neděle 17. prosince 2017

6 tipů, jak dostat z kyseliny to nejlepší

Ovocné kyseliny patří asi mezi moje nejoblíbenější složky v kosmetice. Hlavně poté, co jsem objevila kouzlo těch čistých kyselin v peelingu od Bravura. Nebo jasně není to čistá kyselina, ale není to kyselina v něčem. Jako kyselina v krému, kyselina v séru, kyselina v toneru... je to prostě jenom kyselina s minimem dalších složek, jen aby to nebylo moc kyselinové a aby to neškodilo. Aby to prostě jen tak kosmeticky kyselinovalo.

Aby byly kyseliny co nejvíce užitečné a účinné, je vhodné dodržovat několik málo pravidel. A pokud vám to přijde pořád málo, tak je zase pár triků, jak účinnost kyseliny na pleti ještě zvýšit.

(1) Sledujte pH
Základem účinnosti kyseliny je jejich nízké = kyselé pH. Pokud stoupne nad určitou hodnotu, tak kyseliny prostě nefungují. Místo exfoliačních výsledků budou ty AHA jen hydratovat, zatímco ty BHA jen vysušovat. No a to je všechno. Platí také jednoduchá závislost, že čím nižší pH, tím víc je kyselina účinnější. Což tedy znamená, že může být účinná až moc. Je tak maximálně vhodné si třeba i změřit, jaké pH kyselina má. Aby nebylo moc nízké = škodlivé, ale ani moc vysoké = neúčinné. U salicylové hledejte nekompromisně hodnoty pod 3, u AHA kyselin to může být i víc. 

Tip: Pokud máte pocit, že kyselina nějak nefunguje, je dobré si to pH změřit doma na obyčejný lakmusový papírek.(2) Kyseliny nepřendávejte do jiných obalů
Protože pH je důležité, tak bych se opravdu přimlouvala za neodlévání. Jasně, taky si odlévám, ale většinou větší množství třeba toneru. U těch kyselinových peelingů pak zůstávám jen u originálního balení.

(3) Kyseliny mezi sebou nemíchejte
Salicylová potřebuje prostě nižší pH než AHA. Takže pokud tyto dvě smícháte, tak se dostanete na vyšší hodnoty, než by si BHA pro svou maximální efektivnost zasloužila. Proto se mi nelíbí moc červený peeling od Ordinary, přijde mi, že salicylová tam prostě nefunguje naplno. A dávám si na to pozor a vybírám produkty, které BHA a AHA nekombinují. Navíc myslím, že i ta kombinace různých AHA je trošku ošidná.

(4) Nemíchejte kyseliny vlastně s ničím
Přiznám se, že než mi to došlo, tak jsem si klidně přikápla kyseliny do jílových masek. Nebo do Problem Solver od May Lindstrom. A pak později mi došlo, že v podstatě kyselina tam ztratila své kyselinové pH, takže vlastně možná tam nebyla úplně zbytečně, ale jako normálně exfoliačně to taky nefungovalo.

(5) Vrstvěte kyselinu a čisticí masku
Řešením je tuhle účinnou péči vrstvit. Takže nejdřív nanést kyselinový peeling. Nechte působit třeba 10 minut. Ani nesmývejte a rovnou naneste čisticí masku. Díky kyselině se uvolní póry a navíc se odstraní suché šupinky kůže. Čisticí maska se pak lépe dostane do pórů a efektivněji čistí. Tímto trikem dokážete maximálně zvýšit účinnost i té nejobyčejnější jílové masky.

Tip pro všední den: salicylová od Bravura + Azélique černá maska


(6) Vrstvěte kyseliny
Chcete to ještě účinnější? Vrstvěte nejen masky na kyselinu, ale i samotné kyseliny. Tak nějak platí, že pokud vezmete stejné množství kyselinového peelingu, tak bude mít menší účinek, když to nanesete na obličej najednou ve větším množství, než kdybyste si nanesli dvě tenké vrstvy po sobě. Takže v případě, kdy chci opravdu extra péči, tak dávám dvě vrstvy peelingu s asi 10minutovou pauzou mezi vrstvami. Jo a v každé vrstvě můžete dát jiný druh kyseliny, skvěle to kombinuje účinky.

Tip extrémní péče: Bravura salicylová + Bravura mléčná + May Lindstrom Problem Solver

8 komentářů:

 1. Počkat...takže míchat je nemůžu, vrstvit je můžu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že se mohou i míchat, ale lepší účinky budou s vrstvením (jedna kyselina odstraní odumřelou část pokožky, druhá pak může líp působit do houbky), - připadá mi to podobné jako nepoužívat šampón 2 v 1, ale dát si radši čistící šampón a pak výživnou masku.

   Vymazat
  2. přesně tak, pro větší účinnost vrstit. a nejlépe počkat alespoň pět deset minut mezi vrstvami.

   Vymazat
 2. při představě, že ty kyseliny vrstvím mám husí kůži. nemůžu je pomalu používat ani každý druhý den, ne tak ještě najednou. závidím tu odolnost.

  OdpovědětVymazat
 3. Já používám na pleť ráda séra značky Delia, kyseliny to bych si asi neriskla :D

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, mám k těm kyselinám takový dotaz. Nechala jsem se nalákat a pořídila je, mám z nich ale dost velký respekt a řeším, čím si předtím čistit/odličovat pleť, protože v návodu píšou, že minimálně 24hodin před nemám používat žádné přípravky s obsahem kyselin. Co jsem ale koukala do svého arzenálu, všechny mé přípravky k čištění něco takového obsahují. Chci se tedy zeptat, jestli to řešíte, nebo ne, a případně co používáte. Díky moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. aha, tak já to nějak extra neřeším. používám kyseliny bravura v peelingu třeba i čtyřikrát týdně. každý den používám kyselinové tonikum a taky lactic acid sérum od the ordinary. dokud nemám podrážděnou pleť, tak to neřeším. ale je tedy pravda, že zrovna čistící gel mám bez kyselin. ale ráno mám čisticí prášek a ten myslím obsahuje lactic acid a taky mi vyhovuje. všeobecně bych řekla, že si to každý musí vyzkoušet na vlastní pleť... co všechno ještě snese, nebo už vůbec nesnese.

   Vymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...