pondělí 13. září 2021

Přírodní a bezsilikonové makeupy, aneb co nekupovat

Doma se mi sešlo pár přírodních makeupů. Nebo alespoň makeupů bez silikonů. Minule (hodně dávno) jsem tady vychválila Guerlain a dneska se pojďme souhrnně podívat na pár dalších. Formulace makeupu bez silikonů je hodně náročná záležitost. Problém je hlavně v tom, že aby byl makeup dostatečně krycí, tak je potřeba, aby byl v bázi, kterou dokážete bez problémů natřít i ve velmi tenké vrstvě. Touto ideální vrstvou jsou silikony, které fungují perfektně, přírodní kosmetika se obrací spíše k olejům, které dost často až tak moc nefungují, nebo k různým aloe vera a tak, které taky dost často nefungují. Jak ostatně uvidíme na několika příkladech i dneska.

Výsledkem tak často je, že přírodní makeup bohužel nedokáže poskytnout pořádné krytí, a vlastně když se nad tím zamyslím, tak třeba problematické pleti bych hned tak nějaký přírodní makeup asi nedoporučila. Často také jak se ty přírodní značky obrací k olejům, tak některé přírodní makeupy bývají těžké a mastné. Což je pravda, že jako starší osoba tohle oceňuji stále více a více. Proto mi také třeba vyhovoval Vapour makeup, který se mi fakt až tak nějak líbil, takovým zvláštním mastným pocitem, hezky to rozjasňovalo, dobře mi to přilnulo k pleti a v létě to sice byla katastrofa, ale na podzim a v zimě pro mě hodně příjemná záležitost.

To jsem ale trošku odbočila. Ani jeden z dnešních makeupů není mastný a olejový. Na druhou stranu hodně trpí právě tou druhou stranou přírodních makeupů a to totiž tou, že moc nekryjí. Mé pleti to momentálně až tak moc nevadí, na druhou stranu to ale také moc neoceňuje a vlastně málokterý z dnešních makeupů bych si koupila v plném balení nebo znovu ve vzorku. Nevidím totiž důvod, proč na sebe mazat něco, když pak nevidím výsledek, nebo dokonce v tom horším případě vidím horší výsledek než před namazáním.

Jinak do dnešního srovnání se dostalo několik přírodních makeupů, nějaké ty přírodní BB i nepřírodní makeup. Všechny ale spojuje víceméně to, že jsou lehčí konzistence, příliš nekryjí a hlavně! neobsahují silikony.Yves Rocher Pure Light

Začnu zostra a navíc nepřírodně. A bohužel také velmi ale opravdu velmi neaktuálně, protože myslím, že tento makeup se už neprodává. Což je fakt hodně škoda, protože jako jediný z dnešního výběru bych si ho zvládla koupit znovu. A myslím, že bych si to plné balení i užila.

Proč o tom ale píšu. Protože takto by měl vypadat správný makeup. Nemá to silikony, ale zároveň se to velmi hezky roztírá, vydrží to na pleti bez problémů, něco to i zakryje, vypadá to celý den hezky. Jasně Yves Rocher je taková navoněná rádoby příroda, ale mně to asi až nevadí, neuráží mě to, stačí mi, že je to bez silikonů. Yves Rocher tedy není moje značka, moc věcí jsem tam nikdy nekupovala, v péči si tam vyberu jen občas... ale tento makeup by mi opravdu opravdu ale opravdu moc vůbec nevadil. Že mi je skoro až líto, že se už neprodává.

Co je ale smutné, tak ani jeden makeup z dnešního výběru se tomuto od YR nemůže rovnat. Prostě efekt na pleti horší, výdrž slabší, sice nemají silikony, ale o to blběji se s nimi pracuje... no tak to byl takový menší spoiler, pokud to někdo se mnou i tak vydrží, tak může rolovat dál.Mádara Skin Equals

Já mám s Mádarou spíše nepříliš uspokojivé vztahy. Které jsou charakteristické snahou z mé strany, stále se tak snažím a snažím a kupuji a vzorkuji, ale ta druhá strana mi příliš nevychází vstříc a prostě pokaždé pohořím. Přitom ty konzistence se mi vždycky na první pomazání líbí, ale pak se něco pokazí. Na pleti mi to sedí, občas mě to ucpe, zoxiduje, drolí se to, nedrží mi to a tak podobně. Prostě nakonec to s námi nikdy nevyjde. A to samé bohužel nastalo i v případě tohoto makeupu.

