sobota 9. září 2017

5 věcí v kosmetice, které radí používat věda

Když už jsme si zrekapitulovali, co právě používám z přírodní kosmetiky a co z té asijské, tak se pojďme podívat ještě na poslední důležitý vliv na mou péči o pleť. Možná jsem naivní, ale já opravdu věřím tomu, že kosmetické laboratoře fungují a že opravdu mají vliv na podobu produktů obyčejné komerční kosmetiky. Ano nejspíš je spousta značek, které spadly do toho komerčního víru a které se prostě prodávají už jen proto, aby se prodávaly. Laboratoře pak mají spíš roli toho, kdo snižuje náklady, vymýšlí nové suroviny, které nebudou stát tolik, a nahrazují třeba přírodní látky syntetickými variantami, které se dají vyrobit levněji, rychleji a ve větším množství. Taková je nejspíš jedna strana kosmetických laboratoří.

Ta druhá je ale o dost přívětivější. Hledá nové molekuly, hledá látky, testuje tyto látky a přináší konkrétní výsledky. A hlavně přináší studiemi ověřené výsledky, které můžete dohledat v naprosto nezávislých vědeckých časopisech. Které vám třeba poví, že retinoly opravdu fungují na podporu kolagenu. Které vám poví, jaká je úspěšnost vitamínu C při redukci pigmentových skvrn. A které vám poví, jaké látky opravdu pronikají do pokožky a mají alespoň minimální efekt.

Zvláštní je, že k používání většině těchto produktů jsem přišla vlastní zkušeností ještě před tím, než jsem začala tu kosmetickou chemii tak nějak blíže studovat. Prostě jsem se někde dočetla, že tohle je dobré na to, tak jsem to zkusila a ono to fungovalo. Až nedávno mi došlo, že za fungováním těch různých produktů je schovaný docela solidní vědecký výzkum. K jedné věci mě ale kosmetická chemie opravdu přivedla a tím začneme.pH testovací proužky

Nikdy by mě totiž nenapadlo sledovat pH čehokoli, kdybych si o tom něco málo výzkumů nepřečetla. Abych řekla pravdu, pořád nejsem přesvědčená o nutnosti low-pH péče. Fakt ne. Buďto je to tím, že jsem tak nějak intuitivně používala prostě low-pH čisticí gely, což ale si nemyslím, protože jsem používala hodně mýdla. A nebo je to tím, že tak nějak je to mojí pleti jedno. Takže rozhodně nemůžu prohlásit, že mě věda přivedla k používání jen a pouze low-pH čisticích gelů. Na druhou stranu ale testovací proužky jsem si pořídila a opravdu je používám. Už jen proto, abych měla přehled.


Kyselinová tonika

Používání kyselin hodně souvisí se sledováním pH, protože kyseliny jsou prostě kyselé a přesně to má pleť ráda. Tohle jsem si ale uvědomila až po několika letech, téměř desetiletí úspěšného používání kyselin. Pamatuji si, když jsem kyseliny kdysi zkusila poprvé, to mi snad bylo 24 nebo tak nějak kolem, a už tenkrát mě nadchly. Vyhlazují pleť, regenerují, obnovují. Přesně tak to funguje. Ovšem od té doby, co vím o kyselinách pořád víc, tak nějak i fungují lépe.


Vitamín C

Céčková séra patří asi moje nejvíce používanou kosmetiku. Většinou si céčko dávám dvakrát denně a účinky prostě vidím. Jsou dobrá céčková séra, jsou horší céčková séra, ale každopádně můj život je lepší, když céčkové sérum používám, než když žádné nemám. Vědecké studie tvrdí, že céčko je antioxidant, chrání pleť před vnějšími vlivy a projevy stárnutí. No nevím. Ale vědecké studie také tvrdí, že céčko zesvětluje, regeneruje, sjednocuje pleť a s tím naprosto souhlasím. Proto céčko používám, miluji a nejspíš na věky používat budu.

Vitamin C jako antioxidant proti sluníčku v létě

Retinoly

Retinoly jsem začala kdysi používat, protože mají pověst, že pomáhají na akné. A opravdu fungovaly. pak se mi díky hormonům hodně zlepšila pleť, že jsem je nepotřebovala, pak se mi díky hormonům naopak hodně zkazila pleť, že jsem retinoly používala, ale prostě mi nepomáhaly. A teď je cíleně vyhledávám, protože jsem stará. Retinoly jsou především pověstné tím, že pomáhají s tvorbou kolagenu v pleti a bylo vědecky víceméně prokázáno, že retinoly jsou opravdu snad jedinou 100% účinnou látkou proti tvorbě vrásek. Regenerují pleť, pomáhají s obnovou, rozjasňují a sjednocují. A přesně to dělají, proto je používám a používat budu.

Retinoly drahé, nebo levné?

Kyselina hyaluronová

U kyseliny hyaluronové si pořád nejsem jistá. Jasně začala jsem ji používat, protože všichni kolem tvrdili, že je to boží. Jsem sice neviděla žádné výsledky, prý regenerace, sjednocení, hydratace, ale používala jsem to dál. Teď už vím, že kyselina hyaluronová na sebe váže vodu a opravdu bylo dokázáno, že zvyšuje hydrataci pleti. Pouze povrchově ale, protože pletí neprostupuje, a navíc povrchově dodávaná voda nikdy a v žádném případě nezvýší hloubkovou hydrataci pleti, na to se musí voda vypít. I tak ale hyaluronovou používám dál, protože je naprosto nekonfliktní a opravdu dokáže lehce vypnout pleť, jak zvyšuje tu povrchovou hydrataci. A je mi na pleti příjemná.


3 komentáře:

 1. Velmi zajímavý a poučný článek.. některé informace jsem věděla, ale pár je i pro mě nových.. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Za sebe bych jeste doplnila peptidy. Ty moje plet miluje. Ale to nejdulezitejsi jste napsala. Preji krasny den.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. se přiznám, že peptidy jsem zatím zkoušela jen ze vzorků a nějak jim prostě nedokážu přijít na chuť. mi přijde, že to nedělalo nic.

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...