neděle 28. května 2017

Péče o pleť: je vhodné používat vitamin C v létě?

Musím se přiznat, že nemám na tuto otázku jednoznačnou odpověď. Řeším to výrazně už třetí léto, předtím jsem o problému měla menší povědomí, ale na řešení jsem kašlala. A ani tento třetí rok řešení mi zatím nedal jasnou odpověď. Aneb předchozí dva roky jsem vitamin C v létě omezovala. A tento rok si ho naopak dopřeji pořádně. Proč? A jak jsem k tomu došla?

Hlavním problémem v tomto případě je totiž přemíra informací. A nejen to, bohužel většina informací je totiž lifestylového charakteru. A já proti tomu nic nemám, ono vlastně i tento blog je víceméně lifestylový a rozhodně bych nedávala svým recenzím nějaký hlubší až vědecký význam. No jo, ale lifestylové informace mají několik omezení. Zaprvé to, že jsou všude a navíc stejné. Časopisy, blogy, instagramy, facebooky, rozhodně si nemysleme, že jde o něco víc, než jen o povrchní informace. Zadruhé se tyto informace šíří všemi směry, jsou přebírány, maximálně přeformulovány, takže nakonec se z nich ta podstata dost často vytratila. Zatřetí lifestylové informace velmi málo vychází z nejnovějších vědeckých poznatků. 

Dobrým případem je třeba takový ten mýtus o očkování a autismu. To kdysi dávno vzniklo na základě vědeckého pozorování, že očkování podporuje vznik autismu. I když ona studie, co to dokazovala, byla vyvrácena dalšími studiemi a nakonec byla velmi výrazně zpochybněna i její metodologie (ve zkratce to nejspíš bylo tak, že byly vybrány děti s autistickými předpoklady, např. geneticky, a byl zkoumán jejich vývoj ve věku 1 až 2 let, což je doba, kdy se očkuje, ale také kdy se většinou autismus u dětí začíná projevovat, takže metodologicky chyběl jak kauzální mechanismus tak i kontrolní skupina a nejspíš i mnoho dalšího... neboli to nebyl vědecký výzkum, ale tendenční studie s jediným cílem: dokázat, že očkování způsobuje autismus). To jsme trošku odbočili, chtěla jsem tím jenom říct, že ano existují důkazy o tom, že očkování způsobuje autismus, kdysi dávno snad mohly být považovány za relevantní a validní, ale během několika následujících let jsou vědci považovány spíše za zpackané až podvržené. Zatímco původní i vědci přijímané výsledky se tradují dodnes, ty nejnovější studie ohledně autismu a očkování už vlastně nikoho nezajímají.

Čemu totiž věřit v dnešní informační smršti. O vitaminu C se toho tolik traduje a většinou se spíš nedoporučuje používat v létě. Alespoň mi přijde, že když to zadáte vyhledat, tak alespoň 3/4 odkazů vám odpoví, že vitamin C v létě nepoužívat. 


Opravdu ale toto doporučení odpovídá relevantním vědeckým dermatologickým zjištěním? Může, nebo nemůže se vitamin C používat v létě? Ta odpověď má dva směry. Dost protichůdné dva směry.

(1) Vitamin C zvětšuje citlivost pleti, navíc narušuje vrchní vrstvu pleti, a ta je tak citlivější na sluníčko. Není proto vhodné používat vitamin C v létě na sluníčku.
Obojí bylo víceméně prokázáno. Vitamin C je opravdu potenciálně dráždivý a třeba různě citlivá pleť snese různě velkou koncentraci. Vitamin C také opravdu efektivně odstraňuje pigmentové skvrny, což dělá vlastně tak, že narušuje vnější vrstvu pleti a podporuje regeneraci těch spodnějších vrstev. Tak nějak laicky to chápu. A tak nějak laicky se mi obojí potvrdilo i z osobních zkušeností. Vitamin C mi opravdu projasňuje pleť a odstraňuje skvrny, ale zároveň i moji odolnou a hroší kůži občas podráždí, to když ho použiji moc ve vysoké koncentraci. Toto jsou také informace, které se dočtete v různých formách všude možně. Na obalech výrobků jsou to jako benefity i jako varování, v časopisech, na blozích a instagramech. A je jednoduché tomu věřit, protože to tak prostě je a opravdu to tak logicky vypadá. V létě není vhodné používat vysoké koncentrace vitaminu C v kosmetice.

