úterý 20. března 2018

Acwell Licorice pH Balancing Cleansing Toner, aneb pohádka o pH a lékořici

* koupené na eBay (prodejce už nevím, prostě někde tam v jungli)

Abych se přiznala, tak s tímto tonerem máme spolu docela dlouhou a strastiplnou cestu. Rozhodně to nebyla láska na první pohled, ani svatý grál na první pohled, vlastně to na první pohled nebylo ani přijatelné. Přišlo mi totiž, že jsem se při prvním i druhém pohledu osypala. Jako je pravda, že jsem tenkrát před rokem neměla pleť zrovna v nejlepší kondici. A taky je pravda, že jsem ten toner vždycky zkoušela ještě s dalšími novými produkty, takže jsem si nikdy nebyla stoprocentně jistá, že je to jeho vina. Ale opravdu jsem si to myslela.

Protože ale ucpávání pórů je záležitost trošku ošemetná, tak zastávám pravidlo „třikrát a dost“. Tož vzala jsem na podzim Acwell toner potřetí, zhluboka jsem se nadechla a vydechla až po týdnu, kdy mi začalo být jasné, že se žádné ucpávání asi nekoná. A opravdu se nekonalo, takže od té doby jsme nerozluční přátelé. Dokonce zvažuji, že bych si ho koupila znovu. Jako k tomu nedojde, zas nedělejme si nějaké přehnané iluze o mé věrnosti, ale možná i jo. Možná se k němu někdy vrátím.


Co je na něm tak skvělé. Tak samozřejmě je nutné začít u marketované výhody, tedy nízkého pH 5,5. To je tak zhruba pH zdravé pleti, nebo spíš je to tak nějak střední hodnota pH zdravé pleti, to se totiž může pohybovat zhruba od 5 do 6. Takže 5,5 je pěkné číslo. Co to znamená? Po umytí je pleť totiž vychýlena z této kyselé polohy, voda v závislosti na tvrdosti může mít pH 6,5 – 9, obyčejná voda kohoutková se často blíží k těm horním hodnotám, když máte štěstí, tak to může být spíš u těch nižších. I tak je to ale více, než je přirozené pro pleť. To je právě úkol Acwell tonika, vrátit pH pleti zase do těch kyselejších poloh. To je důležité pro všechny typy pleti, obnovuje se tím obranná vrstva pleti a ta se tak může lépe bránit vnějším vlivům (důležité ráno) a více se soustředit na vnitřní procesy obnovy a regenerace (důležité hlavně večer).

Další výhodou nízkého pH tonika je účinnost následných produktů, především vitaminu C, to když máte nějakou tu variantu co vyžaduje nízké pH, a různých AHA nebo BHA produktů. Céčkové sérum ByWishtrend, co zrovna mám já, má pH 2,5, tedy mělo, postupně mi oxiduje a zrovna teď je na 3,5 (odhad papírkem). Kyselina askorbová v tomto séru potřebuje právě nízké pH pro maximální účinnost. V okamžiku, kdy bych sérum nanášela na pleť s pH 8, by se většina síla séra spotřebovala na to, aby se snížilo pH pleti. Pokud je pH pleti už nízké, tak sérum může předvést své maximální účinky.

Ale dost o pH, Acwell toner totiž obsahuje i další zajímavé složky, tedy minimálně pro mě zajímavé. Jednou z nich je pendrek. Miluji pendrek v kosmetice a chtěla bych mít všechno, co pendrek obsahuje. Je to můj nový med. Však právě proto jsem si Acwell původně koupila, nějaké pH mi bylo ukradené, jsem na eBay prostě zadala lékořici v sekci kosmetiky a koupila, co mi přišlo pod ruku. Trošku mě zklamalo, že tonikum mi vůbec nevoní po pendreku, ale je to docela předvídatelné, přece jenom mám doma i jen čistý lékořicový prášek a ten prostě voní jak namletý kořen s kapkou bláta, troškou deště a velkou dávkou hnijící trávy. Takže ten lékořicový kořen asi fakt nevoní jako pendreky.

