom u lili) a nejspíš ani tu tvoji neotevřu... nebo si to ještě rozmyslím. vůně tak nějak nepatří mezi moje kosmetické zájmy.

   Vymazat
  2. Na tu vůni psala recenzi i LIFE blogerka a to Život podle Lucie..

   Vymazat
 51. Já jsem zatím všechny nabídky odmítla, přijde mi, že psát článek za něco za co dostanu nějakou kosmetiku, která mě bude k ničemu je blbost. Ale kdybych , mohla psát recenze pro L´Occitane, tak bych uritě neváhala:) Jestli bych ti přispěla na PP to teď těžko říct :)

  OdpovědětVymazat
 52. nechapu proc by vydelavat melo byt spatne

  OdpovědětVymazat
 53. Ahoj! U Adsense formy výdělku na blogu bych jen doplnil, že správně (legálně a účetně v pořádku) by bloger měl být osobou identifikovanou k DPH anebo plátcem DPH, s čímž se pojí spousta administrativy navíc. Sebere to hodně času nebo pár peněz za účetní (nutné měsíční reporty na finančák). Spíše než Adsense bych doporučil affiliate anebo přímou spolupráci. Své zkušenosti sdílím blíže na http://digitalninomadstvi.cz/jak-vydelat-penize-blogem-a-blogovanim/

  OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...