(2) Vitamin C je antioxidant, působí proti volným radikálům a stresu pleti, zvyšuje účinnost opalovacích krémů. Proto by se měl v létě používat, lépe tak ochráníte pleť proti sluníčku.
Že je céčko jeden z nejlepších antioxidantů, to asi kdekdo víme. Navíc nejen brání stárnutí pleti tím, že antioxidantuje, ale také zlepšuje stav pleti tím, že podporuje tvorbu kolagenu a zvyšuje pružnost a regeneraci pleti. Navíc zvyšuje obranu pleti nejen proti volným radikálům, ale především proti slunečnímu záření. Bylo vědecky prokázáno (zdroj), že vitamin C chrání pleť před UVA i UVB zářením sám o sobě, při kombinaci s běžným opalovacím krémem zvyšuje výrazně jeho účinnost. Studie také prokázaly, že v kombinaci s vitaminem E jsou výsledky ještě lepší, některé studie dokonce zkoumaly účinnost mixu opalovací krém + E + C + malic acid, tedy vlastně s kyselinou. Neboli opravdu je tak důležité se při slunečním zářením vyhýbat céčku a kyselinám, opravdu to způsobuje pigmentové skvrny? Nebo je to jen mýtus, který se traduje už léta a který víceméně současný dermatologický výzkum v této oblasti vyvrací?


Asi nemám univerzální odpověď. Při používání vitaminu C v kosmetice se opravdu musíme připravit na třeba i zvýšenou citlivost pleti. To je fakt. Ale vitamin C také zvyšuje účinnost opalovacího krému, to je také prokázáno. Jsou to dvě protichůdné tendence, které si budete muset interpretovat sami. Bude asi záležet na tom, jak moc máte citlivou pleť ať už na složky v kosmetice nebo na sluníčko. Navíc céčko zvyšuje účinnost opalovacích krémů nejen při kosmetickém používání, ale také při jeho konzumaci. Takže vlastně se můžete nadopovat každý den vitaminem C, on je to sice tradičně spíš podzimní a zimní vitamin, kdy se používá proti nachlazení a chřipkám, ale jak ukazují dermatologické studie, tak céčko je vhodné i proti stárnutí pleti a proti poškození pokožky od sluníčka.

Univerzálně platná odpověď by tak nejspíš zněla: kosmetiku s vitaminem C v létě raději nepoužívejte, místo toho se nadopujte céčkem zevnitř, ať už nějakým tím ovocem, nebo doplňky stravy. Pokud se vám i tak objeví nějaké pigmentové skvrny, tak je odstraňte klidně i céčkovým sérem až na podzim.

I přesto jsem se ale rozhodla, že já si budu céčková séra a nejspíš i nějaké ty kyseliny vesele používat letos celé léto. Mám pro to několik důvodů. Minulá léta jsem céčko ani kyseliny spíš nepoužívala a zpětně bych to nehodnotila nějak kladně. Moje pleť je prostě s céčkem a kyselinami spokojenější. Takže to letos zkusíme jinak. Dalším důvodem je to, že mám opravdu hroší kůži, která není citlivá a kterou prostě jen tak něco nerozhází. Takže věřím tomu, že pozitivní dopady céčka jsou o dost větší (ochrana proti UVA/B a rozjasnění pleti) než ty negativní (tedy podráždění a citlivost). No a za třetí používám opravdu důsledně opalovací krém s vysokým SPF. Dokonce jsem letos vytuněná i tím sprejem s SPF pro odpolední opakovanou aplikaci.

Takže s céčkem směrem do slunečných dnů!

15 komentářů:

 1. Ahoj. Vitamín C používám na noc, pravidelně s Retin A krémem. A v případě, že na mě něco leze, podpořím vnitřně vysokou dávkou C, kolem 10 mg. Nikdy jsem neřešila zvýšenou citlivost pleti po céčku, v těch krémech ho moc není. A stejně přes den v létě nejdu ven bez min SPF 30. :-)
  aangie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to já si třeba podráždění a větší citlivosti všimnu, když to s céčkem přeženu. jakože když kombinuji ráno i večer, sérum a tonikum s céčkem, tak pak to večer docela štípe a jsem červená. ale při normálním používání bez problémů i v létě. letos ho budu používat ráno i večer, tak uvidíme, jak to dopadne.