Velkou výhodou lékořice v kosmetice jsou ale jiné vlastnosti než ta vůně. Lékořice je totiž antibakteriální a krom toho má docela i prokázané bělicí účinky. Takže lékořice je skvělá na akné a na problematickou pleť. Dokáže předcházet vzniku pupínků, navíc pomáhá odstraňovat jejich následky. Neucpává póry, ani není nějak dráždivá a měla by být vhodná i pro citlivou pleť. Prostě lékořici v koupelně chceme!

Takže skvělé vlastnosti jsou jasné, ale jak ten toner vlastně používat. Přiznám se, že jsem si snad ani nehledala recenze před nákupem. Prostě má to lékořici, pro jistotu jsem si zkontrolovala složení, že to tam nemá glycerin a silikony a tak vůbec, a koupila jsem to. Za poslední rok ovšem na tento toner často narážím a přiznám, že z toho používání jsem dost zmatená. Spousta lidí tento toner totiž používá jako čisticí. Tedy večer, po odlíčení, normálně na tamponek a přetřít pleť. Prý skvěle dočišťuje pleť a není agresivní. Takto jsem toner nepoužila už asi tak tři roky, takže tohle pro mě fakt není. Druhá skupina lidí mě ale mate ještě víc, protože používá tento toner jako hydratační. A dokonce klidně i jako součást 7 skin method, tedy péče, kdy tento toner na sebe navrstvíte v 7 aplikacích. Přiznám se, že občas Acwell použiji tímto způsobem, tedy ne v 7 vrstvách, ale třeba ve 3, ale úplně mi to nevyhovuje, přijde mi totiž, že pro takové použití by měl mít hustější a výživnější konzistenci.Takže Acwell toner používám prostě podle jeho prapůvodního účelu a to jako pH balancer. Používám ho ráno, hned po umytí gelem. Nanáším Acwell, pak hned C, většinou chvilku počkám, jdu třeba vzbudit děti a nasnídat se, pak nanáším jemné retinoly, kyselinu hyaluronovou, krém a krém s SPF. Vyhovuje mi to opravdu hodně. Jako druhý ranní toner mám v koupelně i Bravura 10% glykolový. Tím druhý myslím, že ho používám na střídání, ne že je používám dohromady. A moje pleť je určitě v lepší kondici, když použiji Acwell.

Když se podíváte na složení, tak uvidíte, že obsahuje PEGy, což chápu, že se někomu úplně nemusí líbit. Z mého pohledu je to ale naprosto skvělé složení, toner neobsahuje ani glycerin, ani alkohol, dokonce ani aloe vera (i to mi občas ucpává póry), lékořicová voda je hned druhá na řadě a celé složení končí velmi působivým seznamem různých extraktů. Nevadí mi ani kontroverzní Phenoxyethanol, ani Disodium EDTA. Za mě je to spíš velmi zajímavá kombinace chemických látek a přírodní kosmetiky. Hlavně taky najít přírodní toner, který by neobsahoval tu velkou trojku (alkohol - glycerin - aloe), co mi vadí, je fakt docela náročné, takže jsem nakonec zakotvila takto u asijských tonerů a myslím, že jich chci vyzkoušet víc. A ještě víc. Nebudu mít nikdy dost.

Water, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Water, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Dipropylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Poloxamer 184, Phenoxyethanol, Rheum Palmatum Root Extract, Psidium Guajava Leaf Extract, Rosa Hybrid Flower Extract, Camellia Sinensis Leaf Extract, Perilla Ocymoides Seed Extract, Poncirus Trifoliata Fruit Extract, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Oil, Sodium Citrate, Disodium EDTA, Citric Acid, Tocopheryl Acetate, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Paeonia Albiflora Root Extract, Cimicifuga Dahurica Root Extract, Pueraria Lobata Root Extract


0 postřehů:

Okomentovat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...