Jako hlavně, můžete mi někdo vysvětlit, proč makeup s názvem Skin Equal je na pleti vidět? Nebo proč mi to tak trvá, než to rozmažu nějak obstojně, aby nebylo vidět, že jsem namalovaná? Protože já prostě nechci vidět, že mám na sobě makeup, chci vypadat krásně přirozeně. Makeup moc nekryje, o to víc se pak člověk diví, proč to na sobě vidí. Výdrž je průměrná, dá tak nějak celý den, ale odpoledne se to začíná ztrácet.

Po vyzkoušení všech dalších dnešních ultrapřírodních vzorků ale bohužel musím konstatovat, že Mádara z nich byla snad nejlepší. Což je trošku smutný výkon přírodní kosmetiky na poli dekorativní kosmetiky. Jestli to nejlepší, co umí, je na úrovni Mádara, tak asi budu muset zůstat u asijských BB a jiné konvence. A nebo si konečně koupím Gressa Skin, i když si myslím, že se mi zkazí dřív, než ho stihnu spotřebovat... protože Gressa byl fakt jediný přírodní makeup, který mi zatím za můj už poměrně dlouhý život vyhovoval.
Inika BB (Porcelain)

Když  už nic, tak je nutno uznat, že tohle se docela dobře nanáší. Konzistencí je tento BB skoro až gel, vodní základ je tam cítit na první dotek, je to hodně tekuté a lehké. Nanáší se docela v pohodě, jde snadno rozetřít, jen tedy při zasychání je tam jeden okamžik, kdy už je rozetřeno, naneseno, ale stále máte pocit, že to ještě přejedete prsty a to byste fakt neměli, protože se to v tu chvíli začne drobit. Když ještě chvilku počkáte, tak už se to pak nedrolí a taky hlavně není ani co rozmazávat. Důležité tak je při aplikaci se ve správnou chvíli zastavit.

Jinak ale to na pleti vypadá docela hezky, výrazně to nikam neleze, nemapuje. Trošku blbý je, že to vůbec nekryje, ale jakože fakt skoro nic, není to prostě na pleti vidět. Takže je pak vůbec otázka, k čemu to je a proč si to kupovat. Na to mám jednoduchou odpověď, je to k ničemu, ale má to přírodní složení.
Inika foundation (Cream)

Konzistence by od BB krému snad ani nemohla být jiná. Je hodně krémová, až tak krémová, že to třeba není můj šálek makeupu, na pleti to cítím, i pár hodin po nanesení, když si sáhnu na obličej, tak cítím, že jsem něčím namazaná. To úplně neupřednostňuji, celý makeup mi tak přijde těžký a ulepený. Navíc na to, jak moc hutně krémový makeup je, tak až tak moc nekryje. Asi kryje o kousek víc než BB krém, ale že by to byla nějaká sláva... při přimhouření očka bych to možná označila za nižší střední, ale spíš jako trošku vyšší než nižší.

Taky se to špatně nanáší, alespoň já měla při aplikaci pocit, že se to špatně maže a musím při rozmazávání trošku přitlačit. Na druhou stranu ale musím uznat, že to nešmouhuje, ani se to nechce drolit, víceméně to k pleti přilne a nedělá další problémy. Výdrž je taková spíš menší, asi pro přírodní makeup je to lepší výsledek, ale pokud máte na makeup požadavek celodenní výdrž, tak taky to bude odpoledne trošku skřípat.
Sappho Essential Foundation (Bryce)