   Vymazat
 2. Později na jaře a v létě céčko nebo kyseliny používám radši jen na noc a přes den se mažu krémem SPF 30 nebo 50, přece jen jsem s dětmi celé dny venku, ale až budu zase celé dny trávit v kanclu, tak to asi zas tak hrotit nebudu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. letos budu právě céčko mazat fakt poctivě i ráno, tak uvidíme, jak dopadnu.

   Vymazat
 3. Ja pravidelne pouzivam toto cecko - https://www.lekarnasporilov.cz/leciva-a-doplnky-stravy/vitaminy-a-mineraly/medpharma-vitamin-c-500mg-s-sipky-tbl-107-prod-uc.html a hlavne na noc a dost mi pomaha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jak přesně tyhle tabletky pomáhají s kvalitou pleti?

   Vymazat
 4. Taky zatím používám céčko (Mad Hippie) a uvidím jak to půjde dál. Ale zaujal mě ten sprej s SPF na odpoledne-o jaký sprej se jedná? A je ho možné dát na makeup? Právě řeším odpolední doplnění SPF, zatím se chystám na nějaký korejský pudr, který má SPF.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. sprej mám la roche posay a je hodně fajn. dokonce má matující efekt, dávám odpoledne normálně na makeup. jen se bojím, že to bude hodně rychle ubývat a stálo to asi tři stovky.

   Vymazat
 5. Trb a co říkáš na vitamin C třeba v šípkovém oleji? já mám třeba hodně citlivou pleť s červenými žilkami, ale i hnědými skvrnkami po pupíncích, rychle se spálím a bojím se jenom Céčková séra používat, ale asi to zkusím na podzim, tak jako salicyliovou kyselinku, na kterou zatím sbírám infa a hodně přemýšlím o bravuře (pixi tonic ve vzorku mi ani tak nic nedělal a to by měl obsahovat silnější glykolovou), tak by mohla být dobrým startem, né? často mě trápí občasný pupínek (beru steroidy a hormony jsou rozhozené)...jinak nepoužívala jsi Céčko od The Body Deli?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. týjo, mně tyhle oleje s vyšším obsahem C nikdy nic nedělaly. nebo dělaly, třeba šípkový olej je fakt fajn. ale když to porovnám s tím, co se mnou umí udělat céčkové sérum (s vyšším %), tak ty oleje prostě nedělají nic. jen namažou. the body deli neznám. jinak bravura salicylová + nějaké to céčko je fajn kombinace.

   Vymazat
  2. díky za odpověď, tak já to s bravurou zkusím a prosímtě doporučila bys mi céčko - nejlepší, co jsi zkusila, pokud se to dá tak říci (takový otázky asi neslyšíš ráda), zatím fakt nevím, po čem sáhnout? Mad Hippie má velkou konzistenci C, podle složení na druhým místě...

   Vymazat
  3. za mě je pořád mad hippie asi nejlepší. měla jsem snad čtyři lahvičky a pokaždé jsem byla spokojená a někdy si ho určitě koupím znovu. má trošku pomalejší účinky, vždycky jsem si počkala tak dva až tři týdny, ale nevadilo mi to. no a jestli máš menší rozpočet, pak the ordinary vitamin C suspension, ale má opravdu hnusnou konzistenci. na druhou stranu fakt funguje.

   Vymazat
 6. Ahoj, prosim ako zrovnavas sera od Mad Hippie a Serumdipity? S tym druhym som spokojna, ale laka ma zlava na Mad Hippie na iherb, ale nechcem zbytocne prehlupit. Ktore je u teba lepsie a ucinnejsie? Dakujem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj, za mě líp funguje mad hippie. serumdipity teď dodělávám a přijde mi účinky o dost slabší. to už mi víc dělaly céčka od the ordinary.

   Vymazat
  2. Okej, tak objednavam! :D A dakujem za odpoved

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...