neděle 15. května 2011

Barevná korekce

Čeština je v tomto bohužel poněkud nepřesná... známe pouze korektor, zatímco v angličtině mají korektory dva: concealer a corrector. Concealer má doma snad každý, zatímco corrector a jeho nákup a použití je záležitostí spíše mírně pokročilé úrovně makeupu. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Concealer je prostě korektor. Neboli hustší a více krycí varianta makeupu, barva je béžová (s různými podtóny) a používá se na maskování všeho možného. Konzistence můžou být různé, tuhé, krémové, tekuté, pěnové, minerální pudrové... možností je spousta.
Corrector neboli česky (opět) korektor, přesněji barevný korektor, je většinou překvapivě barevný. Přiznám se, že ve svých patnácti, kdy jsem začínala s makeupem jsem korektory nosila běžně, ale na corrector jsem si moc netroufala. Asi jsem měla doma nějakou tu zelenou tyčinku na akné, ale myslela jsem si, že zelená je proto, že je léčivá (asi od všech těch bylinek, které mi vyzmizíkují pupínek během dvou minut). No trošku naivní... Corrector je totiž barevný korektor. Můžete ho koupit v různých barvách (žlutý, zelený, fialový), různých konzistencích (krémový, pudrový) a dokonce to nemusí být ani klasická forma korektoru. Barevně korekční může být např. báze nebo fixační pudr. Barevné korektory pracují na vědeckém základě barevné palety aneb barva na opačném spektru dokáže neutralizovat svou protější barvu. Pro názornost silně schématická a zjednodušená barevná paleta (moje vlastní kresba):



Takže červené pupínky je možné korigovat zeleným korektorem. Žlutý korektor se doporučuje pro zakrytí kruhů pod očima, kruhy většinou bývají tmavě modré až fialové. Pro korekci kruhů pod očima lze použít taky broskvový barevný korektor. Fialový korektor je určený pro dodání barvy nažloutlé, nezdravě barevné pleti.

Barevné korektory se většinou používají hned na začátku makeupového procesu, posloupnost: péče - báze - barevná korekce - makeup - obyčejný korektor (concealer) - fixační pudr. Nejdříve barevně korigujte (správnou barvou) nedostatky pleti, naneste makeup pro sjednocení pleti, pokud je potřeba, maskujte nedostatky i obyčejným korektorem a vše zafixujte pudrem.

A na závěr několik tipů, kde barevné korektory koupit:
NYX vyrábí za velmi dostupnou cenu barevné korektory i korekční báze.
T. LeClerc aneb snad nejslavnější korekční pudry všech dob.
Korekční paletka se skrývá i za myšlenkou Complexion Perfection od e.l.f..
Barevnou paletu 3in1 concealer prodává essence.
Spousta značek minerálního makeupu prodává i barevné korektory.


Doufám, že jsem tímto článkem pomohla všem, co na poli barevné korekce teprve tápou. A doufám, že všechny ostatní jsem neunudila k smrti (ano... předpokládám, že spousta mých čtenářek je snad ještě větší makeup maniak a znalec než já). 

5 komentářů:

  1. Super, mně to teda hodně pomohlo (hlavně to barevné kolečko)!! Ale zasmála jsem se u zelené korekční tyčinky - já jsem si to o těch bylinkách myslela doteď :D

    OdpovědětVymazat
  2. mína: no však od čeho jiného by taková tyčinka asi byla zelená, že ano...

    OdpovědětVymazat
  3. fakt super článek, hlavně to kolečko jsi udělala pěkně názorně, jinak se to skoro blbě pamtuje co na co je,ale tohle je fakt dobrý!

    OdpovědětVymazat
  4. Super člnánek. Doteď jsem používala obyčejný korektor pod make-up a teď vidím, že to je špatně. Díky.
    Petra

    OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny komentáře!

Nestyďte se a řekněte mi cokoliv, pochvalte nebo zkritizujte, na tom až tak ani nezáleží. Pokud ovšem toužíte jen zveřejnit odkaz na svůj blog, raději s tím jděte... někam jinam, veškeré komentáře s odkazy, pokud ty odkazy nejsou k věci, budou smazány.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...