pátek 29. září 2017

Retinoly versus kyseliny: najdi 6 rozdílů

Retinoly a AHA/BHA kyseliny se můžou často zaměnit, oni totiž působí stejně. Při nanesení na pokožku můžete pozorovat stejné příznaky. Štípe to, dráždí to, červená to, pak se to třeba loupe a delší dobu trvá, než si na obojí pokožka zvykne. Navíc můžete z toho být červení, vysušení, podráždění. Ale potom, co si konečně pleť zvykne, je najednou jemnější, hebčí, hezčí. Však říkám, retinoly a kyseliny jedno jsou.

To ale neplatí tak úplně docela. Retinoly a kyseliny totiž nejen působí na pleť jiným mechanismem, ale mají i jiné účinky. Na což je dobré myslet a rozhodně nezaměňovat vedlejší účinky a aktivním působením. Jak to tedy je. Jaké jsou nejdůležitější rozdíly mezi kyselinami a retinoly a jak nejlépe to všechno kombinovat.


(1) Retinoly nedokáží pokožku peelingovat

Pokud používáte kyseliny a někdo se vás zeptá na důvod, proč vlastně kyseliny používat, tak nejspíš jako první maximální druhý důvod zmíníte, že je používáte jako chemický peeling. A přesně to kyseliny dělají. AHA tak většinou najdete nejen v nějakém tom séru a toniku, ale i v mycích gelech nebo v maskách a chemických tekutých exfoliantech. Po nanesení kyseliny pracují ve svrchních vrstvách pokožky, odstraňují odumřelé buňky a pomáhají obnovovat pokožku. Jako výsledek se můžete začít loupat nebo zčervenáte, na druhou stranu získáte jemnou a hebkou pokožku

Proč se to plete s retinolem? Protože prostě přesně tyto příznaky můžete pozorovat, když s retinolem začínáte. Ráno se můžete probudit červení, po pár dní používání se začínáte loupat a vypadá to jako obnova pleti. To ale není tak nějak funkce retinolu. Jeho hlavní funkcí v kosmetice je to, že proniká do pokožky a tam stimuluje tvorbu kolagenu. Vědecky prokázáno! Díky tomu se pokožka rychleji regeneruje a také obnovuje. Všechno to červenání a loupání je víceméně nežádoucí vedlejší reakce. Navíc pokud používáte retinol v produktu vhodném pro svůj typ pleti, tak červenání a loupání by mělo během několika týdnů zmizet. Kdežto po dostatečně silném chemickém AHA peelingu se objeví snad vždycky, protože to je přesně jeho funkcí: sloupnout svrchní vrstvu pleti.


(2) Retinoly stimulují tvorbu kolagenu

Bylo to dokázáno opravdu na hodně pokusech a studiích, takže bychom tomu snad i mohli věřit. Díky vyšší produkci kolagenu je pokožka po používání retinolů hebčí, hladší, jemnější. Retinoly působí nejen proti vzniku nových vrásek, ale dokáží zjemnit i ty stávající. Kdežto AHA ani BHA kyseliny tyto schopnosti nemají. Ono na efekt se to může jevit stejně, jak kyseliny odstraní vrchní vrstvu, tak se pokožka bude jevit hladší a vrásky budou jemnější. To je ale pouze krátkodobý efekt, pokud přestanete kyseliny používat, tak se pleť velmi rychle vrací ke svému původnímu vzhledu. Retinol oproti tomu může působit pomaleji, ale zároveň má také mnohem trvanlivější výsledky.


(3) Retinoly vstupují do pokožky

Pokud jde o působení na pokožce, tak opět jsou velké rozdíly mezi kyselinami a retinolem. Kyseliny mají větší molekulární hmotnost, což je předurčuje k tomu, aby působily na povrchu pleti. Retinol ale prostupuje do pokožky a působí v hlubších vrstvách. Přesně díky tomu má výrazněji dlouhodobější účinky a také retinolům trvá déle, než se ty pozitivní účinky projeví. Ze začátku používání retinolů totiž můžete na pleti vidět jen ty vedlejší účinky, jako je slupování a červenání pokožky.

Kdy používat který? Jak je tedy ideální používat retinoly a kyseliny? A neruší náhodou svoje účinky? Bylo řadou studií prokázáno, že retinoly a kyseliny nejen, že nemají kontra účinky, ale naopak jsou schopné zlepšit navzájem svoje efekty. Existuje tedy na internetu i úplně opačná teorie, tedy že kyseliny snižují účinek retinolu. No prošla jsem si různé zdroje a "důkazy" a rozhodla se věřit spíš té teorii první. Tedy že používání kyselin zvyšuje účinnost retinolů. Měli byste nejdřív použít cokoliv kyselinového (masku, peeling, čistící, tonikum). Tak odstraníte vrchní vrstvu pleti a poté aplikujete cokoliv s retinolem (sérum, krém). Díky dříve působícím kyselinám retinol dokáže proniknout do pleti dále a ve větším množství, je tak účinnější a efektivnější. Je také vhodné retinol aplikovat zhruba 30 minut poté, co například aplikujete kyselinové tonikum. Kyseliny tak mají možnost působit opravdu maximálně a maximálně zvyšují i pronikání retinolu do pleti.