Tohle byla taková esence velmi velmi velmi špatného přírodního makeupu. Vůbec to nekryje, jakože ani jeden z dnešních exemplářů moc nekryje, ale tohle mi přišlo s krytím fakt ještě horší. Debilně se to nanáší, konzistence je krémová, ale rychle se vsákne a zabetonuje v pleti. Už se mi i stalo, že jsem ve správnou chvíli nepřestala rozmazávat, protože mi to přišlo ještě málo... no a makeup jsem ze sebe odrolila. Navíc na to, jak to nekryje a vůbec, tak to dost překvapivě zalézá do pórů a vytvoří takové ty tečky kolem pusy, kolem obočí, knírek nad rtem a mapy na tvářích. Vlastně vůbec netuším, proč to na sebe mazat.

K tomu všemu to na pleti moc nevydrží, po obědě se to už začíná ztrácet. I když těžko říct, ono není ani moc co ztrácet, protože to nic nezakrylo. Ale ztratí se ty zalezlé póry a špatně rozmazané plochy. Taky se ztratí případné odrolené části a mapy, takže vlastně odpoledne můžete tak hezky chodit přírodně a přirozeně, což si ale myslím, že tohle by nemělo být cílem makeupu, že budete vypadat přirozeně, až se to z vás po čtyřech hodinách nenápadně ztratí. Takže asi tak.Tropic Pure Effect Beauty Booster

Tento BB není špatný. Jen tedy se ne úplně lehce používá. Je bezsilikonový, ale tak špatně ale strašně špatně se nanáší, když ho dáváte na přírodní krém. On hned zaschne, přilne k pleti a ke krému, vytvoří mapy, protože není rozetřený a prostě s tím už nehnete, jak zabetonované. Musela jsem tak Tropika dávat buďto na silikonovou bázi nebo alespoň na silikonový opalovací krém. Pak jde rozetřít fajn a na pleti je jak neviditelný, jen jsem najednou hezčí. 

Dokonce i docela dobře drží, klidně dá i více než osm hodin. Krytí je sice hodně lehké, ale mně to nevadí. Vadí mi ale, že musím dávat pozor, na jaký podklad BB dávám, protože to může být hodně snadno hodně velká katastrofa. Navíc mít přírodní bezsilikonový makeup, který musíte dát na silikonový podklad... no to mi nepřijde úplně nejlepší řešení. Jinak tento makeup podle mě změnil název a obal, ale podle složení je to pořád to samé.A co bych ještě dodala? Asi to, že jsem blogerka na baterky, tenhle článek mám rozepsaný snad rok a na kvalitě se to rozhodně moc nepodepsalo. Pokud ano, tak spíše v tom negativním slova smyslu. Taky dodám, že moje fotky za moc nestojí, není na nich nic vidět a byla jsem z toho tak mimo, že jsem tam nakonec pro jistotu přidala to před a po, nevím, jestli to něčemu pomohlo, asi spíš ne, ale alespoň vidíte, že umím udělat písmenka ve photoshopu. Jo a ještě dodám, že i tyhle makeupy za moc nestojí, nekupujte to a já to už nikdy nebudu fotit. Dohoda? Teda v češtině se říká spíš platí. Že jo?


3 komentáře:

 1. Mně vyhovují sypké minerální makeupy, krycí varianty kryjou hodně;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na to jsem už moc stará. minerály akorát na přepudrování, jinak mi to není příjemné.

   Vymazat
 2. Já to vyřešila tak, že si dělám svůj krém (se vším, co chci a bez toho, co nechci), do toho namíchám svojí barvu (oxidy barevné, zinečnatý, titaničitý, prostě svůj minerál) - takže vytvořím něco jako lehký BB na denní užití, a při náročnějším dnu (čti jdu do civilizace) přepudrovávám minerálním mejkapem (zatím kupovaný Lily Lolo, ale až spotřebuju, asi zůstanu už u svýho smíchanýho). Paradoxně ten domácí byl původní jako normální denní/noční krém bez barvy. Nabídka v krámech byla tak tristní, že jsem rezignovala a začala si vařit svoje věci. Vrchol zoufalství :-))))

  OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...