(4) S retinoly nemusíte sledovat pH

Retinoly jsou víceméně pH stabilní. Mají dlouhou trvanlivost, dokáží efektivně působit i při nesprávném skladování. Nebo jako berme to s rezervou, ale rozhodně vám dále vydrží aktivní retinol, než jakákoliv kyselina při špatném skladování. Oproti tomu kyseliny jsou opravdu citlivé na změny pH, od toho se taky jmenují kyseliny, potřebují být kyselé. Při vyšším pH ztrácí svou účinnost.

Kdy tedy používat retinoly? Díky tomu, že retinol se neznehodnocuje při nižších ani při vyšších pH, tak v podstatě z tohoto hlediska je jedno, kdy retinol použijete. Teoreticky si klidně můžete dát AHA peeling, pak namazat retinol a pak si ještě plácnout BHA krém. Není to nic proti ničemu. I když retinoly tedy dosahují největšího účinku, pokud jsou aplikovány až po kyselinách.


(5) Retinolu vám stačí jen maličko

Retinolu většinou v kosmetice najdete tak kolem jednoho procenta, častěji asi pod jedno procento. Dvě procenta, tak to už je síla, cokoliv nad je víceméně raritka. Je to dáno tím, že retinol je opravdu silná látka, která má viditelné efekty i při oné jednoprocentní koncentraci v produktu. AHA pak najdete většinou v mnohem vyšších koncentracích. Myslím, že tak 5 % je pěkný začátek, kolem 20 % to už bude opravdu síla, výše bych snad raději na domácí použití pro začátečníky nešla. BHA se dává v menší koncentraci, je to dané tím, že se váže na tuky a dost vysušuje pokožku. Pro domácí použití a nějaké to domácí mazání je koncentrace většinou kolem 2 %.


(6) Je lepší, když retinol zůstává na pleti

Přiznám se, že mám doma masku s obsahem retinolu. A myslím si, že je to spíš marketingový účinek, protože vůbec nevidím žádné výsledky. Jak používám retinoly vlastně každý večer, tak bych čekala, že dny, kdy si dám i masku, tak prostě budu pak hezčí, ale tak nějak se toto nestalo. Ono totiž retinoly by měly proniknout do pokožky a teprve poté působí. Pokud na sebe namažete masku a po deseti minutách to smyjete, tak si myslím, že účinky opravdu nebudou nějak obrovské. Oproti tomu silné kyseliny se občas klidně i vyplatí nanést jen na pět minut a umýt. To když chcete bleskový efekt a nechcete se zdržovat s nějakým stopováním a doporučeným působením.

Jaká je optimální doba působení kyselin? No to je opravdu otázka. Na spoustě kyselin, ať už těch Bravura nebo na The Ordinary červeném peelingu je doporučená doba působení, většinou v řádu několika minut. Ale přiznám se, že to nedodržuji a že jsem už červený peeling na sobě měla více než hodinu a taky jsem to přežila. Takže tady mám hodně šalamounskou odpověď, kyseliny na sobě klidně nechejte, jak vám to vyhovuje. Pokud máte citlivou pleť a opravdu to bolí, tak je naneste jen na bleskové dvě minuty a pak smyjte. A když jste hroch lempl jako já, tak to klidně naneste a zapomeňte na to.

12 komentářů:

 1. Tak po přečtení tohoto článku se přestanu bát a máznu retinoidy 30 min po kyselinách. Zatím jsem střídala večer obden, měla jsem za to, že se AHA/BHA s retinolem nekamarádí. A jestli tady někdo váháte nad kyselinami, tak se vůbec nebojte, používám 2% BHA na svou hrubší, mastnou pleť a jejich objev byl pro mě (spolu s konjakovou hubkou) game changer. Eva P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky byla pro mě salicylová zlomová. jsem ji tedy kdysi mívala v krému a určitě ještě v něčem, ale nikdy mi nic tak nefungovalo jako salicylový peeling od bravura. jinak já tedy kyseliny a retinoly normálně kombinuji. věřím tomu, že pro některou pleť to může být už třeba i moc, ale na mě to funguje prostě skvěle.

   Vymazat
  2. A kde tu bravuru kupujete? Našla jsem ofiko stránky, za 10 liber 30 ml. Mám zatím Paula's Choice a vychází to líp. Kdybyste někdy udělala článek o tom, kde to vlastně všechno kupujete, budu moc ráda. Jo a super blog, objevila jsem ho přes odkaz na justskincarethings a čtu to tu postupně všechno:) Eva P.

   Vymazat
  3. kupovala jsem vždycky na ofiko stránkách, jinde to snad ani nejde. mně paula moc nevyhovuje, protože používá silikony, což se mi moc používat nechce, když nemusím. a jinak děkuji.

   Vymazat
 2. Imo fakt přínosnej a povedenej článek, palec nahoru :)

  OdpovědětVymazat
 3. A nejaky doporuceny retinol prosim.
  Dekuji hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj, za mě the ordinary retinoly. ty nové jsem teda ještě nezkoušela, ale určitě se na ně chystám.

   Vymazat
  2. Dekuji vyzkouším hanka

   Vymazat
 4. jelikož taky spadám do kategorie líný hroch, tak mě ani nikdy nenapadlo kyseliny umývat :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...